Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Jak přesně funguje založení živnosti dopředu?

#1 2015-06-10 09:22:42

JanM
Člen/ka

Jak přesně funguje založení živnosti dopředu?

Dobrý den hodlám začít podnikat a nejprve bych si chtěl pronajmout prostory od města(Praha 4) a až pak oficiálně zahájit podnikání (chci provozovat antikvariát: Živnost volná: 49. Zastavárenská činnost a maloobchod s použitým zbožím).

Problém je, že když chci podat nabídku na prostory se záměrem, že tam chci podnikat, musím přiložit kopii živnostenského listu a uvést svoje IČO, jinak se městská rada mou nabídkou nebude zabývat.

Chci se proto zeptat: Je možné už teď v červnu si založit živnost s datem zahájení činnosti např. 1.září 2015? Tak abych měl už teď v ruce svůj živnostenský list a přidělené svoje IČO a mohl hned podat nabídku na městské obchodní prostory? Zároveň potřebuji do konce srpna ještě zůstat evidovaný na úřadu práce. Za každou odpověď předem děkuji.

Offline

 

#2 2015-06-10 19:20:16

Zdena
Moderátorka

Re: Jak přesně funguje založení živnosti dopředu?

Živnost volná je živností ohlašovací, živnostenské oprávnění vznikne dnem ohlášení, tj. v červnu. Na úřadu práce můžete být registrován i v případě, že máte v živnostenském rejstříku aktivní živnost. Nesmíte ale živnost provozovat a být přihlášen na příslušné správě sociálního zabezpečení jako OSVČ. Obávám se, že některý úředník ÚP by toto nemusel chápat a mohl byste mít problémy. Co zkusit jeden den založit živnost (získáte mít výpis z živnostenského rejstříku a IČO) a druhý den oznámit přerušení? Je otázkou, zda přerušení nebude vadit městské radě, může si je zjistit ve veřejném rejstříku.

Offline

 

#3 2015-06-11 08:26:21

JanM
Člen/ka

Re: Jak přesně funguje založení živnosti dopředu?

Děkuji za radu, přímo na živnostenském úřadu mi poradili takto:


"Dobrý den,
dle živnostenského zákona je vznik ohlašovací živnosti dnem ohlášení. V případě, že nebudete současně s ohlášením živnosti zahajovat podnikatelskou činnost, můžete písemně oznámit živnostenskému úřadu přerušení provozování živnosti (při ohlášení živnosti kromě ?Jednotného registračního formuláře? vyplníte i ?Změnový list?). Živnost může být přerušena na dobu určitou, kterou si stanovíte sám a uvedete na změnovém listě.

S pozdravem

Robert Martišek,
vedoucí oddělení koncesí a živnosti
Praha 4"

Offline

 
  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Jak přesně funguje založení živnosti dopředu?

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB