Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-01-14 21:54:11

Lukis
Člen/ka

Evidence majetku a výdaje, které si mohu odečíst z daní

Dobrý den,

jsem vedlejší OSVČ, neplátce DPH. Předmětem mé činnosti je fotografování.

Chtěl bych se zepat:

1, Myslel jsem, že si mohu koupit např. nový fotoaparát (či jinou věc potřebnou k podnikání) a ten si uvést do výdajů a tedy na konci roku si o něj snížit daňový základ. Teď jsem ale otevřel Zákon o daních z příjmu § 25 http://business.center.cz/business/prav … aspx#par25 a hned jako první bod čtu, že "výdaje (náklady) na pořízení hmotného majetku" jsou výdaje, které nelze uznat pro daňové účely. Jak to tedy mám chápat?

2, Je nutné věci, které si zakoupím a uvedu do výdajů, také vést jako majetek a v daňovém přiznání je do majetku uvádět? Jinými slovy, mohu nakupovat fotografickou techniku, snižovat si o tyto výdaje daně a majetek pořád uvádět jako 0 Kč ? Slyšel jsem akorát, že pokud budu potřebovat věc, která není v majetku opravit, tak její opravu nemohu uvést do výdajů, což mi ale nedělá problém.

Děkuji.
Lukáš

Offline

 

#2 2015-01-14 23:53:13

Zdena
Moderátorka

Re: Evidence majetku a výdaje, které si mohu odečíst z daní

1. Při pořízení hmotného majetku (tj. samostatných movitých věcí, popřípadě souborů movitých věcí se samostatným technicko-ekonomickým určením, jejichž vstupní cena je vyšší než 40 000 Kč a mají provozně-technické funkce delší než jeden rok) si nemůžete uplatnit daňový výdaj najednou, nýbrž postupně v několika letech formou odpisů hmotného majetku (§ 30 a násl. ZDP).

2. Hmotný majetek uvádíte v daňovém přiznání povinně v tabulce D na ř. č. 1.
Drobný majetek (pořizovací cena do 40 tis. Kč) uvádíte pouze dobrovolně, a pokud uvedete, tak na ř. č. 6.

Offline

 

#3 2015-01-15 00:17:48

Lukis
Člen/ka

Re: Evidence majetku a výdaje, které si mohu odečíst z daní

Děkuji za informace.

Takže pokud to dobře chápu...

1, pokud si pořídím fotoaparát do 40 000 Kč, daňový výdaj mohu uplatnit najednou... pokud bude dražší než 40 000 Kč, musím odpisovat postupně

2, Pokud drobný majetek (opět třeba ten fotoaparát do 40 000) v majetku neuvedu, je to vpořádku. Mohu ale jeho opravu dát do výdajů?

3, Pokud bude veškerý můj majetek "drobný majetek", mohu s klidnou v daňovém přiznání uvádět 0 Kč?

Offline

 

#4 2015-01-15 13:59:36

Zdena
Moderátorka

Re: Evidence majetku a výdaje, které si mohu odečíst z daní

1, Ano.

2, Ano.

3, Ano.

Offline

 

#5 2015-01-15 16:43:44

Lukis
Člen/ka

Re: Evidence majetku a výdaje, které si mohu odečíst z daní

Díky za veškerou pomoc :) věřím, že nejsem sám, kdo vám musí být neuvěřitelně vděčný :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB