Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2015-03-11 18:00:55

Lolonka8
Člen/ka

Přechod z paušálních výdajů na daňovou evidenci

Dobrý den,

potřebuji poradit. Do letošního roku byly náklady na podnikání uplatňovány paušální částkou, jelikož byla vždy výhodnější.
Letos to vypadá, že by pro nás bylo výhodnější uplatnit skutečné výdaje.

Je zde ovšem otázka, jak uplatnit náklady na stroje apod. Všechny stroje (bagr, VZV, apod.) byly pořízeny již v minulých obdobích na soukromou osobu. Jak nejlépe vložit stroje do majetku, abychom mohli uplatňovat náklady na opravy, PHM a třeba i odpisy. Je možné takový majetek vložit do majetku podle ceny obvyklé (např. dle obdobných cen na bazoši)? Nebo musíme mít nutně odhad znalce?

Myslela jsem také na smlouvu o zápůjčce, ovšem půjčovat to jako stejná FO a OSVČ k podnikání je asi hloupost. A je zde stále otázka, jak uplatňovat odpisy, když nemám žádnou objektivní cenu majetku.

Máme na všechny stroje vcelku vysoké provozní náklady. Ještě k podnikání využíváme soukromý automobil.

Offline

 

#2 2015-03-13 18:20:54

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod z paušálních výdajů na daňovou evidenci

Pokud byly stroje pořízeny před více než jedním rokem, tak je musíte ocenit reprodukční pořizovací cenou. Tu si můžete stanovit sami (například podle cen nejbližších bazarů), nebo na základě znaleckého odhadu. Důkazní břemeno je na Vás.

Stroje, které mají ke dni vložení do OM reprodukční pořizovací hodnotu do 40 tis. Kč, pouze zavedete jako drobný majetek, nemůžete uplatnit odpisy.
Když budete ochotni oželet odpisy HM strojů, jejich reprodukční pořizovací cena je ke dni vložení do OM vyšší než 40 tis. Kč, tak můžete některé z nich zařadit do OM v ceně do 40.000,- Kč a nemusíte si dělat velké starosti s oceněním.

FO nemůže sama sobě něco půjčovat.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB