Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2015-01-20 14:20:38

zabiocko
Člen/ka

Pronájem automobilu

Dobrý den,

FO podnikatel nemá os. vůz ani k firemnímu využití, ani osobnímu.

Je možné, aby si majitel pronajal vůz od svého syna? Otec ho takto již k firemním záležitostem využívá, ale nemůže si uplatnovat žádný daňový výdaj.

U s.r.o. je to běžný jev, že si jednatel pronajímá vůz, je to možné i u FO?

Co vše je potřeba? Pozn. Syn nemá auto v OM, je také FO živnostník, dle mého je možné sepsat sml. o vypůjčce vozidla za určitý přijatelný obnos. Vozidlo nemusí mít zaplacenou silniční daň. Syn nemusí vystavovat FA a dávat do evidence.

Je to možné?

Děkuji za názor Z.

Editoval zabiocko (2015-01-20 14:22:00)

Offline

 

#2 2015-01-20 22:35:12

Zdena
Moderátorka

Re: Pronájem automobilu

Podnikatel si může pronajmout auto od svého syna. Nájem je úplatný, cena by měla být sjednána ve výši, jaká je v daném čase a na daném místě obvyklá. Podnikatel může uplatňovat prokázané výdaje nebo (za dodržení dalších podmínek podle § 24/2/zt) ZDP) paušální výdaj na dopravu. Syn bude platit silniční daň a přiznávat příjmy z pronájmu. Nemusí vystavovat faktury.

Druhou možností je bezplatná výpůjčka. Syn bude platit silniční daň. Podnikatel uplatní výdaje ve výši náhrady za spotřebované PHM a nebude moci uplatnit paušální výdaj na dopravu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB