Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2008-11-02 09:02:09

hanka224
Člen/ka

Paušální nebo skutečné náklady?

Dobrý den, chtěla jsem zjistit, jaké náklady jsou výhodnější, jestli ty co se propočítají jen z cen PHM ( paušální ) uplatněné ve výdajích jen jednou částkou na konci roku, nebo ty skutečné - doklady od PHM, opravy auta, pneumatiky. Přemýšlíme nad tím dát soukromé vozidlo, na které jsme uplatňovali paušální výdaje, do obchodního majetku, skutečné náklady nám ale připadají menší, než ty uplatňované paušálně, je to možné? Jaké jsou tedy výhody skutečných nákladů? Můžeme uplatnit odpisy po vložení do obchodního majetku? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2008-11-03 12:55:43

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální nebo skutečné náklady?

Jestli jsou skutečné náklady nižší, než náhrady, tak vozidlo nevkládejte do OM. Pokud je auto v dobrém technickém stavu a nepotřebuje nákladné opravy, tak opravdu můžou být skutečné náklady nižší, než ty uplatňované paušálně. Skutečné výdaje jsou vhodné u vozidla, které je plně využíváno pouze k podnikání. Pokud vložíte auto, které budete používat i k soukromým účelům, tak budete muset všechny uplatněné výdaje (s výjimkou silniční daně) krátit v poměru, v jakém bylo využíváno k podnikání a k soukromým účelům. Navíc příjem z prodeje auta, které bylo vloženo do OM, přiznáváte ke zdanění ještě 5 let po jeho vyřazení  z OM.
Možnost uplatnění odpisů je závislá na ceně vozidla při vkladu do OM, předpokládám cenu vyšší, než 40 tis. Kč. Pokud jste auto nabyli (koupili, zdědili, přijali jako dar) v době kratší, než 1 rok před vložením do OM, pak bude vstupní cenou nabývací cena. Pokud jste vozidlo nabyli před delší dobou, pak musíte stanovit reprodukční cenu a to buď na základě znaleckého posudku, nebo si ji stanovíte sami, pokud to umíte:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB