Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH při prodeji použitého zboží

#1 2012-08-02 13:12:13

zaxmax
Člen/ka

DPH při prodeji použitého zboží

Dobrý den,

potřeboval bych poradit ohledně DPH při prodeji použitého zboží. Prodáváme nové telefony, chtěli bychom nyní prodávat i použité - bazar. Jak ale ošetřit DPH? V nějakém textu jsem se dočetl, že se DPH stanovuje takto:

Výkup od nepodnikatele: 1000Kč
Prodej: 1300Kč bez DPH

(Zisk: 300Kč... DPH je 20% ze zisku, tzn. DPH=60Kč)

Prodejní cena s DPH: 1360Kč

Může mi někdo znalý této věci potvrdit, že je tento výpočet cen správný?

Děkuji za radu, Pavel

Offline

 

#2 2012-08-02 14:19:08

kra
Člen/ka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

No to asi tak nebude. Pokud byste koupil od plátce DPH, tak v konečném výsledku by vám to tak vyšlo. Ale pokud nakoupíte od neplátce a prodáte se ziskem, DPH spočítáte z 1300,- Kč, tj. odvedete 260,- Kč.
Př. Pokud byste koupil od plátce za 1000 +20% DPH =  200,- Kč DPH nárokujete
Prodáte za 1300 + 20% DPH  =  260,- Kč DPH, čili v konečném výsledku by vám vyšlo zaplacené DPH ve výši 60,- Kč.
Ale u neplátce to tak nebude.

Offline

 

#3 2012-08-07 11:53:28

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

Přečtěte si § 90 zákona o DPH. Ve třetím odstavci se dočtete, že:
(3) Při použití zvláštního režimu je základem daně přirážka snížená o daň z přirážky. Tato přirážka se stanoví jako rozdíl mezi prodejní cenou obchodníka a pořizovací cenou tohoto zboží. Pokud je tento rozdíl záporný, základem daně je nula.

Takže: prodejní cena bude 1.360,- Kč, pořídili jste za 1.000,- Kč, rozdíl (přirážka) činí 360,- Kč. Základ daně je 360,- Kč, daň vypočítáte shora: 360 * 0,1667 = 60, 012, po zaokrouhlení 60,- Kč, základ daně (360 - 60) bude 300,- Kč.
Do řádku 1 přiznání uvedete základ 300,.- a daň na výstupu 60,- Kč.
Na ř. 26 uveďte prodejní cenu bez přirážky (1.360 - 60) 1.300,- Kč.

Pokud prodáváte i nové telefony, tak si veďte samostatné evidence pro uplatňování DPH u nových a u prodaných ve zvláštním režimu. 

Upozorňuji na odst. 14:
(14) Obchodník při dodání zboží, které je předmětem zvláštního režimu, nesmí samostatně uvést na daňovém dokladu daň týkající se přirážky, pokud zákon nestanoví jinak.

Offline

 

#4 2012-08-15 17:32:56

zaxmax
Člen/ka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

Dobrý den Zdeno,

děkuji Vám za vyčerpávající odpověď. Znamená to tedy, že:

a) Výše sepsaná odpověď uživatele "Kra" je mylná, respektive netýká se prodeje použitého zboží v tzv. zvláštním režimu..

b) Výsledek Vašeho výpočtu je stejný, postup je však jiný. Nicméně ve výsledku platí, že základ daně je 300,- a odvod DPH je 60Kč. Celková cena na dokladu je 1360Kč.

c) Odstavci 14 nerozumím, nebo je na mě příliš teplo :-) ... Znamená to, že máme na daňovém dokladě uvést pouze "Celkem s DPH: 1360Kč", ale neuvádět sazbu daně?

Omlouvám se za svou neznalost, nikdy dříve jsem o prodeji zboží ve zvláštním režimu neslyšel.

PS: Díky za tip, evidenci použitých telefonů samozřejmě povedeme zvlášť.

Hezký den, Pavel

Offline

 

#5 2012-08-16 16:32:46

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

a) Ano, uživatel kra si zřejmě neuvědomil, že obchodník použitým zbožím může použít zvláštní režim.

b) Ano, výsledek platí. Ve výsledku jsme se ale sešli proto, že počítáme s malými částkami, u vyšších částek (což u telefonu asi nehrozí) už bychom došli k rozdílným výsledkům. Například při výpočtu z částky 10.000 při výpočtu DPH "zdola" tzn. ze základu daně (10 000 * 20%) činí DPH 2.000,- Kč a při výpočtu "shora", tzn. z ceny včetně daně (10 000 * 0,1667) činí DPH 1.667,- Kč.

c) Na daňovém dokladu uveďte pouze celkovou cenu, neuvádějte sazbu daně a daň už vůbec ne. Nevím, jak vystavujete daňové doklady, případně co vám umožní program. Úplně stačí cena celkem (nemusí být uvedeno, že je včetně DPH) a text, ze kterého bude zřejmé, že jste zboží prodal ve zvláštním režimu. Například: "Prodej ve zvláštním režimu podle § 90 zákona o DPH" nebo: "Byl použit zvláštní režim pro obchodníky použitým zbožím podle § 90 zákona o DPH" nebo stručněji:"Zvláštní režim podle zákona o DPH" případně "použití § 90 zák. o DPH" ..............

Offline

 

#6 2012-08-16 19:39:16

zaxmax
Člen/ka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

K bodu C):

Sdělení chápu, ale nedokáži si to představit v praxi. K prodeji vystavujeme vždy fakturu - daňový doklad (při zaslání poštou) nebo účtenku za hotové - daňový doklad.

Na obou dokladech je samozřejmě kolonka pro sazbu DPH a také rozpis. Jelikož jsem plátce DPH a tento režim je v programu nastaven, nějaká sazba DPH se na doklad vždy vytiskne.

Čili myslíte, že je přijatelný postup, kdy se vytiskne faktura s CENOU S DPH: 1360Kč, sazba DPH bude uvedena 0% a tedy DPH = 0Kč s tím, že  bude zřeteleně uvedena informace o prodeji zboží ve zvláštním režimu?

Nebo byste nám doporučila, abychom vytvořili fakturu např. ve wordu bez uvedení sazeb DPH a bez částky DPH? Můžeme použít jinou číselnou řadu?


Děkuji Vám ještě jednou za Vaše rady :)

Pavel

Offline

 

#7 2012-08-17 19:17:29

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

Pokud máte v programu nastaveno, že se vždy musí vytisknout nějaká sazba, tak zadejte 0% a DPH 0 Kč, cena s DPH 1.360 Kč (cena je ve skutečnosti s DPH, obsahuje daň z přirážky, ale ta nesmí být na dokladu uvedena) a uveďte informaci o použití zvláštního režimu. Takhle to bude stačit, podle mého názoru je zbytečné vytvářet nějaké vlastní formuláře faktur.

Na prodeje ve zvláštním režimu můžete (dle mého názoru to bude i vhodné) použít samostatnou číselnou řadu. Ke každému telefonu prodanému ve zvláštním režimu byste měl být schopen dohledat jeho nákupní cenu.

Offline

 

#8 2013-05-31 15:11:00

Abangon
Člen/ka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

Měl bych taky dotaz, který se vstahuje k problematice zvláštního režimů. Pokud jde o nákup plátcem použitého zboži v rámci EU, ale od plátce DPH, lze v tom připade uplatnit zvláštni řezim? Předem děkuju.

Offline

 

#9 2013-06-03 00:21:43

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

Pokud nakoupíte od plátce, který při prodeji použil zvláštní režim, tak můžete dále prodávat také ve zvláštním režimu.

Offline

 

#10 2015-07-27 14:53:08

Lukasino
Člen/ka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

Dobrý den,
rád bych vytáhl tento dotaz a přidal podobný.

Jedná se o prodej ve zvláštním režimu, koupím automobil pro příklad za 10.000,-Kč (od neplátce), udělám na něm servis za 5.000,-Kč (s DPH, samozřejmě doložitelný fakturou v účetnictví) a prodám jej za 20.000,-Kč.

DPH odvádím ze zisku, tzn. z 5.000,-Kč, nebo z rozdílu pořizovací ceny a prodejní?

Vrácení DPH za servis jsem samozřejmě uplatnil.

Předem děkuji za odpověď

Offline

 

#11 2015-07-28 18:13:14

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

DPH odvádíte z rozdílu pořizovací a prodejní ceny.

Offline

 

#12 2015-07-29 12:46:45

Lukasino
Člen/ka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

Děkuji za odpověď

Offline

 

#13 2015-07-30 11:51:56

Lukasino
Člen/ka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

Ještě poprosím o jednu informaci, například u automobilu, pokud jej vlastním déle jak rok, nemusím hradit daň ze zisku. Vztahuje se toto i na z rozdílu DPH, nebo nikoliv?

Předem děkuji za odpověď

Offline

 

#14 2015-07-30 19:22:46

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

Daň ze zisku nemusíte platit při prodeji automobilu, který nebyl součástí obchodního majetku. Pokud byl automobil součástí obchodního majetku (hmotný majetek, nebo zboží), tak daň ze zisku platíte vždy.

DPH má úplně jiná pravidla. Pokud jste obchodník s použitým zbožím a koupíte auto od neplátce, tak při prodeji můžete odvést DPH jenom z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou, nemusíte odvádět DPH z celé hodnoty auta.

Offline

 

#15 2015-08-10 22:26:22

Lukasino
Člen/ka

Re: DPH při prodeji použitého zboží

Rozumím, děkuji za odpověď.

L.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH při prodeji použitého zboží

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson