Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Zrušení registrace DPH a dodanění

#1 2015-01-13 21:17:05

verkazem
Člen/ka

Zrušení registrace DPH a dodanění

Dobrý den, hodlám po letech zrušit reg. k DPH, postupně omezuji podnikání. Ale nekončím. Mám zásoby, které postupně doprodávám se slevou - až 80%. Hledám informace k dodanění obchodního majetku a skladových zásob.
Na stránkách
http://www.danarionline.cz/archiv/dokum … ace-k-dph/
jsem našla návod - v příkladu: Dodanění při zruš.registrace k DPH:
"úprava odpočtu hmot. majetku se prování jen v pětiletém období....obdobně postup pro tzv.úpravu odpočtu daně u hmot.majetku...nebo u zásob ve výši uplatnění odpočtu."

Můj dotaz zní: jsou zásoby (zboží určené k prodeji) hmotným majetkem, kde platí 5leté období, nebo prostě zásobami, které se musí dodanit, ač jsou staré déle než 10 roků, v původní skladové ceně (bez DPH), kdy daň byla uplatněna na vstupu? Ve Vašich doporučeních jsem našla, že DPH ze zásob se musí vrátit v "uplatněné výši" na ř. 46 a je možno je dát do "nákladů" - tím se mi však vrátí vlastně jen 15% z nich, drobný hmot. majetek se nedodaňuje.
Když to prodávám za 20% původní ceny, je to hrozná ztráta. Není možný nějaký jiný způsob, např. když doložím, že jsem oslovila 500 potenc. klientů a ani za cenu 20% z původní ceny to neprodala-odvést  DPH z nějaké snížené ceny?
Také nevím, když vedu sklad, jak to dostat do přiznání - vyskladnit? a zas znovu zavést do skladu s cenou,obsahující DPH?
Velice Vám děkuji za odpověď, vím, že jste v obraze a vždy jste mi poradili dobře.
S pozdravem a přeji hezké dny
V.Z.

Offline

 

#2 2015-01-14 23:50:59

Zdena
Moderátorka

Re: Zrušení registrace DPH a dodanění

Zásoby jsou, bohužel, zásobami, které při zrušení registrace musíte dodanit ve výši původně uplatněného odpočtu, i kdyby byly staré 10 let. Nevím o způsobu, kterým by se dal původní odpočet snížit.

Pokud nyní prodáváte zboží za 20% původní ceny, tak odvádíte DPH jen z ceny, za kterou prodáte. Jestliže je některé zboží těžko prodejné i za 20% ceny, tak bych zvážila, zda by nebylo vhodné provést před zrušením registrace prokazatelnou likvidaci neprodejných zásob podle § 24/2/zg) ZDP.

Do řádku 46 bych to zadala ručně, na základě seznamu (inventury zboží ke dni zrušení registrace, ke kterému si dohledáte původní doklady). Postup při přecenění zásob bude záviset na programu, který používáte. Nahlédněte do nápovědy, nebo se spojte s tvůrci programu. Případně opravte skladové ceny ručně položku po položce.

Offline

 

#3 2015-01-16 19:32:56

verkazem
Člen/ka

Re: Zrušení registrace DPH a dodanění

Paní Zdeno, děkuji Vám, obávala jsem se, že to jinak asi nepůjde. Mějte se pěkně. Zem

Offline

 

#4 2015-02-28 16:44:37

marie388
Člen/ka

Re: Zrušení registrace DPH a dodanění

Dobrý den, prosím Vás tímto o radu.
Podnikatel měl prodejnu s drogerií, plátce DPH. Zásoby k 31. 12.2014 byly 600 000,- Kč bez daně. Od ledna 2015 začal vyprodávat až s  50 % slevou.
Teď musel k 28. 2.2015 prodejnu zavřít ale všechno se neprodalo.Zůstaly tam zásoby tak za 150 000,- Kč, což odvezl domů.
1) k 31. 12. 2014 byl měl mít nějakou inventuru se seznam zboží, které jde do slevy?
2) K 28. 2. 2015 by měl mít také nějakou inventuru?
3) co s neprodaným zbožím a co s DPH?
4) na co všechno mám být ještě připravená? s tímto nemám vůbec žádnou zkušenost
Děkuji za jakékoli rady. M:

Offline

 

#5 2015-03-01 18:12:20

Zdena
Moderátorka

Re: Zrušení registrace DPH a dodanění

1) k 31. 12. 2014 by měl mít inventuru. Podle mého názoru by si měl udělat seznam zboží, které půjde od ledna do slevy
2) k 28.2.2015 nemusí dělat inventuru
3) zboží může dál prodávat, třeba z domova, třeba s 80% slevou. Nebo může zboží prokazatelně zlikvidovat. Co neprodá, z toho bude muset při zrušení registrace vrátit původně uplatněnou daň.

Offline

 

#6 2015-03-02 10:00:35

marie388
Člen/ka

Re: Zrušení registrace DPH a dodanění

Dobrý den, Zdeničko, ještě že Vás máme, moc děkuji. M.

Offline

 

#7 2015-03-19 16:24:07

verkazem
Člen/ka

Re: Zrušení registrace DPH a dodanění

Paní Zdeno,
ještě jednou prosím o radu ohledně Dodanění při zruš.registrace k DPH.
Musí se dodanit i drobný dlouhodobý majetek evidovaný v knize (do 40 000) a to také podle 5letého "vzorce" jako majetek nad 40000?

Daň, kterou pak odvedu v posled. Přiznání k DPH v Daňové evidenci "deníku" zaúčtuji zřejmě již jako náklad, ale na co? na pořízení zboží ? (sklad.cenu o DPH zvýším), i když v Přiznání navíc ještě uvádím některá uskutečněná i přijatá zdanitelná plnění + ten řádk 46?

A pak ještě jednu věc: asi 15 let eviduji pohledávky, které nebudou nikdy zaplaceny, DPH jsem z nich odvedla, faktury skladuji a eviduji. Je třeba možno alespoň částku DPH uplatnit do dodanění, aby se mi částka vrátila? Asi to nepůjde, že?    :-(

Paní Zdeno, děkuji Vám za odpověď.
Věra

Offline

 

#8 2015-03-19 23:25:38

Zdena
Moderátorka

Re: Zrušení registrace DPH a dodanění

Dobrý večer, paní Věro.
Názory na dodanění drobného majetku při zrušení registrace se různí. Dle mého názoru není nutné u tohoto majetku snižovat nárok na odpočet. V § 79a odst. 2 zákona o DPH je uvedeno: "Částka snížení nároku na odpočet daně u nedokončeného majetku, u úplat za zdanitelná plnění, která se do dne předcházejícího dni zrušení registrace neuskutečnila, a u zásob se určí ve výši uplatněného odpočtu daně. Pro výpočet částky snížení nároku na odpočet daně u dlouhodobého majetku se přiměřeně použije § 78d odst. 2." Drobný majetek zde není vyjmenován, ani nenístanoveno, jakým postupem byste měla vypočítat částku, kterou máte vrátit. Z toho lze usuzovat, že snížení odpočtu u tohoto majetku zákon nepožaduje. 

Daň odvedenou v souvislosti se změnou režimu (ř. 45) bych evidovala jako provozní režii, s přeceňováním skladu bych se nepatlala:-)

DPH z nezaplacených pohledávek nelze, bohužel, uplatnit do dodanění.

Offline

 

#9 2015-03-25 22:19:17

verkazem
Člen/ka

Re: Zrušení registrace DPH a dodanění

Paní Zdeno, moc Vám za Vaši radu děkuji, přeji krásné dny. Obdivuji Vaši rychlost!
Věra

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Zrušení registrace DPH a dodanění

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB