Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-03-19 12:01:55

TTeenyTiny
Člen/ka

Kdy se přihlásit na Finanční úřad?

Dobrý den,

mám v plánu založit si živnost- pořádat přípravné kurzy na vysoké školy. Samotná výuka by začala letos v říjnu ovšem studenty bych prostřednictvým webových stránek, reklamy, letáčků atd. sháněla už cca od května. Na živnostesnkém úřadu mi řekli, že je nejvýhodnější se na finanční uřad přihlásit až s faktickým začátkem činnosti. Ovšem já si nejsem jistá, myslí-li se tím v mém případě říjen, kdy začnou s výukou nebo už květen, kdy začnu s náborem studentů. Uměl by mi někdo poradit?

Klára

Editoval TTeenyTiny (2015-03-19 12:02:16)

Offline

 

#2 2015-03-20 07:34:50

koss64648
Člen/ka

Re: Kdy se přihlásit na Finanční úřad?

Já teda už inzeruji svoje služby a vyřešil jsem to šalamounsky, a vím že to tak hodně lidí řeší stejně - ptal jsem se na to i na Živnostenském úřadě a je to v pohodě. Pozastavil jsem si živnost (takže mám IČ, které můžu zveřejnit a jsem zapsán), ale obnovím si ji, až budu vystavovat první fakturu. Prý obnovení proběhne ještě ten den kdy zajde člověk na úřad. Takže bych si asi založil živnosťák (to chvíli trvá), a hned ho pozastavil...

Offline

 

#3 2015-03-20 22:31:07

Zdena
Moderátorka

Re: Kdy se přihlásit na Finanční úřad?

Podle mého názoru je celkem jedno, kdy se přihlásíte na finanční úřad. Daň z příjmů platíte za kalendářní rok a je jedno, jestli jste měla příjmy celý rok, nebo jenom měsíc.

Pokud bude provozování živnosti hlavní činností - nejste např. student, zaměstnanec, nebo poživatel důchodu - pak je nejvýhodnější přihlásit se na OSSZ a na zdravotní pojišťovně až při zahájení výuky. Jako OSVČ hlavní byste musela platit minimální pojistné i za měsíce, ve kterých jste nevydělala ani korunu.

Offline

 

#4 2015-03-21 18:56:40

TTeenyTiny
Člen/ka

Re: Kdy se přihlásit na Finanční úřad?

Jsem ještě studentka. Ještě mám otázku, jak by to bylo s mými výdaji, jako je třeba založení webu, nějaká reklama, nákup nějakého materiálu atp. Pokud bych tyto výdaje měla ještě předtím než se zapíšu na FÚ, bylo by potom ještě možné si je "zpětně" odepsat z daní?

Offline

 

#5 2015-03-21 20:24:12

Zdena
Moderátorka

Re: Kdy se přihlásit na Finanční úřad?

Výdaje, vynaložené před zahájením činnosti, lze uplatnit. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zrizovaci-vydaje.php

Offline

 

#6 2015-03-22 15:46:57

TTeenyTiny
Člen/ka

Re: Kdy se přihlásit na Finanční úřad?

Děkuji. A hned mě napadla ještě jedna otázku, na kterou jsem nenašla odpoveď.

To jestli budu danit podle skutečných výdajů anebo paušálem, to musím mít rozhodnuté od začátku nebo se můžu rozhodnout až těsně před podáním daňového přiznání, co je pro mě výhodnější?

Offline

 

#7 2015-03-22 16:11:34

Zdena
Moderátorka

Re: Kdy se přihlásit na Finanční úřad?

Můžete se rozhodnout až těsně před podáním daňového přiznání.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB