Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-04-11 01:12:50

Shampoo
Člen/ka

Student: Sociální a zdravotní pojištění - přehledy

Poprvé vyplňuji přehledy a mám několik otázek:

Zdravotní pojištění (211):
Sekce 2 - Prohlášení pojištěnce
* V roce 2014 pro mne neplatila povinost hradit zálohy - ani jedna možnost nevyhovuje pro studenta
* V roce 2014 pro mne nebyl stanoven minimální vyměř. základ - předpokládám že možnost a) - plátcem byl stát

Sekce 4 - Pojistné OSVČ
* Řádek 1 - mám zahrnout i příjmy ze závislé činnosti jako Smouva o provedení práce?
* Řádek 6 - asi tedy 0, jelikož jsem student

Sekce 6 - Nová výše zálohy
* Pokud vyjde např. 100 Kč, je možné stanovit novou výši zálohy např. na 300 Kč?

Sociální pojištění:
Sekce D
* Jelikož jsem student, vykonávám SVČ jako vedlejší činnost - ani jedna možnost nevyhovuje

Pokud není můj zisk větší než 62 261 Kč (limit), musím přehled podávat? Jde mi o to, zda si daňové přiznání sami nehledají (systém). Předpokládám, že jej podat musím.

Díky moc za odpovědi
Adam

Offline

 

#2 2015-04-11 10:19:36

jaromira
Člen/ka

Re: Student: Sociální a zdravotní pojištění - přehledy

Dobrý den,

Zdravotní : Prohlášení pojištěnce - ano, uvedete: nebyl pro mne stanoven min.VZ - a) plátcem stát
                 Pojistné - ř.1 - ne, jedná se jen o příjmy ze sam.činnosti ( proto sekce = pojistné OSVČ)
                                ř.6 - ano, uvedete O
                 Zálohy -  já uvádím částku, která výjde podle vzorce, když tak si pošlu více

Sociální   : SVČ vedlejší - bod 23.Nezaopatřenost dítěte....... ( student do 26 let) - jedná se o povinně dokládanou skutečnost
                 Přehled musíte podat, i přesto že nebyl DZ vyšší jak 62 261 Kč

Offline

 

#3 2015-04-11 21:41:35

Shampoo
Člen/ka

Re: Student: Sociální a zdravotní pojištění - přehledy

Díky moc, ještě pár doplňujících otázek:

Zdravotní pojištění:
* V sekci 2. tedy zaškrtnu jen možnost "V roce 2014 pro mne nebyl stanoven min. vyměřovací základ"? Pro první možnost "neplatila povinnost hradit zálohy" nevyhovuje a), ani b).

Sociální:
* Sekce B
ř. 15: Pokud jsem měl daň z příjmu 0 Kč, co mám vyplnit? Platbu jsem tedy žádnou neposílal.

* Sekce F
ř. 26: Zde zase jen SVČ, nebo i se závislou činností?
ř. 34: Pokud mi vyjde 0 Kč min. vyměřený základ, tak si můžu zvolit vyšší. Bude to mít nějaký pozitivní vliv pro aktuální stav (student)?
ř. 42: V pokynech je psáno, že pro vedlejší činnost je min. výše záloh 778 Kč, opravdu jako student musím platit zálohu ve výši 778 Kč, i když pro mne nebyl stanoven min. vyměřovací základ?

* Sekce J
Pokud budu mít v ř. 40 kladnou hodnotu (ne nulu), tak zaškrtnu "ano"? Pokud je možnost volitelná, jaká pozitiva do budoucna to pro studenta znamená?

Díky moc

Offline

 

#4 2015-04-11 21:49:43

Shampoo
Člen/ka

Re: Student: Sociální a zdravotní pojištění - přehledy

Jo a ještě otázka k potvrzení o studiu:
Je nutné využít speciální formuláře, který je součástí pokynů, nebo stačí jakékoliv potvrzení, které vydává studijní oddělení školy?

Offline

 

#5 2015-04-12 12:06:57

jaromira
Člen/ka

Re: Student: Sociální a zdravotní pojištění - přehledy

Dobrý den,

Zdravotní :  Ano, důvod a)

Sociální    :  B) ř.15 - nevyplňujete
                  F)  ř.26 - jen SVČ
                       pokud Vám na řádku 26 vyšla částka nižší jak 62 261 Kč ( vedlejší činnost po celý rok), tak v ř.31 - ř.38 uveďte 0, předpokládám,že   
                       jste se  nepřihlásil dobrovolně k důchodovému pojištění. ř.34 bych tím pádem jako student nevolila.
                  H) ř.42 - min.zálohu nemusíte platit, povinnost by Vám vznikla v případě, že DZ na ř.26 by byl vyšší jak 62 261 Kč/rok, uveďte 0
                  J)  já bych jako student zaškrtla " ne " ( dobrovolná účast by znamenala platit zálohy)

to potvrzení o studiu nevím, zda musí být striktně na formuláři SSZ.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB