Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-10-17 11:37:29

Hana
Host

Silniční daň

Dobrý den
Jsem majitelem s.r.o. Auto nemám v majetku. Mám uzavřenou smlouvu o výpůjčce se svým bratrem- soukromou osobou. Jsem plátce DPH.
Mohu si uplatňovat DPH u PHM ? Vedu knihu jízd. Je to tak možné? Mám platit silniční daň ?

 

#2 2008-10-18 18:03:28

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Je to jinak:-)
Pokud pracovní cesty - kromě cest do sídla společnosti - souvisejí s výkonem funkce jednatele, nebo společníka s.r.o., pak s.r.o. poskytuje cestovní náhrady v takovém rozsahu a za takových podmínek, jako kdyby byl zaměstnancem společnosti. Do pozice zaměstnance se společníci a jednatelé dostávají díky ustanovení § 6 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů.
Kniha jízd je tedy zbytečná, vypisujete klasické cestovní příkazy.
Cestovní náhrady vypočítáváte podle pravidel, platných pro zaměstnance, nikoliv dle pravidel platných pro podnikatele. Z toho vyplývá, že:
-    nezkoumáte, čí auto jste použila (pouze to nesmí být vozidlo zaměstnavatele a to ve vašem případě není)
-    DPH z náhrady za spotřebované PHM nelze uplatnit
-    silniční daň platí s.r.o., může použít roční, nebo denní sazbu daně

Čtěte též diskuzi zde:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=1516
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=1655

Offline

 

#3 2008-10-23 17:20:05

JANALU
Člen/ka

Re: Silniční daň

Dobrý den , potřebuji poradit od 15.10.2008 mám živnostenský list, nebudu plátce DPH, daně budu platit paušálem a nevím jestli musím zapsat auto ,že ho používám pro podnikání.Myslím že auto nemusím zavádět do podnikání, nechci si dávat do nákladů naftu ,opravy a nic s tím společné. Jen vím ,že musím platit silniční daň mám Fabii 1,9 SDI rok výroby 8.2002 a auto jsem koupila 2 .2008 na finančním po mě nechtěli nic ani techničák, tak nevím jakým způsobem budu tu daň platit,a od kdy a jak to mám vypočítat poradíte mi děkuji.

Offline

 

#4 2008-10-23 18:43:29

alewin
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, chtěla bych vědět, jak mám vykazovat náklady na používání osobního vozidla pro podnikání (poradenská činnost) , jstliže ho používám i pro firmu jako zaměstnanec? Co jsou uznatelné a neuznatelné náklady?
Děkuji za odpověď.

 

#5 2008-10-25 00:25:56

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Způsob vykazování nákladů v podnikání záleží na tom, zda jste auto zahrnula do svého obchodního majetku (vykazujete všechny skutečné výdaje), nebo si uplatňujete pouze náhrady za použití vlastního vozidla - více zde: http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady.php

Offline

 

#6 2008-10-25 00:26:43

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

JANALU napsal(a):

Dobrý den , potřebuji poradit od 15.10.2008 mám živnostenský list, nebudu plátce DPH, daně budu platit paušálem a nevím jestli musím zapsat auto ,že ho používám pro podnikání.Myslím že auto nemusím zavádět do podnikání, nechci si dávat do nákladů naftu ,opravy a nic s tím společné. Jen vím ,že musím platit silniční daň mám Fabii 1,9 SDI rok výroby 8.2002 a auto jsem koupila 2 .2008 na finančním po mě nechtěli nic ani techničák, tak nevím jakým způsobem budu tu daň platit,a od kdy a jak to mám vypočítat poradíte mi děkuji.

Auto nemusíte nijak zavádět do podnikání, jako paušalistka stejně nemáte (alespoň pro účely daně z příjmů) žádný obchodní majetek.
Silniční daň byste sice platit měla, ale paušalisté ji většinou neplatí, FÚ by jim obtížně prokazoval, že auto opravdu používají k podnikání. U osobních aut se SD platí jen za měsíce, ve kterých použita k podnikání. Pokud chcete vypočítat daň, tak uveďte datum první registrace vozidla - najdete ve velkém technickém průkazu, část II oddíl B.

Offline

 

#7 2008-10-25 13:54:59

JANALU
Člen/ka

Re: Silniční daň

Datun první registrace vozidla ve Francii je 5.7.2002 a v české republice 4.2.2008 děkuji Jana

Offline

 

#8 2008-10-26 00:45:26

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Do června 2011 můžete uplatňovat snížení sazby o 25%. Roční sazba činí 3.000,- Kč, po snížení 2.250,- Kč.

Výpočet pro rok 2008: pokud chcete přiznávat použití vozidla pro podnikání už od října, kdy jste získala živnostenské oprávnění, pak zaplatíte 563,- Kč, při používání vozidla od listopadu by to bylo 375,- Kč. SD za 1 měsíc vychází na 187,50 Kč, zálohy i daň se zaokrouhlují na celé koruny nahoru.

Silniční daň můžete hradit čtvrtletně zálohově, více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php
nebo v termínu první zálohy uhradit roční daňovou povinnost, kterou pak vyúčtujete do 25. ledna následujícího roku.

Offline

 

#9 2008-10-30 09:48:14

Madayka
Člen/ka

Re: Silniční daň

Dobrý den,
mého známého přihlásila jeho účetní již před 4.lety na FÚ jako plátce silniční daně. On vozidlo v majetku vložené nemá a ani prý nebylo potřeba uplatňovat si cestovní výdaje za celé toto období. Účetní mu daňové přiznání k silniční dani nedělala. Chci se zeptat, jestli je tento postup správný, nebo jestli daňové přiznání mělo být vypracované a podané na FÚ, a jak má nyní správně postupovat.
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#10 2008-10-30 22:39:07

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Jestliže jste vozidlo nepoužívali k podnikání (nebo používali, ale nejsou o tom žádné záznamy, které by vás usvědčily), tak vám nevznikla daňová povinnost. A pokud nevznikla daňová povinnost, pak nemusíte podávat přiznání k silniční dani - viz § 15, odst. 1 zákona.

Offline

 

#11 2008-11-06 14:58:50

Dita T.
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, chci podebatovat o době uplatnění slevy. V zákoně se píše, že je nárok po dobu tří let (šesti nebo devíti) od data registrace, ale nepíšou od měsíce registrace, což bych řekla, že když bylo zaregistrováno 5.7.2002, tak mám nárok na slevu do 4.7.2011? Není to tak?
Pak je ale tedy nárok jen za červen, nebo i za červenec? Vy píšete, že jen do června, ale ze zákona to přímo nevyplývá. Nebo se pletu? Děkuji za odpověď.



Zdena napsal(a):

Datun první registrace vozidla ve Francii je 5.7.2002 a v české republice 4.2.2008 děkuji Jana

Do června 2011 můžete uplatňovat snížení sazby o 25%. Roční sazba činí 3.000,- Kč, po snížení 2.250,- Kč.

 

#12 2008-11-06 22:44:09

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Vycházím z § 6, odst. 6, věty druhé ZDS:

"Nárok na příslušné snížení sazby daně vzniká počínaje kalendářním měsícem prvé registrace vozidla a končí u téhož vozidla po 108 kalendářních měsících."

Nárok vznikl v měsíci červenci 2002, kdy byl vůz poprvé registrován (počítáno včetně července 2002) a končí tedy červnem 2011, červenec už by byl 109. kalendářním měsícem.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB