Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-10-25 20:59:28

Tomino
Člen/ka

Paušál + DPH + nemovitost

Moc se omlouvám, jestli se to tady už někdy neřešilo - ale bohužel jsem nikde odpověď nenašel.

Potřeboval bych prosím vědět odpověď na takovou zajímavou otázku. OSVČ, uplatňuji výdaje pušálem a zároveň jsem plátce DPH. Všechno v pohodě. Teď ale plánuji koupit nemovitost k podnikání. Je mi (teda aspoň doufám) jasné, že jako "paušálník" defacto nemám žádný majetek a že si tudíž vlastní nemovitost nijak neodepíšu. Jde mi ale o to, že v ní budu muset udělat stavební úpravy, měnit okna, střechu, atd.

Mohu si na tyto práce a na koupený materiál uplatnit odpočet DPH ?

Rád bych podotknul, že nejsem vykuk, co by si chtěl zrenovat bydlení na státní útraty - jde opravdu o nemovitost výhradně k podnikání (sklad a dílna). A také předem děkuji za rady typu "proč nepřejdete k uplatňování skutečných výdajů ?" - prostě mi to zatím paušálem vyhovuje a chtěl bych tak zůstat.

Díky za jakoukoliv pomoc.

Offline

 

#2 2014-10-26 00:53:39

Zdena
Moderátorka

Re: Paušál + DPH + nemovitost

Jako paušálník nemáte obchodní majetek. To ale platí jenom pro daň z příjmů.

Pro DPH platí, že pokud přijatá zdanitelná plnění (materiál, práce) použijete k uskutečňování svých ekonomických činností, tak si můžete uplatnit nárok na odpočet DPH. 

Pokud provedete technické zhodnocení nemovitosti (přístavba, nástavba, vestavba, rekonstrukce, modernizace), tak po dokončení TZ uvedete hodnotu přijatých plnění ještě na řádku 47 přiznání, TZ se považuje za samostatný majetek. Pokud budete pouze opravovat (např. výměna dřevěných oken za plastová, výměna střešní krytiny), tak řádek 47 nevyplňujete.

Offline

 

#3 2014-10-26 11:21:21

Tomino
Člen/ka

Re: Paušál + DPH + nemovitost

Paní Zdeno, moc děkuji za ochotu a hlavně za fundovanou odpověď. Zdejší stránky často navštěvuji a skoro vždycky tady najdu odpověď na všechno co potřebuju - rychle, odborně a hlavně (což je dneska dost nezvyklé) zadarmo.

Je velmi smutné, že když jsem se s tímto svým výše uvedeným dotazem obrátil na paní, která mě u nás na finančáku "má na starosti", tak mi nebyla schopná odpovědět - že prý neví, ona že "dépéháčko nedělá". Stát na jedné straně chce, aby lidé beze zbytku a řádně plnili jeho nařízení a předpisy - ale sám je přitom pořádně ani nezná. No, asi škoda mluvit...

Offline

 

#4 2014-10-26 21:45:57

Zdena
Moderátorka

Re: Paušál + DPH + nemovitost

Nemějte to paní z finančáku za zlé, nemůže přece znát všechno. Kdyby znala, tak asi nebude sedět na berňáku, ale bude dělat například daňového poradce:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB