Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-03-27 09:12:57

betty59
Člen/ka

přerušení živnosti-opomenutí

Dobrý den, v roce 1998 jsem si s kamarádkou zavedli živnost, ale naše podnikání po roce skončilo,podávala jsem daňové přiznání.Od té doby jsme byla "normálně" zaměstnána i několikrát na úřadu práce.Úplně jsem na ŽL zapoměla.Letos , když mě agentura propustila , jsem si našla práci, kde vyžadují ŽL a já jsem zjistila, že vůbec nebyla živnost přerušena. Jsem ve velkém průšvihu? Já jsem vůbec nepodnikala,ale teď mám obavy, že to bude velký problém, Je to spousta let.

Offline

 

#2 2014-03-27 22:59:24

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti-opomenutí

Nic se neděje, tenkrát bylo možné přerušit živnost max. na 2 roky a pak se automaticky obnovila. Předpokládám, že jste oznámila na OSSZ a své zdravotní pojišťovně přerušení činnosti.

Offline

 

#3 2014-03-28 11:35:55

betty59
Člen/ka

Re: přerušení živnosti-opomenutí

OSSZ a ZP ano , ale jak to bude s FÚ , když se vlastně po těch dvou letech obnovila?

Offline

 

#4 2014-03-28 11:50:53

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti-opomenutí

Co by mělo být s FÚ? Měla jste příjmy, které jste byla povinna přiznat?

Offline

 

#5 2014-03-28 16:54:13

betty59
Člen/ka

Re: přerušení živnosti-opomenutí

Neměla a zatím ani nemám, jenom bych chtěla něco zkusit a ta firma po mě vyžaduje ŽL, ale zatím jsem nic nedělala.

Offline

 

#6 2014-03-28 17:56:43

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti-opomenutí

Nemusíte mít obavy. Pokud jste byla zaměstnaná a neměla jste jiné příjmy, tak jste ani neměla povinnost podávat daňová přiznání. Skutečnost, že jste měla aktivní živnostenský list, nehraje roli.

Offline

 

#7 2014-03-29 08:26:13

betty59
Člen/ka

Re: přerušení živnosti-opomenutí

Děkuji, docela mě to vyděsilo, jsem natom mizerně a jěště kdybych měla něco platit........díky

Offline

 

#8 2014-11-20 19:35:29

PavelPraha
Člen/ka

Re: přerušení živnosti-opomenutí

Dobrý den, měl bych podobný dotaz. Dozvěděl jsem se že se po konči roku do kterého jsem pozastavil živnost se znovu obnoví. Příjde mi nesmysl automaticky spustit živnost. Divím se že nemají automaticky pozastavování na dobu neurčitou když to jde prodloužit klidně na 100let jak jsem se ted dozvěděl. Bylo by jednoduší si ho obnovit až když člověk potřebuje než se dozvědět že mu byla zase obnovena živnost. Před týdnem jsem se dozvěděl že mám živnost obnovenou od roku 2014. Znovu jsem ho pozastavil, ale ted se bojím jestli nebudou chtít doplatit socialní a zdravotní když jsem nic nedělal. Byl jsem asi 6měs. na úřadu práce a ted si platím sám základní zdravotní. Prý to mám vyřešit na živnostenským uřadě, ale bojím se jestli nebudou chtít doplatit nějaké peníze. PS: nepřišel mi domu ani dopis s upozorněním že se mi to zase obnovuje a na uřadu práce mi to taky nepřipomněli. Mam ted jít na finanční uřad a oznámit tento omyl? Nebo jak to mam ted řešit? A nemám se teda bát toho že bych něco platil když jsem v ničem nepodnikal. Předem děkuji za odpověd

Offline

 

#9 2014-11-20 20:41:16

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti-opomenutí

Živnost lze přerušit jen na dobu určitou, zřejmě jste přerušil jen do roku 2014. Můžete přerušit na libovolně dlouhou dobu, třeba na 50 let. Pokud budete chtít obnovit činnost dřív, tak stačí toto oznámit živnostenskému úřadu a můžete znovu začít podnikat.  Doufám, že jste nyní přerušil činnost na dostatečně dlouhou dobu.

Co byste chtěl řešit na ŽÚ? Ten přece nevybírá daně ani pojistné na ZP a SP:-) Skutečnost, že máte v živnostenském rejstříku aktivní živnost, ještě neznamená, že ji provozujete a že tedy musíte platit daně a pojistné. Jestliže jste neměl žádné příjmy, tak nemusíte podávat daňové přiznání a platit daň z příjmů. Na OSSZ ani na zdravotní pojišťovně určitě nejste přihlášen jako OSVČ, takže nemusíte platit pojistné. Kdybyste byl přihlášený na OSSZ, tak by vás úřad práce nevzal do evidence. Kdybyste byl přihlášený u ZP, tak by vás nezařadili do kategorie osob bez zdanitelných příjmů.

Offline

 

#10 2014-11-21 11:47:16

PavelPraha
Člen/ka

Re: přerušení živnosti-opomenutí

Děkuji moc za odpověd. Ano pozastavil jsem to a tak to teda nebudu řešit. Jsem rád že aspon na něčem se nevyděláva. Už jsem si říkal jestli to nebude pro mě neznalost která neomlouvá. Ale je pravda že kdyby jim šlo o peníze, tak by se rychle ozvali:)Teda pokud by nenatáhli čas a pak se neozvali časem i s penálema. Tak jsem aspon zase v klidu. Ještě jednou děkuji za vysvětlení.

Editoval PavelPraha (2014-11-21 15:50:15)

Offline

 

#11 2015-02-16 11:10:03

LadaK
Člen/ka

Re: přerušení živnosti-opomenutí

Podnikal jsem při zaměstnání. V roce 2009 jsem šel podnikání zrušit, ale na úřadě mě přemluvili, abych si podnikání přerušil. V roce 2014 jsem byl nezměstnaný a pobíral jsem podporu a myslel jsem si, že ani nepodnikám. Teď v roce 2015, když už jsem v penzi jsem si šel podnikání obnovit. Na úřadě mi sdělili, že mám podnikání obnovené od 31.12.2013. Co mám dělat? Budu muset vracet podporu v nezměstnanosti?

Offline

 

#12 2015-02-16 13:52:13

Zdena
Moderátorka

Re: přerušení živnosti-opomenutí

Podporu v nezaměstnanosti nemusíte vracet. Nyní oznamte na OSSZ a na ZP zahájení /znovuzahájení/ výkonu samostatné výdělečné činnosti.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB