Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#76 2012-01-06 14:48:54

slunecnice
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Vozidlo jsme měli od roku 1998 a žádné odpisy jsme neprováděli.

Offline

 

#77 2012-01-06 17:33:02

VVera
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den, v loňském roce jsem koupila nové auto a chci ho dát do OM, platím silniční daň, auto používám i pro soukromé účely a chtěla bych se zeptat na následující:
1. budu ho odepisovat 5 let
2. uplatním paušál 4.000,- Kč měsíčně
3. uplatním 80% náklady za koupi nových zimních pneu i výměnu pneu?
4. uplatním 80% za zákonou i havarijní pojistku?
5. musím celých 5 let platit havarijní pojistku nebo ji mohu zrušit?
Děkuji moc za odpověď.

Offline

 

#78 2012-01-06 18:47:01

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

1. ano a uplatníte 80% odpisů HM
2. ano (a nebudete uplatňovat PHM a parkovné)
3. ano
4. ano
5. havarijní pojištění není povinné, takže můžete zrušit
6. silniční daň nekrátíte
7. jestli chcete odpisovat z ceny, za kterou jste auto pořídila, tak mezi koupí a vkladem do OM může uplynout max. 1 rok. Pokud vložíte později, např. za 13 měsíců, tak oceníte reprodukční pořizovací cenou (cena, za kterou byste auto koupila ke dni vkladu do OM).

Offline

 

#79 2012-01-06 18:57:54

VVera
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Děkuji moc za odpověď.

Offline

 

#80 2012-01-12 20:36:00

Cloudy
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den, možná položím hloupou otázku. Jsem OSVČ, budu vykonávat práci pro klienta s tím, že budu k němu dojíždět osobním autem nezahrnutým v OM. Klient nabídl, že mi bude kromě plateb za služby hradit i dopravu, tzn. 3,70 Kč/km + náhradu PHM. Vypočítal jsem, že za měsíc by to byla částka okolo 7.000,- Kč. Když klientovi vyfakturuji i dopravu mohu potom použít paušál 5.000, respektive 4.000,- Kč?
Předem děkuji za odpověď,
Cloudy

Editoval Cloudy (2012-01-13 16:43:24)

Offline

 

#81 2012-01-17 22:58:12

Cloudy
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

To jsem položil tak blbý dotaz, že na něj ještě nikdo nereagoval?

Offline

 

#82 2012-01-17 23:25:26

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Proč myslíte, že na každý dotaz někdo reaguje? Toto je diskuse, zřejmě se nikomu nechce diskutovat.

Paušální výdaj na dopravu lze použít.

Offline

 

#83 2012-01-18 08:47:25

Cloudy
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

:-)) Zdeno, děkuji

Offline

 

#84 2012-01-18 14:17:08

Slávka
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den. Jsem FO,vedu DE, jsem plátce DPH. Chtěla bych převést os. auto z OM do osob. potřeby.
Při nákupu auta jsem uplatnila odpočet DPH. Chci  provést následují úkony, ale nevím, zda je to správně:
1) z ceny auta (ale nevím jaké ceny?) odvedu DPH
2) zůstatkovou cenu auta si zřejmě do daň. uzn. výdajů nemůžu dát
3) na kartu HM poznamenám, že se auto převádí do osobní potřeby
4)auto nesmím po převodu 5 let prodat, abych nemusela prodej zdanit
Prosím o radu, zvláště u bodů 1) a 2). Díky moc.

Offline

 

#85 2012-01-18 21:56:05

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

1) Z ceny, za kterou by se auto dalo pořídit ke dni vyřazení z obchodního majetku (§ 36/6/a) ZDPH). Můžete zjistit v nejbližším autobazaru, nebo stáhnout nabídky 3 autobazarů a jejich ceny zprůměrovat. Nemusí být znalecký posudek, ale správnost ceny si musíte umět obhájit. DPH odvedete na základě dokladu o použití, náležitosti dokladu najdete v § 29 ZDPH.
2) Ne. Ale může se ještě hodit, vizte bod 4).
3) Ano.
4) Ano. Ale pokud je prodáte a budete přiznávat příjem podle § 10 ZDP, tak si můžete do výdajů uplatnit zůstatkovou cenu auta a všechny prokazatelně vynaložené výdaje na jeho opravy, výdaje spojené s prodejem, např. provize autobazaru, takže základ daně zřejmě nebude příliš vysoký.

Offline

 

#86 2012-01-19 10:14:41

Slávka
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Slávka

Offline

 

#87 2012-01-27 18:45:08

jedle
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Pro všechny, kteří tápou s výdajovým paušálem na dopravu a základní sazbou za kilometr 3,70 kč  u aut nezahrnutých do OM... dnes jsem byla na školení, kde ing. Pilátová (daňová poradkyně) toto potvrdila - pokud vedu knihu jízd, můžu uplatnit jak paušální výdaj na dopravu, tak 3,70 kč/km. Samozřejmě dle dalších platných pravidel...

Offline

 

#88 2012-01-27 18:56:16

JANAA
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

A to jako doopravdy??? J

Offline

 

#89 2012-01-27 19:57:02

jaromira
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Já to mám taky potvrzené daňovým poradcem a již jsem tady o tom psala.

Offline

 

#90 2012-01-28 12:35:16

JANAA
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Děkuji... mohu poprosit, kde to najdu v zákoně? Jana

Offline

 

#91 2012-01-29 02:00:03

jaromira
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Jani, mrkněte na mé příspěvky a příspěvky paní Zdeny ze dne 5.1.2012  v tomto tématu , je to tam rozepsané  ( § 24, odst.2, písm.zt a
§ 25, odst.1, písm.x).
 
Ve včerejším deníku PRÁVO odpovídá na některé dotazy z oblasti daní pracovník FÚ Praha, mezi kterými je i odpověď na tuto otázku.
Potvrzuje výše uvedené s tím, že je této možnosti třeba využít, jelikož novela zákona o daních z příjmů tuto možnost zatrhla, ale až s
účinností od 01.01.2015.

Offline

 

#92 2012-01-29 08:49:31

JANAA
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Paní Jaromíro, děkuji za Vaši trpělivost se mnou... právo se pokusím sehnat....pěknou neděli, Jana

Offline

 

#93 2012-04-14 07:56:02

papa
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den, mám dotaz týkající auta v OM, které OSVČ (vedlejší) používá zároveň jako zaměstnanec a zaměstnavatel za něj platí SD. Musí za toto auto platit znovu SD jako OSVČ? Děkuji za odpověď

Offline

 

#94 2012-04-21 18:32:42

kulkal
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den,
jednatel podepsal nájemní smlouvu na auto se slovenskou s.r.o., která má auto registrováno na Slovensku a platí tam silniční daň. Chceme si na to auto uplatňovat daňové výdaje. Musíme platit zálohy na silniční daň také u nás? a jestli ano, tak kdo? nájemce nebo pronajímatel (slovenská společnost)?

Offline

 

#95 2012-04-22 20:42:00

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Nemusíte platit silniční daň. Dle ustanovení § 2 odst. 1 zákona o dani silniční jsou předmětem daně jen vozidla REGISTROVANÁ a provozovaná (platí obě podmínky současně) v ČR.

Offline

 

#96 2012-04-25 21:56:05

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

papa napsal(a):

Dobrý den, mám dotaz týkající auta v OM, které OSVČ (vedlejší) používá zároveň jako zaměstnanec a zaměstnavatel za něj platí SD. Musí za toto auto platit znovu SD jako OSVČ? Děkuji za odpověď

Pokud zaměstnavatel platí měsíční (nikoliv denní) sazbu, tak nemusí.

Offline

 

#97 2012-06-17 21:52:22

Ivanna
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec s.r.o. kromě zaměstnání také podniká a v podnikání používá soukromé vozidlo, za které platí silniční daň. Toto auto bude nyní používat častěji i jako zaměstnanec u svého zaměstnavatele v s.r.o.
1.) Musí za něj zaplatit silniční daň i s.r.o. jakožto zaměstnavatel, u kterého vozidlo využívá?
2.) Nebo mu může s.r.o. částku zaplacené daně nějak refundovat nebo jak se to dá řešit? Asi bych to v s.r.o. měla nějak doložit, že je SD zaplacena.
3.) Hraje nějakou roli (pro platbu silniční daně v s.r.o.) to, zda má vozidlo v OM nebo zda je soukromé a v podnikání jej pouze využívá?
Děkuji moc za názor. Ivana

Offline

 

#98 2012-06-17 22:02:32

jedle
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Ivi,
taky to máme u pár případů, napíšu vám, jak mě to naučili...
1) SD se platí na auto, ne na člověka, čili je jedno, kdo ji platí, hlavně, aby zaplacená byla...
2) účtuju fyzické osoby a kolegyně jejich sro a nikdy po mě nechtěla žádné potvrzení o zaplacení, jen jsme se domluvily, u koho bude SD zaplacená, abychom nenutily klienta platit obě dvě
3) vlastnictví vozu pro platbu SD dle mého nehraje roli...

Snad jsem vám poradila a snad dobře...

Offline

 

#99 2015-02-26 16:37:18

hojaz
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Prosím . Jsem FO mám ŽO  na přípravné a dokončovací stavební práce /bagr/, vlastním soukromě nákl. vozidlo a potřeboval bych jen příležitostně něco odvézt. jaké na to potřebuji ž. oprávnění. Existuje prý něco jako příležitostná autodoprava a co k tomu je potřeba. Děkuji

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB