Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-03-09 13:19:52

herocz
Člen/ka

Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

Dobrý den, jen se chci ujistit ve svých znalostech ohledně této problematiky.

13.2.2012 byl zakoupen vůz v hodnotě 400 000,-Kč, v té době jsem byl neplátce daně - za rok bylo odečteno 80 tis -> tz. zůstatková hodnota vozu je 320 000,-Kč

nyní...

1.4.2013 si jdu pro nový vůz v celkové hodnotě 530 000,-Kč vč. DPH (plátce DPH od včera:-))

Chápu, že když vůz prodám na protiúčet za částku 295 000,-Kč budu ve ztrátě 25 tisic...ale: Jak zprávně zaúčtovat do daň. evidence? Vlastním program PROFIT PLUS 2013, kde mám auto zavedeno, ale program neumožnuje poloviční odpis. Je tedy možné rok 2013 neodepisovat to staré auto vůbec a to nové auto odepisovat jako za celý rok? tz. částka vez DPH -> zrychleným způsobem odpisu?

Lze zaúčtovat do daň. evidence fakturu vydanou na prodej vozu, čímž mně vznikne příjem 295 000,-Kč a vzápětí vytvořit účetní operaci s názvem např.: nedokončený odpis Výdaj - 320 000,-Kč?

Děkuji za odpovědi, omlouvám se, zda jsem to napsal moc složitě:)

Petr

Offline

 

#2 2013-03-09 15:49:45

jaromira
Člen/ka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

Dobrý den,

Pokud neuplatníte u starého vozidla poloviční odpis, nic se neděje, do výdajů ( uávěrkových operací ) půjde celá ZC = 320 000 Kč
U nového  auta můžete uplatnit celoroční odpis, pokud jej budete mít k 31.12.2013 v majetku.

Při úhradě faktury za prodej starého vozidla budete mít příjem 295 000 Kč a výdaj ve výši 320 000 Kč  uplatníte v rámci  tzv.uzávěrkových operací, které se provádí za posledním zápisem v DE.

Offline

 

#3 2013-03-09 16:19:17

herocz
Člen/ka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

To znamená že přijatou fakturu zapíši-vytvořím v den prodání vozidla, výdaj do daň. evidence až 31.12., je to tak?:)

Offline

 

#4 2013-03-09 16:58:30

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

Mám všetečnou otázku: v únoru 2012 zakoupen vůz v hodnotě 400 tis. Kč. Podle ceny to nevypadá na popelnici, první uvedení do provozu bylo po 1.4.2009?

Offline

 

#5 2013-03-09 17:02:52

herocz
Člen/ka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

ano 13.9.2011 - koupeno 14.3.2012 jako předváděčka

Zdena napsal(a):

Mám všetečnou otázku: v únoru 2012 zakoupen vůz v hodnotě 400 tis. Kč. Podle ceny to nevypadá na popelnici, první uvedení do provozu bylo po 1.4.2009?

Offline

 

#6 2013-03-09 17:18:44

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

Podívejte se na fakturu za auto a napište, jaký je tam uvedený den zdanitelného plnění, 13.2. nebo 14.3.2012? Byl jste zaregistrován jako plátce DPH k 8.3.2013?

Offline

 

#7 2013-03-09 17:25:24

herocz
Člen/ka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

Pardon vznikl mi preklep 13.3.2012  myslela jste abyxh uplatnil jeste zpetne dph?

Zdena napsal(a):

Podívejte se na fakturu za auto a napište, jaký je tam uvedený den zdanitelného plnění, 13.2. nebo 14.3.2012? Byl jste zaregistrován jako plátce DPH k 8.3.2013?

Offline

 

#8 2013-03-09 17:47:54

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

Přesně to jsem měla na mysli. Je to o fous, ale vejdete se do 12 měsíců před registrací. Pořídil jste loni, takže uplatníte jen 4/5 DPH z faktury (předpokládám, že auto bylo využíváno pouze k ekonomickým činnostem). Pokud prodáte (dáte na protiúčet) z obchodního majetku, tak bude prodej auta podléhat odvodu DPH, a to i v případě, že jste si neuplatnil nárok na odpočet.

Druhá možnost: vyřadit auto z obchodního majetku a prodat je (dát na protiúčet) jako soukromý majetek. Příjem byste přiznával jako ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů. Pokud jde o odpisy (není nutné je uplatňovat, ale v tomto případě by bylo vhodné uplatnit 50% odpisu v podnikání) a o zůstatkovou cenu auta, tak i v § 10 v zásadě platí to, co psala paní Jaromíra. Má to jednu nevýhodu: výdaje můžete uplatnit jen do výše příjmu, v § 10nelze vykázat ztrátu. Pokud prodáte z OM (příjem podle § 7), tak můžete i s ztrátou, která bude snižovat i vyměřovací základy pro výpočet ZP a SP.

Zkuste propočítat obě varianty.

Offline

 

#9 2013-03-09 21:19:53

herocz
Člen/ka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

Pri prodeji to prece dph nijak nepodleha, kdyz ho kupoval jako neplatce dane a jen na fZ. Osobu ne na ico...

Zdena napsal(a):

Přesně to jsem měla na mysli. Je to o fous, ale vejdete se do 12 měsíců před registrací. Pořídil jste loni, takže uplatníte jen 4/5 DPH z faktury (předpokládám, že auto bylo využíváno pouze k ekonomickým činnostem). Pokud prodáte (dáte na protiúčet) z obchodního majetku, tak bude prodej auta podléhat odvodu DPH, a to i v případě, že jste si neuplatnil nárok na odpočet.
Pri
Druhá možnost: vyřadit auto z obchodního majetku a prodat je (dát na protiúčet) jako soukromý majetek. Příjem byste přiznával jako ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů. Pokud jde o odpisy (není nutné je uplatňovat, ale v tomto případě by bylo vhodné uplatnit 50% odpisu v podnikání) a o zůstatkovou cenu auta, tak i v § 10 v zásadě platí to, co psala paní Jaromíra. Má to jednu nevýhodu: výdaje můžete uplatnit jen do výše příjmu, v § 10nelze vykázat ztrátu. Pokud prodáte z OM (příjem podle § 7), tak můžete i s ztrátou, která bude snižovat i vyměřovací základy pro výpočet ZP a SP.

Zkuste propočítat obě varianty.

Offline

 

#10 2013-03-09 21:32:16

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

Pokud nebylo zařazeno do evidence OM podle § 100/3/b) ZDPH, tak nepodléhá. IČO s tím nemá nic společného.

Offline

 

#11 2013-03-15 19:33:27

herocz
Člen/ka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

Vozidlo bylo zarazeno do om a byl uplatnen odpis. Ale nemusim z prodeje platit dph ne? Kdyz na prodeji jeste tratim?

Dekuji

Zdena napsal(a):

Pokud nebylo zařazeno do evidence OM podle § 100/3/b) ZDPH, tak nepodléhá. IČO s tím nemá nic společného.

Offline

 

#12 2013-03-16 23:14:45

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

Podle ustanovení § 4/3/c) zákona o DPH je obchodním majetkem souhrn majetkových hodnot, který slouží nebo je určen k uskutečňování ekonomických činností.  Auto zcela zjevně slouží k uskutečňování ekonomických činností. Pokud je prodáte jako podnikatel plátce, pak jste uskutečnil dodání zboží. Dodání zboží není osvobozeno od daně a měl byste tedy odvést DPH (tuto daň vám zaplatí odběratel v ceně auta, takže budete jenom pošťák, který daň vybere od zákazníka a odnese ji na FÚ).
Asi bych před prodejem vyřadila z OM do osobního užívání a prodala jako soukromý majetek bez DPH. Při vyřazení do osobního užívání nemusíte odvést DPH, neboť jste neuplatnil nárok na odpočet.

Offline

 

#13 2014-06-03 16:05:25

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

dobrý den, v unoru jsem poridila osobni automobil od neplatce dph za 100.000,- kc. jsem osvc, platce dph, auto je ojete, rok vyroby 2010, ted jsem zjistila, ze mi auto nevyhovuje a sehnala jsem kupce, ktery je platce dph. ja sama jsem si dph neuplatnila, tak jsem mu vystavila fakturu bez dph. rika, ze je to spatne a ze jsem povinna vystavit fakturu s dph, jinak od smlouvy odstoupi. je to tak spravne? nejsem si ted vubec jista, kde je pravda. dekuji za odpoved

Offline

 

#14 2014-06-03 17:15:39

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

Dobrý den, kupec má pravdu. Jste plátcem DPH a uskutečnila jste zdanitelné plnění (dodání zboží), které není osvobozeno od daně. Měla jste tedy vystavit fakturu s DPH.

Offline

 

#15 2014-06-03 17:56:50

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

dekuji pekne za odpoved obratem. jenom vam jeste objasnim, proc jsem tak uvazovala. v lonskem roce jsem delala ucetni na s.r.o. prisla kontrola z fu, tedy spis bylo to overeni z jednoho fu - dozadani na druhy fu. tykalo se to toho, ze si firma uplatnila odpocet na auto ve svem priznani dph. bylo to presne 2q 2013, ja jsem tehdy opomela podivat se na fakturu, zda bylo auto koupeno od prvniho majitele s dani nebo bez dane a automaticky jsem vystavila fakturu s dph. pri kontrole se zjistilo, ze prvni majitel byl neplatce a kontrola mi to vytkla, ze jsem spatni vystavila fakturu s dani. me sankci nedali, protoze jsem odvedla dph navic, ale te druhe firme odpocet na auto zamitli s tim, ze byl odpocet neopravneny. proto muj dotaz. ted asi chapu, ze to bylo tim, ze se jednalo o auto osobni porizene pred rokem 2009. je muj odhad spravny? dekuji vam . jste velkym prinosem pro drobne podnikatele

Offline

 

#16 2014-06-03 18:33:48

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

Ano, odhadujete to přesně:-) Jestliže se jednalo o osobní automobil uvedený do provozu před 1. 4. 2009, tak jste jej měli prodat bez DPH (bez ohledu na to, od koho jste auto koupili). Postup podle odst. 3 přechodných ustanovení k zákonu č. 87/2009 Sb.

Offline

 

#17 2014-06-04 09:28:47

Re: Nákup vozu jako neplátce,nyní prodej vozu(už plátce)+nakup nového vozu

dekuji vam jeste jednou za odpoved. preji krasny den

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB