Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-04-09 20:27:24

Levap89
Člen/ka

Silniční daň, daňová evidence, příjmy z pronájmu dle par.9

Na vašich stránkách jsem se dočetl, že pokud mám pouze příjmy, plynoucí z pronájmu, pak Silniční daň neplatím.
Mé příjmy plynou výhradně z pronájmu a podnikám podle par.9.
K jízdám, spojeným s podnikáním, používám vlastní soukromé auto.
Výdaje na auto uplatňuji paušálem ve výši 4.000,-Kč/měs.
K tomu ještě uplatňuji další náklady, jako servis, pneumatiky, dálniční známka ... doposud v plné výši.
Dotazy mám hned dva:
- Jsem povinnen platit Silniční daň?
- Další výdaje na auto mohu uplatňovat v plné výši, nebo zkrácené na 80%?
Dnes jsem s výše uvedenou informací navštívil svou správkyni Silniční daně a ta na mě vyhrkla, že ... "To je přece logický, že když používáte své vlastní auto i pro podnikání, tak musíte platit Silniční daň". Na moje argumenty ohledně informací na "Jakpodnikat.cz" reagovala poze tak, že to není její práce a že se mám obrátit na svou účetní.
Obrátil jsem se tedy na svou Daňovou poradkyni a ta mi z toho udělala v hlavě ještě větší galymatyáš.
Prosím o objasnění této tématiky v mém případě.

Offline

 

#2 2015-04-10 14:16:18

martinarie
Člen/ka

Re: Silniční daň, daňová evidence, příjmy z pronájmu dle par.9

Silniční daň se platí pouze pokud podnikáte podle §7. Pokud používáte auto pouze pro §9, tak silniční daň neplatíte.

Dále myslím, že pro příjmy podle §9 nemůžete uplatňovat servis vozidla, pneumatiky nebo dálniční známku. Ale nechám vysvětlení raději na paní Zdeně.

Offline

 

#3 2015-04-12 12:51:40

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň, daňová evidence, příjmy z pronájmu dle par.9

Předmětem daně silniční jsou vozidla používaná poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů. Příjmy ze samostatné činnosti jsou uvedeny v § 7 odst. 1 a 2 zákona o daních z příjmů. Příjmy z pronájmu mezi nimi nenajdete, takže vozidlo, využívané v souvislosti s příjmy z pronájmu podle § 9 ZDP není předmětem daně silniční. Pronájem není podnikáním.

Pokud vedete auto v evidenci hmotného majetku a uplatňujete krácený paušální výdaj na dopravu, tak byste podle mého názoru měl krátit o 20% další náklady, například servis, pneumatiky a dálniční známku (§ 25/1/x ZDP). Řiďte se ale pokyny své daňové poradkyně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB