Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody
Nejste přihlášen(a)
JANAA napsal(a):
Nezáleží na tom, jaký druh činnosti má osvč, může být i spolupracující osobou zcela odlišné činnosti. J
Musím v přiznání identifikovat spolupracující osobu v nějaký příloze, kdo to je atd.?
Offline
Může být rozdělen příjem na manžela jako spolupracující osobu pokud se podniká podle zvláštních právních předpisů (lékař)? Setkal jsem se s názorem, že to nelze, protože by na to musel mít taky licenci. Ve skutečnosti se stará o počítače a zpracování dávek. Děkuji.
Offline
Výpočet příjmů spolupracujících osob upravuje § 13 zákona o daních z příjmů. O nutnosti vlastnění živnostenského oprávnění nebo licence tam nevidím ani slovo:-)
Pokud by spolupracující osoba musela mít vlastní oprávnění (chci vidět, jak například manželka zedníka získává oprávnění na řemeslnou živnost zednictví), tak by se podle mého názoru vytratil smysl spolupráce, to by rovnou mohla provozovat živnost na vlastní triko.
Offline
Dobrý den,
2 bratři, společné bydliště, každý podniká v jiném oboru na vlastní ŽL.
1. (elektropráce) je bez zisku, 2. (autodoprava) má velký zisk - nabízí se rozdělení na spolupracující osobu.
Problém je v tom, že v průběhu roku 1. fakturoval druhému, nárazově (zabezp. zařízení do aut), oba jsou plátci DPH.
Je možné i přes tuto fakturaci příjmy 2. bratra rozdělit k prvnímu? (v rámci zákonných limitů)
Děkuji
Offline
Dobrý den, jsme manželé a oba jsme delší dobu OSVČ.
1) Můžeme bez obav využít v daňovém přiznání institut spolupracující osoby,přestože jsme tuto spolupráci předem neohlásili žádnému úřadu? Čtu na webu různé diskuse a názory se dost liší.
2) Mohu na manželku převést procento výsledné daňové ztráty, nebo musím převádět procento příjmů i stejné procento výdajů?
Děkuji!
Offline
1) Ano.
2) Stejné procento příjmů a výdajů. Pokud máte výdaje vyšší než příjmy, tak na manželku přenesete část své ztráty.
Offline
Dobrý den,
mohu uplatnit na manželku jako na spolupracující osobu 40% P a V a na matku důchodce 15%. Nebo jen 40% na manželku a 10% na matku.
Hezký den
I.
Offline
Už jsem Vám včera psala, že v případě více spolupracujících osob můžete rozdělit maximálně 30% svých příjmů a výdajů.
Offline
Dobrý den,
chci se zeptat, jsem OSVČ - plátce DPH, má dcera je OSVČ - neplátce. Mohu ji v daňovém přiznání za minulý rok uvést jako spolupracující osobu, aniž jsem to nahlásila na FÚ? A pokud mohu, mám ji dodatečně nahlásit? A co sociálka a zdrav. pojišťovna? Tam se to musí taky nahlásit nebo stačí uvést v přiznání? A ještě dotaz? Já eviduji skutečné náklady, dcera paušálem. Je s tím nějaký problém při vyplňování daňového přiznání v případě spolupráce?
Editoval JB59 (2013-03-16 19:09:16)
Offline
Nemusíte dceru nikam hlásit, stačí, že už je přihlášená jako OSVČ. Příjmy ze spolupráce stačí uvést v daňovém přiznání a v přehledech.
Nevadí, že každý uplatňujete výdaje jiným způsobem. Dcera převezme P a V, které na ni rozdělíte a je jedno, jakým způsobem jste výdaje stanovil.
Offline
Dobrý den,
potřebuji prosím poradit. Jsem rok od roku zmatenější. Přihlásila jsem se jako spolupracující osoba manžela od 1.10.2014. Může si manžel v daňovém přiznání na mě uplatnit slevu na manželku v poměrné výši za období leden až září 2014.
Děkuji
Offline
Dobrý den.
Sleva na manželku se uplatňuje za předpokladu, že neměla vlastní příjmy vyšší než 68000,-Kč/ROK. Nelze tedy uvažovat o nějaké poměrné výši. Buď máte nárok na celou částku nebo nic.
Offline
Pokud na vás manžel rozdělí příjmy a výdaje, tak si podle mého názoru nebude moci uplatnit slevu na vyživovanou manželku a to ani v poměrné výši. Jak píše paní Marie, nárok buď je nebo není. Sleva na manželku se krátí jen v případě, že nejste manželé celý rok.
Offline
Dobrý večer,
mohu jako spolupracující osoba uplatnit např. 31% nebo 33% apod. P a V.
Děkuji
Offline
Spolupracující osoba sama o ničem nerozhoduje. Pouze přijímá příjmy a výdaje v takové výši, v jaké je na ni byly rozděleny. Pokud spolupracujete s manželem a není více spolupracujících osob, tak na Vás manžel může rozdělit maximálně 50% svých příjmů a výdajů (max. 540 tis. Kč zisku při celoroční spolupráci). Může rozdělit například 31% příjmů a výdajů.
Offline