Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-05-04 08:48:07

evaz
Člen/ka

vedlejší činnost OSVČ, DPH

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat za přítele. Nastala taková situace. Přítel byl donedávna OSVČ, jenže skončila práce a přítel byl bez finančních prostředků, byl nucen jít na ÚP. Živnost nepřerušil, jen se odlasil z OSSZ.Na ÚP byl 3 týdny a našel si práci na hl. prac. poměr (zaměstnanec). Nyní by chtěl být OSVČ na vedlejší prac. poměr. Jak jsem se dočetla, je nutné platit si zálohy na sosiálním (loni měl zisk). Ale pokud se stane, že by si na živnost vydělal nějakou malou částku, třeba cca 20 000 Kč budou mu zálohy vráceny? Doposud byl plátce DPH, to automaticky zůstane, i když by měl podnikání jako vedlejší činnost? Pořád to zvažujeme a nechce se mu skončit podnikání úplně, kdyby to s tou prací nevyšlo a byla zas více práce na živnost? Také má vozidlo vedené na IČO. Což se chceme vyhnout nějakému převádění atd. Můžete nám poradit jako postupovat? Moc děkuji za rady.
E.Z.

Offline

 

#2 2015-05-04 22:02:08

Zdena
Moderátorka

Re: vedlejší činnost OSVČ, DPH

Pokud přítel loni podnikal celý rok a měl zisk (daňový základ) vyšší než 62.260,- Kč, tak bude muset platit zálohy na SP. Doporučuji kontaktovat příslušné pracoviště OSSZ, oznámit, že se jeho činnost stala vedlejší a požádat o sdělení nové výše záloh. Kdyby si v roce 2015 vydělal na živnost malou částku (průměrný měsíční daňový základ max. cca 5.320,- Kč), tak mu za měsíce, ve kterých byl OSVČ vedlejší, nevznikne povinná účast na důchodovém pojištění a zálohy mu budou vráceny.

Plátcem DPH zůstane i v případě, že bude mít podnikání jako vedlejší činnost. Pokud by se mu snížil obrat za posledních 12 kalendářních měsíců (například za květen 2014 až duben 2015) pod 1 mil. Kč, tak může požádat o zrušení registrace.

Auto nemusí vyřazovat z obchodního majetku. Jestli si chce uplatňovat odpisy, nebo jestli při pořízení uplatnil plný nárok na odpočet DPH, tak by měl tvrdit, že v době přerušení činnosti auto nepoužívá pro soukromé účely.

Offline

 

#3 2015-05-05 17:29:21

evaz
Člen/ka

Re: vedlejší činnost OSVČ, DPH

Dobrý den paní Zdeno, právě jsem se dostala na stránky a čtu to příteli. Moc Vám děkuje za cenné rady, které nám opravdu pomohly. Vše jsem se snažila nastudovat, ale určitě věci je třeba znát z praxe. krásný sluníčkový den Eva Z.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB