Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-01-12 11:35:22

Dana1
Člen/ka

paušální výdaje 60% + 80% - prodej os. automobilu

Dobrý den paní Zdeno. Potřebovala bych poradit, jak mám správně postupovat. V prosinci 2014 jsme prodali os. auto, zahrnuté do majetku firmy, fyzické osobě. Udělali jsme kupní smlouvu a vystavili fakturu na prodej auta. Manžel je plátce DPH, auto bylo staré necelé 3 roky (nákup 1.2. 2012).
Manžel si uplatňuje výdaje procentem z příjmu. Většinu své činnosti (cca 80 procent má v řemeslné činnosti, zbytek v 60 %). V daňovém přiznání musím tedy příjmy rozdělit. Otázka zní - kam mám zařadit prodej osobního automobilu?
Děkuji za radu a jsem s pozdravem    Dana S.

Offline

 

#2 2015-01-12 20:27:41

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje 60% + 80% - prodej os. automobilu

Dobrý den, paní Dano.

Pokud jste po celou dobu, kdy vlastníte automobil, uplatňovali výdaje procentem z příjmů, tak příjem z prodeje auta v daňovém přiznání vůbec neuvádíte. Vozidlo nikdy nebylo zařazeno v obchodním majetku (pro účely daně z příjmů nemáte OM), takže už po 1 roce od nabytí je příjem z prodeje osvobozen od daně.

Pokud byste ale např. v roce 2013 uplatňovali prokázané výdaje a měli jste auto zahrnuté do obchodního majetku, tak byste nyní přiznávali příjem podle § 10 ZDP, ke kterému ale není možné uplatnit výdaje procentem z příjmů.

Z pohledu zákona o DPH auto bylo součástí obchodního majetku bez ohledu na způsob uplatňování výdajů. Podle § 4/4c) ZDPH je obchodním majetkem souhrn majetkových hodnot, který slouží nebo je určen osobě povinné k dani k uskutečňování ekonomických činností. Předpokládám, že z prodeje auta odvedete DPH a je jedno, že jste je prodali fyzické osobě, která zřejmě není plátcem.

Možná je to trochu komplikované, ale daň z příjmů a daň z přidané hodnoty si zkrátka žijí své vlastní, na sobě nezávislé životy:-)

Offline

 

#3 2015-01-12 21:29:58

Marie66
Člen/ka

Re: paušální výdaje 60% + 80% - prodej os. automobilu

Dobrý den.
Omlouvám se, že "šťourám", ale potřebovala bych, prosím paní Zdeno, dovysvětlit druhý odstavec:-)
Např:
Nákup auta 2012 - skutečné výdaje, tedy uplatnění poloviny odpisu
2013 - skutečné výdaje, tedy uplatnění ročního odpisu
2014 - výdaje procentem
Proč nemůže zdanit podle §7 (auto bylo v OM) s uplatněním výdaje procentem?
Pokud tedy danění podle §10, lze uplatnit zůstatkovou cenu?
Děkuji za trpělivost :-)

Offline

 

#4 2015-01-12 22:00:13

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje 60% + 80% - prodej os. automobilu

Dobrý den. Jestliže od roku 2014 uplatňuje výdaje procentem z příjmů, tak nemá obchodní majetek a při prodeji bývalého OM nemá příjem z podnikání podle § 7, ale ostatní příjem podle § 10 ZDP (prodej do 5 let od vyřazení z OM). Auto bylo v OM naposledy 31.12.2013, kdy je uváděli v daňové evidenci - § 4/4 ZDP. Zůstatkovou cenu si může uplatnit podle § 10/5: "Jde-li o hmotný majetek odpisovaný podle § 26 a následujících, který byl zahrnut do obchodního majetku pro výkon činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, nebo sloužil k nájmu, je výdajem zůstatková cena podle § 29 odst. 2."

Offline

 

#5 2015-01-12 22:42:49

Marie66
Člen/ka

Re: paušální výdaje 60% + 80% - prodej os. automobilu

Děkuji, už je jasno a přeji hezký večer.
M.

Offline

 

#6 2015-01-13 13:34:41

Dana1
Člen/ka

Re: paušální výdaje 60% + 80% - prodej os. automobilu

Děkuji za odpověď paní Zdeno. Po celou dobu užívání auta jsme uplatňovali výdaje procentem. Nevím jak mám správně postupovat, abych odvedla DPH. Vystavila jsem fakturu a tím se mi dostal prodej os. automobilu do příjmu. Pokud tomu dobře rozumím, musím tento prodej zaúčtovat jako -  příjem bez vlivu na zisk.

     Děkuji vám ještě jednou. Vaše odpověď mi nejen pomohla ale také ušetřila peníze.  S pozdravem   Dana S.

Offline

 

#7 2015-01-13 18:41:12

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje 60% + 80% - prodej os. automobilu

Ano, půjde o příjem bez vlivu na základ daně.

Offline

 

#8 2015-02-16 11:16:22

Lubin
Člen/ka

Re: paušální výdaje 60% + 80% - prodej os. automobilu

Dobrý den, potřeboval bycj jednu prostou radu.V roce 2014 jsem si zakoupil automobil a jako plátce DPH jsem uplatnil nárok na vrácení DPH z pořizovací ceny. Můžu za rok 2014 použít při přiznání daně z příjmu výdaje paušálem, tedy procentem z příjmů?
Děkuji

Offline

 

#9 2015-02-16 13:17:42

JANAA
Člen/ka

Re: paušální výdaje 60% + 80% - prodej os. automobilu

Ano.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB