Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-04-07 18:41:23

Paplub
Člen/ka

Auta v podnikání a jen jeden paušál ?

Dobrý večer,
mám OSVČ, který má v  současné době 2 auta. Obě dvě jsou nová a obě dvě zařazená v OM. U jednoho dáváme paušál 5.000/měsíc a celý odpis a všechny náklady v plné výši,  druhé auto krátím z důvodu soukromého použití. Takže dáváme  4.000/měsíc, krátí se odpis a všechny náklady, které zde účtujeme. Můj dotaz je, koupil si novou motorku a chce uplatnit DPH, takže do OM vložit. Podle zákona může uplatnit paušál max. u 3 vozidel, patří sem i motorka a maximálně krátit u jednoho. Jenže z toho mám obavu. Uvěří FÚ, že používá motorku pouze pro podnikání?
Mohla bych např. u auta, kde uplatňuji paušál 4.000,-- v roce 2015 již dávat 5.000/měsíčně a začít krátit motorku? V podstatě by se  změnil způsob  uplatnění nákladů za další rok, nikoliv v průběhu roku. Děkuji moc za radu a přeji hezký večer.

Offline

 

#2 2015-04-08 00:14:33

Zdena
Moderátorka

Re: Auta v podnikání a jen jeden paušál ?

Podle mého názoru můžete v roce 2015 uplatňovat nekrácený paušální výdaj na dopravu u obou aut a na motorku použít krácený paušální výdaj.

Jestliže poplatník uplatní u některého vozidla krácený paušální výdaj na dopravu, tak se má za to, že ostatní 2 vozidla, u kterých uplatní paušál, užívá výlučně k dosažení příjmů.

Offline

 

#3 2015-04-08 20:02:48

Paplub
Člen/ka

Re: Auta v podnikání a jen jeden paušál ?

No a to nevím, zda by se obhájilo. Jedno auto je výlučně k dosažení příjmu používáno, nemám pochyb, ale to druhé by asi neuznali.  Mohla bych u toho druhého, kde jsem používala krácený paušál /4000/použít vlastně skutečné náklady  a ty pak na konci roku krátit z důvodu i soukromého používání např. o 20 %.? Tady na tom bude OSVČ určitě v nevýhodě, ale bylo by to pro FÚ přijatelnější a  hlavně by si to obhájil.
No a pak bych u motorky mohla použít už zmíněný krácený paušál, tedy 4000,--Kč.
Děkuji ještě jednou.

Offline

 

#4 2015-04-08 22:55:39

Zdena
Moderátorka

Re: Auta v podnikání a jen jeden paušál ?

U druhého auta nemusí nic obhajovat. § 24/2/zt) ZDP: "Pokud poplatník u některého vozidla uplatní v souladu s předchozí větou krácený paušální výdaj na dopravu, potom pro účely tohoto zákona platí, že ostatní vozidla, u nichž poplatník v souladu s tímto ustanovením uplatní paušální výdaje na dopravu, užívá výlučně k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. Pro účely tohoto zákona se má za to, že poplatník užívá silniční motorové vozidlo, u kterého uplatňuje paušální výdaj na dopravu, výlučně k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, pokud tak prohlásí, není-li prokázáno jinak."
Pokud mu FÚ neprokáže, že auto používá i pro soukromé účely, tak je používá jen pro podnikání, i kdyby to tak ve skutečnosti nebylo.

Jestli začnete uplatňovat u druhého auta skutečné náklady, tak je budete krátit podle knihy jízd a ta se určitě dá napsat tak, aby krácení bylo co nejnižší.

Offline

 

#5 2015-04-09 18:45:26

Paplub
Člen/ka

Re: Auta v podnikání a jen jeden paušál ?

Tak já se s tím nějak poperu, děkuji moc za radu a přeji hezký den.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB