Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-12-14 15:26:55

robil
Člen/ka

zásoby dan

Zdravím Vás. Vznáším dotaz: Jsem živnostník řemeslník s příjmy cca 600 tis za rok. Vzhledem k tomu, že mám pouze drobné výdaje bych danil paušálem 80pr. v podstatě malé částky. Mám však velké zásoby, u kterých bych zdaněním platil ohromné částky, a proto z oněch 600 tis příjmu si odečtu pouze skut. náklady 50 tis a daním z částky 550 tis.  To je přeci do nebe bijící nespravedlnost. Až zásoby rozprodám, tak je přeci zdaním, tak proč nemohu rovněž danit paušálem?
děkuji za vyjádření libor

Offline

 

#2 2014-12-14 21:08:12

Zdena
Moderátorka

Re: zásoby dan

Jestli to dobře chápu, tak nyní vedete daňovou evidenci a uplatňujete prokázané výdaje. Vzhledem k tomu, že skutečné výdaje jsou velmi nízké, chcete změnit způsob uplatňování výdajů na uplatnění výdajů procentem z příjmů. Při změně způsobu uplatňování výdajů byste musel dodanit zásoby. Měl byste si uvědomit, že jste si při nákupu zásob uplatňoval daňové výdaje a snižoval jste si základ daně, aniž byste tyto zásoby spotřeboval a měl jste z nich nějaké příjmy. Co je nespravedlivého na tom, že nyní zvýšíte základ daně o nespotřebované zásoby?

V příslušném procentu výdajů jsou zahrnuté veškeré výdaje, které vynaložíte v souvislosti s dosahováním příjmů, tedy i například spotřeba materiálu. Pokud byste zásoby nedodanil, tak byste si je uplatnil ve výdajích dvakrát. Poprvé v roce, ve kterém jste je koupil (vedl jste daňovou evidenci), ale nepřinesly vám žádný příjem a podruhé v roce, kdy budete mít příjem a uplatníte výdaje procentem z příjmů.

Offline

 

#3 2014-12-14 22:04:46

robil
Člen/ka

Re: zásoby dan

Zdravím , zásoby mám z nadvýroby soustavně již deset let, nejsou to kupované věci, ale výrobky, na kterých byly vstupy pouze desetinou hodnoty. Deset let platím čtyřikrát větší daně než bych platil paušálem a nemám možnost si základ ničím snížit..
děkuji libor

Offline

 

#4 2014-12-14 23:41:36

Zdena
Moderátorka

Re: zásoby dan

Píšete, že vstupy činily pouze desetinu hodnoty. Co tvoří zbývajících 9/10 ocenění zásob výrobků?

Offline

 

#5 2014-12-15 17:35:57

robil
Člen/ka

Re: zásoby dan

Zdravím Vás, zbylých 9/10 je práce. Jak jsem se na jiném místě dočetl hodnota pro daňovou povinnost je 60% z prodejní ceny. Stále jsou to při jednorázovém přechodu na paušál ohromné doplatky, především na sociálním a zdravotním, libor

Offline

 

#6 2014-12-15 22:33:24

Zdena
Moderátorka

Re: zásoby dan

Pokud je to vaše práce (nikoliv práce zaměstnanců), tak ta do ocenění výrobků nepatří. Nakoupené zásoby se oceňují pořizovací cenou, zásoby vlastní výroby se oceňují vlastními náklady. Nevykazujete náhodou zásoby v prodejních cenách? Pokud ano, tak si je přeceňte. Doufám, že ještě máte k dispozici doklady, kterými prokážete, za jakou cenu jste je nakoupil.

Pro daňovou povinnost není 60% prodejní ceny, jak jste se dočetl, ale plná cena nespotřebovaných zásob (§ 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB