Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-08-20 00:04:49

VF007
Člen/ka

Neoznámení zahájení samostatně výdělečné činnosti zdravotní pojišťovně

Zdravím,

prosím Vás o radu. Dne 1. 8. 2015 jsem s jednou nejmenovanou společností podepsal smlouvu o obchodním zastoupení, což se předpokládám považuje za zahájení samostatně výdělečné činnosti??? Naivně jsem si myslel, že na oznámení zahájení SVČ zdravotní pojišťovně a OSSZ mám tak měsíc času, ale nyní jsem s překvapením zjistil, že v případě ZP je povinností nahlásit tuto skutečnost do 8 dní. Prosím Vás tedy o radu, jak nyní postupovat a co mi případně hrozí?

Děkuji.

Offline

 

#2 2015-08-20 07:14:11

JANAA
Člen/ka

Re: Neoznámení zahájení samostatně výdělečné činnosti zdravotní pojišťovně

Dobrý den, netuším, co Vám hrozí, řekla, bych že to pojišťovna nebude řešit, okamžitě bych šla na ZP a zahájení podnikání bych nahlásila. Hlavu Vám nikdo neutrhne. Všeobecně vzato se všechny změny vždy hlásí do 8 dnů.

Offline

 

#3 2015-08-20 07:15:35

JANAA
Člen/ka

Re: Neoznámení zahájení samostatně výdělečné činnosti zdravotní pojišťovně

A samozřejmě totéž OSSZ.

Offline

 

#4 2015-09-04 09:39:48

Motyczka
Člen/ka

Re: Neoznámení zahájení samostatně výdělečné činnosti zdravotní pojišťovně

Musím ohlásit novou práci i ČPZP, nebo se ohlašuje jen u VZP?

Offline

 

#5 2015-09-04 10:00:09

Zdena
Moderátorka

Re: Neoznámení zahájení samostatně výdělečné činnosti zdravotní pojišťovně

Pokud tou novou prací myslíte zahájení samostatné výdělečné činnosti a jste pojištěn u ČPZP, tak ano. Oznamovací povinnost plyne ze zákona o veřejném zdravotním pojištění (§ 10) a platí u všech zdravotních pojišťoven.

Offline

 

#6 2015-09-08 10:08:55

Motyczka
Člen/ka

Re: Neoznámení zahájení samostatně výdělečné činnosti zdravotní pojišťovně

Zdena napsal(a):

Pokud tou novou prací myslíte zahájení samostatné výdělečné činnosti a jste pojištěn u ČPZP, tak ano. Oznamovací povinnost plyne ze zákona o veřejném zdravotním pojištění (§ 10) a platí u všech zdravotních pojišťoven.

Jo, to jsem přesně myslel. A je někde stanoveno, do kdy to musím nahlásit, nebo to i ČPZP můžu udělat kdykoliv? Nikde tuto informaci totiž nemůžu najít... :-(  A ještě jeden dotaz - s manželkou chceme přehlásit dceru od VZP právě k ČPZP. Jak to fungujete? Pokud se to tady moc nehodí, nemusíte mi odpovídat. Děkuju

Offline

 

#7 2015-09-08 11:21:14

Zdena
Moderátorka

Re: Neoznámení zahájení samostatně výdělečné činnosti zdravotní pojišťovně

§ 10 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění:
"Pojištěnec, který je osobou samostatně výdělečně činnou, je povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti nejpozději do osmi dnů ode dne, kdy tuto činnost zahájil nebo ukončil. Pojištěnec, podnikající na základě živnostenského oprávnění, splní tuto povinnost i tehdy, učiní-li oznámení příslušnému živnostenskému úřadu17b)."

Na možnost oznámení prostřednictvím živnostenského úřadu bych moc nespoléhala, raději bych oznámila samostatně.

Pokud jde o přehlášení dítka k ČPZP, tak si pospěšte a udělejte to do konce září. Všechny potřebné informace najdete na stránkách ČPZP:
http://www.cpzp.cz/main/index.php

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB