Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-09-10 16:00:40

Lumír
Člen/ka

Paušální výdaje - pojišťovací zprostředkovatel - rozdělení příjmů

Dobrý den, obrátila se na mne paní z FÚ, že nemám správně rozdělené příjmy dle mé činnosti. Jsem OSVČ na Živn. list, kde uzavírám stavební spoření, penzijka a úvěry, na tyto příjmy používám paušální výdaje ve výši 60%. Jako pojišťovací zprostředkovatel uzavírám i smlouvy na pojištění lidí a majetku, kde používám paušální výdaje ve výši 40%. Můj první dotaz zní, zda je to tak správně?
Druhý dotaz je tento: Penzijní fond, pro který uzavírám na základě živn. oprávnění smlouvy o penzijním připojištění, mi měsíčně přispívá na mé penzijko částku ve výši 500Kč jako příspěvek třetí osoby. Tento jejich příspěvek se také zdaňuje?  A pokud ano, tak jakou výši paušálního výdaje mohu uplatnit?

Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Lumír S.

Offline

 

#2 2013-09-11 18:51:05

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje - pojišťovací zprostředkovatel - rozdělení příjmů

První dotaz: ano, je to správně. K činnostem, které provozujete na základě oprávnění od ČNB (= příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů, § 7/1/c) ZDP), uplatníte výdaje ve výši 40% příjmů. K činnostem, které provozujete na základě živnostenského oprávnění (= příjmy ze živnosti, § 7/1/b) ZDP), uplatníte výdaje ve výši 60% příjmů.

Druhý dotaz: tento příspěvek bych zdanila, jde o příjem, který souvisí s podnikáním. Vzhledem k tomu, že souvisí s příjmy, kterých dosahujete v souvislosti s uzavíráním penzijního připojištění, tedy s činností, kterou vykonáváte na základě živnostenského oprávnění, bych uplatnila výdaje ve výši 60% příjmů.

Offline

 

#3 2013-09-25 12:01:53

Jarmila
Člen/ka

Re: Paušální výdaje - pojišťovací zprostředkovatel - rozdělení příjmů

Prosím o radu, když smlouvy na pojištění lídí a majetku - zprostředkovávání služeb na ŽL  výdaje paušálem, tak taky jen 40%. Toto zařazení je přes ŽÚ, měla jsem nákup prodej služeb.

Offline

 

#4 2013-09-25 18:56:31

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje - pojišťovací zprostředkovatel - rozdělení příjmů

Smlouvy na pojištění lidí a majetku (produkty pojišťoven) nemůžete zprostředkovat na základě živnostenského oprávnění (živnostenské oprávnění se na ně nevztahuje), potřebujete oprávnění od ČNB.  Jde o příjmy z podnikání podle zvláštních předpisů, výdaje 40%.

Penzijní připojištění, hypotéky a úvěry (finanční produkty jiných institucí) zprostředkováváte na základě živnostenského oprávnění. Jde o příjmy ze živnosti, výdaje 60%.

Offline

 

#5 2014-05-14 10:47:27

Lumír
Člen/ka

Re: Paušální výdaje - pojišťovací zprostředkovatel - rozdělení příjmů

Dobrý den, jsem OSVČ-paušálista (plátce DPH), pořídil jsem si vozidlo pouze pro podnikání a nárokoval DPH z celé hodnoty vozidla. Nyní po dopravní nehodě a opravě vozidla zaslala pojišťovna pojistné plnění přímo autoservisu. Jako paušálista si mám tento příjem z pojistného plnění zahrnout do svých příjmů z podnikání nebo je toto plnění osvobozeno? Děkuji, s přáním pěkného dne Lumír S.

Offline

 

#6 2014-06-03 17:38:55

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje - pojišťovací zprostředkovatel - rozdělení příjmů

Příjem z pojistného plnění bych nezahrnovala do příjmů z podnikání, dle mého názoru jde o příjem osvobozený od daně podle § 4/1/d) ZDP. Osvobození se nevztahuje na náhradu za škodu způsobenou na majetku, který byl zahrnut do obchodního majetku, Vy jako paušálista nemáte pro účely daně z příjmů (podle § 4/4 ZDP) obchodní majetek.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB