Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Živnost - SERVIS PC - Prosím o rady a doplnění

#1 2014-11-11 15:37:47

Perotin
Člen/ka

Živnost - SERVIS PC - Prosím o rady a doplnění

Dobrý den. Chystáme se s kolegou založit živnost k Servisu PC (ZATÍM JAKO VEDLEJŠÍ ČINNOST). Potřebovali bychom poradit s nutnými náležitostmi, které by byly potřeba.
Prošel jsem si živnostenský zákon, nicméně bych si své domněnky potvrdil kontrolou těch co tomu rozumí. Proto je následující výčet orientační a svůj vlastní závěr nechávám nakonec.
Prosím vás o shlédnutí a doporučení:
________

1. VŠEOBECNÉ
A) Absolvoval jsem studium příslušného oboru zakončeného maturitní zkouškou, nemám dosud praxi
B) Služby chceme vykonávat bez provozovny - přímo v bytech zákazníků, případně pokud by to byla potřeba ve vlastních bytech. S tím by souvisel výjezdní poplatek. Zde (u zákazníků či v našich bytech) bude realizovat montáž a oprava - záleží na dohodě.
C) Služby bychom inzerovali prostřednictvím webové stránky či stránky na Facebooku
D) Zákazníci by byli obsluhováni prostřednictvím telefonní "hot-line"

2. SLUŽBY
A) Výjezd - diagnostika, poradenství, apod.
B) Sestavení a test PC ---> Chceme provádět z nakoupených součástek z nejmenovaného e-shopu a zákazníkovi účtovat cenu za službu sestavení a poradenství
C) Instalace operačních systémů ---> Účtování služby za instalaci k zakoupenému systému či licenci operačního systému
    Instalace open-source aplikací ---> Účtování za službu instalace základního balíčku aplikací zdarma
D) Opravy PC sestav, servis
    - Čištění hardware od nečistot
    - Výměna nefunkčního hardware za nový (tedy bez oprav) z eshopu - cena za službu výměny
    - Výměna chladící pasty u chladiče procesoru
    - Čištění operačního systému: odvirování, defragmentace, čištění registrů,...
    - Záloha dat
E) - Software úpravy u mobilních telefonů
    - Realizace webových stránek
    - Návrh propagačního materiálu a grafiky
________

Podle mého bych potřeboval následující živnosti:
Volné: 47, 48, 56, 60?, 62?, 66?, 67?, 72, 79
Řemeslné: Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení

- Dá se vůbec označit tento postup za práci v provozovně? (aby byl nutný souhlas majitele bytu k jejímu provozování)
- Pokud jde o vedlejší činnost, je nutné odvádět daně a pojištění? Nebo stačí po roce daňové přiznání a až podle výše příjmů se tato povinnost určí?
- Pak mi ještě není jasné, zda tvorba webových web. stránek, grafiky, apod. nespadá mimo živnosti a váže se s dohodou o dílo nebo pod nadepsané živnosti
________

Děkuji za odpovědi.

Editoval Perotin (2014-11-11 17:11:52)

Offline

 

#2 2014-11-12 18:50:52

Zdena
Moderátorka

Re: Živnost - SERVIS PC - Prosím o rady a doplnění

Podle mého názoru budete potřebovat živnosti, které jste uvedl. Řemeslnou živnost s ohledem na údržbu, montáže a demontáže HW. Se správnou volbou živností nejlépe poradí na živnostenském úřadě.

Jestliže si uděláte v bytě dílnu na opravy PC, tak byste měli mít zřízenou provozovnu. Zvláště v případě, že by tam docházeli zákazníci. Ale myslím, že budete pracovat v bytech zákazníků, nebo v parku na lavičce, takže žádnou provozovnu nepotřebujete:-) 

Nevím s jistotou, zda tvorba www stránek spadá pod živnostenské podnikání, nebo jde o tvůrčí činnost podle autorského zákona. Pokud nehodláte uplatňovat výdaje procentem z příjmů, tak je to z pohledu daně z příjmů jedno. Pojistné na ZP a SP je v obou případech stejné.

Offline

 

#3 2015-03-20 08:00:24

koss64648
Člen/ka

Re: Živnost - SERVIS PC - Prosím o rady a doplnění

Upřímně, myslím že zapomínáte na jednu věc, a to je vyhláška 50, pokud se budete montovat do elektrických přístrojů, ale pokud jde o živnost, je to asi fuk, neboť stejně za to, že jste se sám zranil proudem asi sebe nedáte k soudu. A požár otevřením počítače asi neuděláte.

Co se týká živností, tak mě přijde, že to vlastně nikdo moc neřeší, nejlepší je se zeptat přímo na živnostenském úřadě, ale nedělal bych z toho vědu. Co se týká webových stránek, tak ty podle mě lze dělat jak na živnost tak na dohodu, každý to řeší jinak podle daňových preferencí.

Obecně mi přijde, že někteří lidé ty úřady příliš přeceňují. Pokud daníte pár desítek tisíc ročně, tak z mé zkušenosti úřad nezajímáte, žádný. Oni nemají čas se takovými lidmy vůbec zabývat, pro ně jsou prioritou lidi, co mají obrat milión a píšou, že jsou ve ztrátě, po takových lidech jako jdou. Navíc úředníci většinou umí jenom vyhrožovat, ale jakmile se začnete různě odvolávat a dělat potíže, tak často stáhnou zadek, protože sami zákony vůbec neznají a nemají na vás čas, který stejně raději stráví hraním Solitare v práci na Windows.

Na co bych si dával bacha je majetek, pokud si koupíte notebook a odepíšete si ho, budou ho chtít vidět. Ale pokud dáte paušály (což si myslím, že je pro vás asi nejvýhodnější), tak máte jen vystavené faktury a nedovedu si představit, co by u pár desítek faktur za rok úřad řešil, pokud by ho ty faktury vůbec zajímaly.

Jinak mi přijde, že se příliš soustředíte na byrokratickou stránku věci, a jako člověk z oboru můžu říci, že přehlížíte a to dost silně podnikatelskou stránku věci. Opravdu chcete být miliöntý studentík, co nabízí opravu počítače a nějaké ty webovky? To fachalo před 15-20 lety, už před 10ti lety to byl mizernej byznys a dneska je to úplně zabitý. Lidi mají laptopy, na tom moc není co opravovat, a pokud jo, radši zavolají známému či zajdou do prodejny. A když už jóo někdo chce někoho doma, aby ušetřil pár stovek, tak je to člověk co by si pro korunu nechal vrtat koleno a blbě platí.

U webovek, není nic jednodušího než si jedním klikem nainstalovat WordPress a rozjet na základní šabloně web. Pokud chcete vlastní webovky, tak to už člověk jóo musí bejt profík a hlavně spolupracovat s více lidma, kvalitní webovky dneska jednotlivec neudělá.

Co jsem si všimnul já že fachá jsou všemožné kurzy, které se dají i lépe škálovat. Každý zaplatí třeba 2.000 Kč za půlroční kurz, který je 20 výukových hodin, přihlásí se vám třeba 10 lidí a máte litr na hodinu, zaplatíte pár stovek za učebnu kam si každý přinese laptop, a máte dva litry měsíčně za hodinu týdně. Takhle jsem kdysi rozházel lístečky za stěrače, a učil děti programovat...

Offline

 
  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Živnost - SERVIS PC - Prosím o rady a doplnění

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB