Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-12-03 18:44:40

RR
Člen/ka

Paušální výdaje .

Měl bych takovou otázku .

Pro rok 2011/2012 jsou paušální příjmy 60% což je 40% výdaje , chápu to dobře ?

Někdo říká , že 60% jsou výdaje a někdo zas, že jde o příjem , dle přečtení i na vašich stránkách je to 60% příjmy , což by bylo 40% výdaje .

Offline

 

#2 2011-12-03 23:38:26

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje .

Příjmy nejsou paušální, jsou vždy individuální a tvoří 100%. Pokud neuplatníte prokázané výdaje, pak můžete uplatnit výdaje procentem z příjmů. Procento výdajů se liší podle druhu živnosti nebo jiné výdělečné činnosti.

Pokud provozujete živnost řemeslnou nebo jste zemědělským podnikatelem, tak uplatníte výdaje ve výši 80% příjmů. Příklad: příjmy 100.000,- Kč, výdaje 80.000,- Kč (80% ze 100 tisíc), základ daně 20.000,- Kč.

Pokud provozujete živnost volnou nebo vázanou, tak uplatníte výdaje ve výši 60% příjmů. Příklad: příjmy 1000.000,- Kč, paušální výdaje 60.000,- Kč, základ daně 40.000,- Kč.

Pokud podnikáte podle zvláštních předpisů (lékař, architekt, provozovatel fotovoltaické elektrárny ...) nebo máte příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti (advokát, soudní znalec, insolvenční správce, herec,  autor ...), tak uplatníte výdaje ve výši 40% příjmů. Příklad: příjmy 100.000,- Kč, paušální výdaje 40.000,- Kč, základ daně 60.000,- Kč.

Offline

 

#3 2013-03-07 22:31:44

nol
Člen/ka

Re: Paušální výdaje .

Jsem OSVČ provozující živnost volnou a vlastním malou fotovoltaickou elektrárnu. Mohu si pro fotovoltaiku uplatnit výdaje paušálem ve výši 60 % nebo musím využít paušál 40 %  jako podnikatel podle zvláštních předpisů? Děkuji moc za radu

Offline

 

#4 2013-03-07 22:50:02

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje .

Na FVE je možné uplatnit jen 40%.

Offline

 

#5 2014-03-21 15:14:14

TradeCZ
Člen/ka

Re: Paušální výdaje .

Jsem OSVČ a uplatňuji výdajový paušál ve výši 40 % na moji hlavní činnost. Kromě toho mám též na RD fotovoltaickou elektrárnu. Je možné na FVE použít skutečné náklady (resp. odpisy) nebo musím též použít paušál jako u hlavní činnosti?

Offline

 

#6 2014-03-21 17:37:28

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje .

U FVE budete muset použít také paušál. V rámci jednoho dílčího základu daně (podle § 7 ZDP) nelze kombinovat různé způsoby uplatňování výdajů. Není možné uplatnit u jedné činnosti výdaje procentem z příjmů a u druhé činnosti skutečné výdaje.

Offline

 

#7 2014-03-24 15:43:45

Evelinka
Člen/ka

Re: Paušální výdaje .

Dobrý den,

pomáhala jsem zpracovávat daňové přiznán k dani z příjmu pánovi, který pracuje v lese. Příjmy si schovával a výdaje jsme uplatňovali paušálními výdaji. Dle textu jsme si mysleli, že když pracuje v lese, tak lze uplatnit 80%, ale nyní nám bylo daňové přiznání vráceno i za předchozí roky, že prý není vlastníkem lesa, kde pracuje, tak si může nárokovat jen 60%. Mohla bych poprosit o radu, zda je to opravdu pravda a kde najdu výňatek nebo dodatek, kde se píše, že 80% lze uplatnit pouze když tu obhospodařovanou věc vlastníte? Moc děkuji

Offline

 

#8 2014-03-24 17:26:17

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje .

S největší pravděpodobností má FÚ pravdu.

Výdaje ve výši 80% příjmů může uplatnit poplatník, který má příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství. Zemědělská výroba není živností, tito poplatníci nemají živnostenská oprávnění, ale jsou registrováni na obecních úřadech jako zemědělští podnikatelé. Obhospodařují vlastní nebo najaté pozemky.

Předpokládám, že pán pracuje v lese na základě živnostenského oprávnění, poskytuje služby vlastníkovi lesa. Zřejmě má živnost volnou, obor č. 1 Poskytování služeb pro zemědělství, zahradnictví, rybníkářství, lesnictví a myslivost. Má tedy příjmy z živnostenského (nikoliv zemědělského) podnikání, ke kterým může uplatnit výdaje ve výši 60%.

Offline

 

#9 2014-03-24 22:08:05

Evelinka
Člen/ka

Re: Paušální výdaje .

Moc děkuji za vysvětlení. Přeji hezký večer :)

Offline

 

#10 2014-07-29 10:33:54

Vojtěch
Člen/ka

Re: Paušální výdaje .

Dobrý den,
chci se zeptat na takovou základní věc, mám živnost volnou a chci uplatňovat paušální výdaje ale nejsem si jistý v pár věcech. Dočetl jsem se že se to počítá z příjmů, na jednu stranu je to logické když počítám výdaje tak je tam nemůžu mít započítané, na druhou stranu ovšem když vezmu můj případ:
Koupím auto za 120 tisíc, prodám za 150. 120 tisíc je výdaj, 150 je příjem, zisk je 30 ale pokud budu počítat 60% ze 150ti udělá to dost rozdílné číslo, tam potom vychází výdaj 90 tisíc což je hloupost.
Je mi jasné že když potom budu mít nějaké opravy nebo třeba budu kupovat koberečky tak je to výdaj který zanedbám a procentuelně mi to udělá lepší číslo, čili mě selský rozum radí že když mám zisk 30 tisíc tak počítat z toho 60% a když mám potom další výdaje (oprava, náhradní díl atd) třeba 5 tisíc tak ty nepočítat.

Nevím ale jak je to doopravdy, nerad bych dělal paušální výdaje s tím že bych na tom byl ještě hůř než ve skutečnosti :)
Děkuji za odpověď!

Offline

 

#11 2014-07-29 21:20:25

Marie66
Člen/ka

Re: Paušální výdaje .

Dobrý den.
No a o tom to právě je. Každý, kdo chce uplatňovat výdaje procentem, si musí uvědomit, co je pro něho výhodnější.
Pokud prodáte auto za 150 tisíc, tak příjem je 150 tisíc, ze kterého paušální výdaj 60 % činí skutečně 90 000,-Kč. Jestliže jste k tomu dokupoval koberečky atd, nikde se tento výdaj nepromítne. Jinými slovy, pokud chcete uplatňovat výdaje procentem, evidujete pouze příjmy, nikoliv výdaje
Ve Vašem případě zřejmě bude výhodnější vedení DE.

Offline

 

#12 2014-07-29 22:10:16

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje .

Pokud je předmětem Vašeho podnikání nákup a prodej aut, tak bude vhodnější uplatňovat skutečné výdaje.

Pokud podnikáte v jiném oboru, uplatňujete výdaje procentem z příjmů a prodáte auto, které jste používal pro podnikání, tak nemusíte řešit výdaje. Příjem z prodeje auta nebude příjmem z podnikání.

Jestliže prodáte auto, které jste vlastnil méně než rok, tak přiznáváte příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů. U tohoto příjmu nelze uplatnit výdaje procentem, ale pouze prokazatelně vynaložené výdaje.

Offline

 

#13 2014-09-02 18:11:21

George1
Člen/ka

Re: Paušální výdaje .

Dobry den. Jsem OSVC na hlavni pomer a od 09/2014 prichazi v uvahu nasledujici varianty:

A. Preruseni (ukonceni) zivnosti a registrace na UP
B. Nastup do zamestnani a zaroven vykon zivnosti na vedlejsi pomer
C. Nastup do zamestnani a preruseni prip. ukonceni zivnosti   

OTAZKY:

1. Budu moci uplatnit vydajove pausaly v DAP 2014 pri prerusene nebo ukoncene zivnosti?

2. Byl by nejaky rozdil v dopadech do DAP kdybych pouze prerusil a nebo ukoncil zivnost?

3. Pokud budu mit prijmy ze zavisle cinnosti / zamestnani od 09-12/2014 - lze i na ne uplatnit vydajovy pausal v DAP? 

Dekuji za reakci.

Offline

 

#14 2014-09-03 22:00:45

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje .

1. Ano.

2. Pokud máte nějaké pohledávky (nebo v případě vedení da%nové evidence zásoby nebo zůstatky rezerv), tak je při ukončení činnosti dodaníte. V případě přerušení činnosti byste dodaňoval jen v případě, že byste do 1. 4. 2015 neobnovil činnost.

3. Nelze

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB