Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-01-04 13:54:05

siluro
Člen/ka

Sociální, důchodové a zdravotní pojištění jednatele a OSVČ od r. 2015

Dobrý den. 1. Nejsem si zcela jist, zda se nezměnila tato problematika od r. 2015 - tj., pokud jsem jediným jednatelem a společníkem s.r.o. a nevyplácím si žádnou odměnu, pak nemusím, platit žádné soc., duchodové ani zdravotní pojištětní, protože jsem souběžně registrován jako OSVČ fyzická osoba a zde tyto zálohy platím. Je tomu prosím tak? Vím, že při poskytování odměn je tomu jinak, ale nechci to komplikovat.
2. Nicméně, protože jsem občas zároveň i zaměstnancem (jiné společnosti), ale ne celý rok - takže se vlastně celoročně vyskytuju jako OSVČ, kde v/u pojištění celoročně platím, pak jako zaměstnanec, kde pochopitelně také pojistné platím (respektive sráží ho přímo zaměstnavatel) a celoročně nyní jako jednatel s.r.o. bez odměny - asi není úplně jedno, kterou činnost nastavím jako HLAVNÍ a VEDLEJŠÍ, myslím tím OSVČ versus s.r.o., někde to asi bude výhodnější...V těch měsících, kde jsem i zaměstnanec, je to asi jasné, OSVČ činnost je klasifikována jako vedlejší. Ale co v těch obdobích, kde budu vystupovat jen jako fyzická osoba OSVČ a jednatel s.r.o. (ne jako zaměstnanec, bez odměny, jen podíl na zisku) a nebudu zaměstnám ani nikde jinde.
Nevím, zda jsem srozumitelně položil otázky. Moc děkuji a přeji hezkou neděli. JK

Offline

 

#2 2015-01-04 17:57:48

Zdena
Moderátorka

Re: Sociální, důchodové a zdravotní pojištění jednatele a OSVČ od r. 2015

U bodu 1. je to podobné, jako u bodu 2. V období, kdy budete zaměstnancem ve své s.r.o., nebo budete pobírat jednatelskou odměnu ve výši, která založí účast na nemocenském pojištění, se na vás bude pohlížet jako na zaměstnance a můžete být považován za OSČ vedlejší.

V obdobích, kdy vystupujete jako fyzická osoba OSVČ a jednatel s.r.o. bez odměny a nejste zároveň nikde zaměstnán, jste OSVČ hlavní.

Offline

 

#3 2015-01-04 18:16:03

siluro
Člen/ka

Re: Sociální, důchodové a zdravotní pojištění jednatele a OSVČ od r. 2015

Děkuji za rychlou odpověď. Znamená to tedy, že pokud si jako jednatel nebudu dávat žádnou odměnu ani nebudu zaměstnancem vs.r.o. a v rámci OSVČ si paltím pojistné soc+důchod+zdravotní, v s.r.o. již nemusím žádné pojistné platit? Děkuji. JK

Offline

 

#4 2015-01-04 18:39:27

Zdena
Moderátorka

Re: Sociální, důchodové a zdravotní pojištění jednatele a OSVČ od r. 2015

S. r. o. je úplně jedno, jestli si něco platíte či neplatíte v rámci OSVČ. Pokud s.r.o. nemá zaměstnance, jednatele či společníka s odměnou, tak nemusí odvádět žádné pojistné.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB