Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-07-09 19:34:40

karolina.s
Člen/ka

Student - DPP vs. uplatnění slevy na dítě/studenta u rodiče

Dobrý den,

jsem studentkou VŠ a mám dvě souběžné brigády na DPP (dva různí zaměstnavatelé). Růžové prohlášení poplatníka mám nyní pro uplatněné slevy na poplatníka + studenta podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele a mám k této situaci dva dotazy:

1) může si za této situace, kdy mám jako studentka dvě takové brigády, přičemž u jedné uplatňuji podepsáním Prohlášení slevu na studenta, jeden z rodičů rovněž uplatňovat slevu na dítě/studenta (tedy mě) nebo jsou tyto dvě věci v rozporu? Druhý rodič je již v důchodu a slevu na studující dítě si tudíž neuplatňuje.

2) když si v roce 2015 udělám daňové přiznání, bude mi daň z brigády, kde NEMÁM podepsané prohlášení a tudíž neuplatňuji slevu na studenta a strhává se mi 15% záloha na daň, zpětně vrácena či nikoliv?

Moc děkuji za rady!

Offline

 

#2 2014-07-10 06:18:01

JANAA
Člen/ka

Re: Student - DPP vs. uplatnění slevy na dítě/studenta u rodiče

1. rodič si může i nadále uplatňovat slevu na dani

2. Ano

Offline

 

#3 2014-07-11 11:20:04

Zdena
Moderátorka

Re: Student - DPP vs. uplatnění slevy na dítě/studenta u rodiče

1) Pokud jste studentkou do 26 let, tak si jeden z rodičů může uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Vaše výdělečná činnost, výše výdělku, ani podpis prohlášení a čerpání slevy na studenta nehrají roli.

2) V daňovém přiznání za rok 2014 vyúčtujete zálohovou daň a nově si budete moci započíst i případnou srážkovou daň (dosud byla konečná a nebylo možné ji vyúčtovat).

Offline

 

#4 2014-07-31 16:03:55

Stáňa
Člen/ka

Re: Student - DPP vs. uplatnění slevy na dítě/studenta u rodiče

Dobrý den.
Mohu se také optat? Kdy se platí srážková daň a kdy zálohová daň u DPP a u DPČ. Platí se zálohová daň když mám podepsané prohlášení?
Mám v tom trošku nepořádek.
Děkuji moc.

Editoval Stáňa (2014-07-31 16:04:29)

Offline

 

#5 2014-07-31 23:46:54

Zdena
Moderátorka

Re: Student - DPP vs. uplatnění slevy na dítě/studenta u rodiče

Offline

 

#6 2014-08-01 11:29:32

Stáňa
Člen/ka

Re: Student - DPP vs. uplatnění slevy na dítě/studenta u rodiče

Děkuji moc.
Takže by se dalo říct, že srážkovou daň použiji jen při DPP do 10.000?
Ještě jeden dotaz. Při DPČ, když je mzda 2700, platí se ZP + SP. Platí se z celé částky nebo jenom z toho rozdílu mezi 2499 a 2700?
Děkuji moc.

Offline

 

#7 2014-08-11 00:10:40

Zdena
Moderátorka

Re: Student - DPP vs. uplatnění slevy na dítě/studenta u rodiče

Ano, srážková daň jen při DPP do 10 000.
ZP a SP se platí z celé částky.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB