Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2015-09-11 09:32:33

jirinka
Člen/ka

Benefity

Dobrý den,

chci se zeptat ohledně poskytování benefitů: zaměstnavatel OSVČ - fyzická osoba chce přispívat zaměstnanci na kulturní a sportovní akce. Může tyto výdaje poskytovat jako tzv. benefity? Dočetla jsem se, že ne, že toto lze pouze, pokud by se jednalo o s.r.o. (ne o fyzickou osobu). Je to pravda? Děkuji.

Offline

 

#2 2015-09-12 19:13:00

Zdena
Moderátorka

Re: Benefity

Není to pravda. Tzv. zaměstnanecké benefity poskytuje zaměstnavatel a je jedno, zda je právnickou či fyzickou osobou. Pozor na správné zdanění.

Offline

 

#3 2015-09-14 13:43:30

jirinka
Člen/ka

Re: Benefity

Děkuji za odpověď. Zeptám se tedy jinak: zaměstnavatel OSVČ proplatí zaměstnanci permanentku na cvičení (resp. zaplatí fakturu vystavenou přímo od poskytovatele cvičení jemu na účet). Může si tuto fakturu OSVČ dát do daňově uznatelných výdajů? OSVČ vede daňovou evidenci.

Offline

 

#4 2015-09-14 22:18:16

Zdena
Moderátorka

Re: Benefity

Faktura musí být na zaměstnavatele, který ji uhradí poskytovateli cvičení. Zaměstnanec bude mít nepeněžní příjem, který je osvobozen od daně a ze kterého se neodvádí ZP ani SP. Úhradu faktury si OSVČ nemůže dát do daňově uznatelných výdajů (§ 6/9/d) + § 25/1/h) ZDP).

Pokud by si zaměstnanec koupil permanentku a zaměstnavatel mu ji proplatil (zaměstnanec by měl peněžní příjem), pak také nedaňový výdaj, navíc je nutné u zaměstnance zdanit a odvést ZP a SP.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB