Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2015-01-15 17:44:25

oneal9
Člen/ka

Re: přerušení živnosti

Dobry den. Precetla jsem si dalsi prispevky. Trochu me zarazila odpoved, ze majetek do 40.000,- pouze zaradim do DE a neuplatnim do vydaju. Mela jsem v osobnim vlastnictvi majetek. Ten si nechala ocenit a nasledne vlozila do De a uplatnila jako vydaj. Udelala jsem tedy spatne??:-( nebo v pripade hraje roli to, ze byl majetek jiz jednou v De (v tomto pripade manzela pani)? Moc dekuji za odpoved :-)

Offline

 

#27 2015-01-15 23:57:05

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti

Podle mého názoru jste nepostupovala správně. Vložení majetku do OM není výdajem na dosažení příjmů - nic jste neplatila, žádný výdaj jste nevynaložila.

Píšete, že majetek byl v DE manžela paní. Jestli mají SJM, tak byl výdaj na pořízení majetku už jednou uplatněn.

Offline

 

#28 2015-01-16 09:27:31

oneal9
Člen/ka

Re: přerušení živnosti

No to jste mne tedy nepotěšila :-) Zřejmě sem byla zmatena články o tom, že pokud majetek zařadím do 1 roku od pořízení, mohu použít kupní cenu a pokud ne, tak ocenění. Ale když je tedy majetek oceněn nad 40.000,- pak ho vložím o uplatňuji odpisy, proč bych tedy nemohla vložit drobný majetek za 30.000,- a uplatnit si ho daňově? :-(

V předchozím případě bych to chápala, protože manžel si jednou majetek do výdajů uplatnil, tudíž už manželka uplatnit nemůže.

Ale pokud je to majetek, který nikdy nebyl vložen do obchodního majetku a mám jeho ocenění, tak mi to přišlo logické si daňově uplatnit.

no je ale pravda, že co přijde mě logické není zas tak podstatné :-(

Offline

 

#29 2015-01-16 23:43:38

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti

Ocenění pořizovací cenou do 1 roku od pořízení (u nemovitostí do 5 let) platí pro hmotný majetek. Pokud by se jednalo o hmotný majetek, který měl manžel zařazený v OM a který je součástí SJM, tak by manželka mohla po vložení do svého OM pokračovat v odpisování podle § 30/10/j) ZDP.

Daňově uznatelné výdaje jsou uvedeny v § 24 ZDP. Vklad drobného majetku tam nevidím. Drobnější věci se mnohdy dají koupit až po zahájení činnosti například od nepodnikající sousedky nebo od kamarádky. Prodávající by neměli mít problém, neboť příjem z prodeje movitých věcí je většinou osvobozen od daně (zdaňuje se prodej auta, letadla nebo lodě do 1 roku od nabytí a prodej obchodního majetku do 5 let od vyřazení z OM).

Offline

 

#30 2015-02-18 18:06:55

ivana.o
Člen/ka

Re: přerušení živnosti

Dobrý den p. Zdeno, chci se ubezpečit, že uvažuji správně: od 1. 12. 2014 důchodce, vedlejší činnost, podnikání přerušil 31. 1. 2015 tudíž do podání DP za rok 2014 tj. 1. 4. 2015  nemusí obnovovat činnost a dělat úpravy základu daně. Děkuji moc za odpověď

Offline

 

#31 2015-02-18 20:16:44

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti

Ano, je to tak. Úpravy základu daně by dělal v případě, že by neobnovil činnost do termínu pro podání daňového přiznání za rok 2015.

Offline

 

#32 2015-02-18 20:28:30

ivana.o
Člen/ka

Re: přerušení živnosti

Děkuji za velice rychlou zprávu. Jste opravdu super.

Offline

 

#33 2015-03-15 14:46:17

turbo
Člen/ka

Re: přerušení živnosti

Dobrý den, podnikatel přerušil živnost v průběhu prosince 2014. Uplatňoval 80% výd.paušál. Následně mu byly koncem prosince 2014 a počátkem 2015 uhrazeny ještě nějaké pohledávky. Nyní chce živnost obnovit od 1.4.2015. Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední termín pro podání DP, uvažuju správně, že mohu pohledávky uhrazené v mezidobí zahrnout do příjmů v DP za 2014 (resp. ty, které byly uhrazeny ještě v prosinci po přerušení živnosti) a pohledávky zaplacené v 1. čtvrtletí 2015 naopak zahrnu až do DP za 2015. Mohu zároveň u těchto příjmů uplatnit výdajový paušál?

Offline

 

#34 2015-03-15 15:33:44

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti

Ano.

Offline

 

#35 2015-09-21 19:33:05

Klozová
Člen/ka

Re: přerušení živnosti

Dobrý den, FO přerušila činnost k 31.8.2015, měsíční plátce DPH, plátcovství DPH půjde zrušit nejdříve v 12/2015. Na skladě zůstává neprodané zboží. Musí se DPH odvést z tohoto neprodaného zboží v nákupní ceně do přiznání za měsíc srpen nebo až ze skutečné ceny při prodeji v dalším měsíci? Odepisovaný majetek - klimatizace a zařízení (zabudované v pronajatých prostorách), pořízení rok 2013, není zcela odepsána, musí se vracet uplatněné DPH, případně v jaké výši a kdy.
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#36 2015-11-03 16:50:44

Re: přerušení živnosti

Dobrý den,
mohl by mi zde někdo poradit, jak postupovat když jsem měla pozastavenou živnost do května 2015 a vzpomněla jsem si na to až v září :(
Tedy hned jsem naběhla na živnostenský úřad a opět živnost pozastavila na delší dobu. Nicméně vznikly mi tam ty čtyři měsíce, po které byla živnost aktivní, po celou tu dobu jsem normálně zaměstnaná na hpp, takže dluh na pojištěních by tam být neměl, ale stejně si nejsem jistá, jestli: 1 - musím podat daňové přiznání? 2 - musím zajít na finančák a nějak jim to tam sdělit? no a za 3 - nemohlo by finančáku stačit nějaké čestné prohlášení, že k obnovení došlo omylem a že jsem po tu dobu nepodnikala?

moc děkuji za rady...

Offline

 

#37 2015-11-04 00:07:37

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti

1. Nemusíte.
2. Nemusíte.
3. Můžete zavolat na FÚ a zeptat se, jestli jste u nich zaregistrovaná k dani z příjmů. Jestli ano, tak bude stačit krátké sdělení, že Vám nevznikla povinnost podat daňové přiznání. Podává se v termínu pro podání přiznání, tj. do 1.4.2016. Jestli nejste registrovaná k dani, tak nic:-)

Offline

 

#38 2016-01-29 10:34:48

milanchodora
Člen/ka

Re: přerušení živnosti

Zdravím, musím zrušit živnost, pokud se nechám zaměstnat.?

Offline

 

#39 2016-01-29 10:46:57

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti

Nemusíte zrušit živnost. Pokud máte stejný předmět činnosti, jako zaměstnavatel, tak budete potřebovat jeho souhlas s podnikáním.

Offline

 

#40 2016-01-29 10:53:53

milanchodora
Člen/ka

Re: přerušení živnosti

Moc děkuji, ještě dva dotazy.
1. musím něco hlásit na živnostenském úřadu, popř. finančním a sociálce.?
2. trochu odbočím, snad né hodně - do r.2007 jsem byl zaměstnaný, poté jsem dal výpověď a od té doby jsem OSVČ,
chci se nechat opět zaměstnat ( stejný obor ), netuším, kde se nachází můj zápočtový list. Moc děkuji.

Offline

 

#41 2016-01-29 11:20:37

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti

1. Pokud budete pokračovat v živnosti, tak nemusíte nikde nic hlásit. Dobrovolně můžete oznámit změnu na OSSZ (poradí Vám, zda budete platit zálohy a jak vysoké) a své zdravotní pojišťovně.
2. Poslední zápočtový list vydal poslední zaměstnavatel v roce 2007. Při nástupu nemusíte předložit potvrzení o zaměstnání (zápočtový list). Oznamte zaměstnavateli, že jste byl zaměstnaný naposledy v roce 2007, dále už jenom OSVČ.

Offline

 

#42 2016-01-29 11:24:02

milanchodora
Člen/ka

Re: přerušení živnosti

Znamená to tedy, že ho má dosud můj bývalý zaměstnavatel.?

Offline

 

#43 2016-01-29 12:04:58

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti

Možná máte zápočtový list doma v šuplíku:-) Zkuste poprosit bývalého zaměstnavatele o vydání kopie ZL.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB