Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-09-24 21:17:56

PG
Člen/ka

OSVČ - student + příkazní smlouva

Dobrý den,

mám dotaz ohledně vykonávání práce pro firmu jako OSVČ v rámci příkazní smlouvy. Jednalo by se o spolupráci na 1 rok, docházel bych do kanceláře firmy, kde bych pracoval na vlastním počítači a vyvíjel software pro danou firmu.

Odměna by byla dohodnuta měsíční fixní částkou, na fakturu.

Shrnutí:
- jsem OSVČ, student.
- jedná se o práci na 3 dny v týdnu (ovšem bez pevné pracovní doby, stačí odpracovat ty 3 dny pro splnění příkazu, klidně i z domova)
- docházení do kanceláře firmy
- na vývoji software se podílím nejen programováním ale i vymýšlením funkčnosti, jedná se spíše o vymýšlení ve spolupráci s ostaními ve firmě a následné provedení nápadů)
- dalo by se říct, že jsem externista, který pracuje na ŽL
- doposud jsem pro tuto firmu obstarával nějaké projekty také na ŽL, ale bylo to čistě z mého pracoviště a byly zde i jiné zakázky. nově by nové zakázky byly spíše výjimkou, jelikož se studiem nezvládnu více práce.

Otázka zní: jedná se o švarc systém?

Děkuji za rady.

Offline

 

#2 2015-09-28 19:57:54

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - student + příkazní smlouva

Podle mého názoru se nejedná o švarcsystém, nenaplňujete znaky závislé práce. Nejste v podřízeném postavení zaměstnance, ale v pozici dodavatele. Používáte své vlastní pracovní prostředky, nemusíte respektovat pokyny odběratele, pokud jde o pracovní postupy a pevnou pracovní dobu. Docházení do kanceláře firmy je při této činnosti běžné (například externí účetní také docházejí k některým klientům a zpracovávají doklady na jeho SW). Příkazní smlouva by měla pokud možno obsahovat pouze předmět plnění a termín dodání. Bylo by vhodné, kdybyste občas něco vyfakturoval i jinému klientovi, třeba jen za jednorázové drobné práce.

Offline

 

#3 2015-09-29 14:37:55

PG
Člen/ka

Re: OSVČ - student + příkazní smlouva

Děkuji za odpověď, ještě mě teď napadá, že jsem nezmínil jednu věc. Navedl mě k tomu ten příklad s účetní. Tady ta firma, pro kterou bych dělal, se také zabývá vývojem software. Věc se má tak, že já nechci na pracovní poměr a tak hledáme cestu, jak toho legálně dosáhnout. Takže nevím, jestli lze aplikovat to, že budu jejich dodvatel. V jistém slova smyslu bych být mohl, protože na to, co budu dělat, nemají hlavního vývojáře. Hraje tato nová skutečnost nějakou roli nebo se stále dá použít vaše interpretace? Děkuji.

Offline

 

#4 2015-10-03 19:22:30

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - student + příkazní smlouva

Pokud je vývoj software hlavní činností firmy, tak byste měl pracovat v zaměstnaneckém poměru. Ale při šikovně napsané smlouvě a obratné argumentaci by Vám švarcsystém asi těžko prokazovali.

Pokud je vývoj SW pro firmu okrajovou, doplňkovou činností, tak lze podle mého názoru aplikovat výše uvedenou interpretaci. Poskytujete dodavatelským způsobem (nikoliv z pozice zaměstnance) služby při vývoji SW.

Vaše spolupráce s odběratelem nesmí nést znaky závislé činnosti, především: podřízenost zaměstnance, práce v zaměstnavatelem stanovené pracovní době a na jeho pracovišti, výlučná činnost pro jednoho zaměstnavatele a pod jeho jménem, využívání pracovních prostředků zaměstnavatele.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB