Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-11-03 22:11:44

lenik365
Člen/ka

Auto, soukromé cesty aj.

Dobrý den paní Zdeno,

vždy jste mi dobře poradila a proto bych se na Vás chtěla opět obrátit. Chtěla bych se zeptat:

1) automobil na operativní leasing - do daňových výdajů jde celá částka měsíčních splátek? (splátky + pojistné)
2) v knize jízd máme evidovat i soukromé cesty? Účtenky za PHM a jiné výdaje evidovat v daň.výdajích a pak je % k soukromým cestám zařadit do nedaňových? nebo jak se to dělá?
3) do 2 firmy nakoupený starý automobil za PC 35.000,-, auto zaučtováno rovnou do spotřeby, můžu si uplatňovat účtenky za PHM a opravy dle dokladu, že?
4) a ještě prosím, jak se v PÚ zaúčtuje paušál za PHM? - měsíčně nebo ročně? Jak je to se skutečnými účtenkami a odvodem DPH atd.?

Moc děkuji za Vaší odpověď
S pozdravem
Lenka

Offline

 

#2 2014-11-04 22:55:25

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, soukromé cesty aj.

1) Ano.
2) Měli byste evidovat i soukromé cesty, abyste mohli určit poměr nároku na odpočet DPH z oprav a PHM.
3) Ano.
4) O paušálu na PHM se neúčtuje, uvede se až v daňovém přiznání. Doklady za nákup PHM a parkovné zaúčtujte do spotřeby (např. 501, 518) a vytvořte si k účtům nedaňovou analytiku, abyste měla k dispozici částky, které vyloučíte v daňovém přiznání z daňově uznatelných nákladů. Můžete si uplatnit nárok na odpočet DPH, ale jen z těch přijatých plnění, která jste použili ke své ekonomické činnosti.

Offline

 

#3 2015-03-04 21:10:23

Lenka K
Člen/ka

Re: Auto, soukromé cesty aj.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat k bodu 2) Poměr služebních a soukromých jízd..... Zjistila jsem poměr soukromý vs. služební 2,49 % vs. 97,51 %. Zaokrouhlují se tyto procenta nějak? A můžu poměrem pokrátit i příjem (vyplacenou pojistnou událost)?

Děkuji mockárt za radu

Offline

 

#4 2015-03-04 22:24:30

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, soukromé cesty aj.

Procenta bych nezaokrouhlovala. Jestliže krátíte pojistné, tak můžete pokrátit i pojistné plnění do výše neuznaných výdajů (§ 23/4/e) ZDP).

Offline

 

#5 2015-03-05 12:23:39

Lenka K
Člen/ka

Re: Auto, soukromé cesty aj.

Děkuji moc za odpověď.

Ještě jak píšete "jestliže krátíte pojistné"...... škodná událost vznikla při služební cestě, chápu tedy dobře, pokud byla při služební cestě, tak nemusím krátit procentem 2,49 %?

Pojišťovna uznala opravu bez zaplacené spoluúčasti (5 000 Kč), zbytek (bez DPH) zaplatila. Těch 5 000 Kč je daňový výdaj?

děkuji moc

Offline

 

#6 2015-03-05 19:35:24

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, soukromé cesty aj.

Předpokládala jsem, že krátíte veškeré výdaje, spojené s vozidlem, tedy i pojistné. Já bych přijaté pojistné plnění nekrátila, těch pár procent snad ani nestojí za případné dohady s finančním úřadem. Spoluúčast můžete dát jako daňový výdaj. Pokud budete důsledná, tak byste měla i spoluúčast pokrátit o 2,49%.

Možná má podnikatel k dispozici i jiné vozidlo a mohl by vykazovat v knize jízd všechny jízdy jako pracovní:-)

Offline

 

#7 2015-03-07 13:19:41

Lenka K
Člen/ka

Re: Auto, soukromé cesty aj.

Děkuji mockrát za odpověď, pomohla jste mi. Pěkný víkend

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB