Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2007-10-12 09:02:58

janavk
Administrátorka

Auto na leasing v podnikání

V roce 2003 jsme si do firmy pořídili osobní auto na leasing. Ten je na 60 měsíců a skonči v dubnu 2008 odkoupením vozidla poslední splátkou. V době pořízení auta, tj. v roce 2003, jsme uplatňovali výdaje podle skutečnosti. Samozřejmě jsme do výdajů, jak nám zákon umožňoval, započítali i poměrnou část akontace a měsíční splátky. Tohle platilo i pro rok 2004, ale v roce 2005 jsme přešli na uplatňování výdajů paušálem (platí doposud), což je v manželově případě 60%.

Před časem si mě pozvali z finančního úřadu na kobereček. Zajímalo je zda jsme v letech 2003 a 2004 uplatnili leasingové splátky a akontaci do výdajů. Upozornili mě, že musím po odkoupení vozu, tj. v daňovém přiznání za rok 2008 navýšit základ daně o uplatněnou částku za tyto roky (03 a 04) a dodanit jí. Musím přiznat, že mě to zaskočilo. A od té chvíle přemýšlíme jak to udělat aby to moc nebolelo. Měsíční splátka je ve výši 9.000,- + 500,- akontace.

Napadlo nás, že by jsme požádali leasingovou společnost o : ?Změnu subjektu, postoupení splátkového prodeje na fyzickou osobu nepodnikatele?, tedy mě. Když bych doplatila a odkoupila auto já, jaký by byl výsledek z daňového hlediska. Stále by platilo, dodanění o tuto poměrnou částku?

V případě, že by se takto nic nevyřešilo a nám nezbývalo než navýšit základ daně, ovlivní nám to samozřejmě sociální a zdravotní pojištění. Přemýšlela jsem o možnosti navýšení základu daně o tuto částku v § 10 ZDP. Je toto možné a jak to správně, dle zákona, provést?

Děkují Vám mnohokrát za rady (Jana)

Offline

 

#2 2007-10-12 09:03:40

janavk
Administrátorka

Re: Auto na leasing v podnikání

A nebylo by jednodušší uplatňovat v roce 2008 skutečné výdaje, zařadit vozidlo do obchodního majetku a tím splnit podmínky daňové uznatelnosti nájemného? (Martina)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB