Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-05-05 15:04:20

Adrijana
Člen/ka

Zboží - SK DIČ

Dobrý den paní Zdeno,

trošku tápu s fakturou, která mi přišla v Kč bez uvedení DPH a s DIČ SK. Mohu Vás požádat o radu, jaké povinnosti z titulu této faktury pro mě vyplývají?
Jedná se o zboží, konkr. spotřebiče, které se stanou součástí zakázky - dodání a montáže kuchyňské linky do bytu(snížená sazba DPH).
Domnívám se, že bych měla přiznat DPH ve snížené sazbě jako součást dodání kuchyň.linky a zároveň nárokovat nákup spotřebičů v základní sazbě. Jenom nevím, jestli je nutné uvádět zvlášť v přiznání a kde, popř. jestli j podávat Souhrnné hlášení nebo Výpis nebo ještě jiný formulář.
Ještě bych se Vás chtěla zeptat, co byste mi poradila, budu mít v nejbližší budoucnosti případ přenesení daň povinnosti - montáž a tudíž budu nucena podávat Výpis pro daň účely z titulu přenesení daň. povinnosti. Můžete mi poradit nějakou jakou formou ho podáváte Vy? Resp. jestli je potřeba zřizovat dat.schránka nebo el. podpis.
Moc  děkuji za cenné rady.
Adrijana

Offline

 

#2 2014-05-06 21:14:08

Zdena
Moderátorka

Re: Zboží - SK DIČ

Dobrý večer, paní Adrijano. Při pořízení zboží z jiného členského státu přiznáte DPH na řádku 3 (spotřebiče jsou v základní sazbě) a zároveň si můžete uplatnit nárok na odpočet na ř. 43. Souhrnné hlášení nepodáváte, podal je slovenský dodavatel zboží.

Kvůli výpisu z evidence z titulu přenesení daňové povinnosti si nutně nemusíte vyřizovat elektronický podpis ani zřizovat datovou schránku. Výpis můžete vyplnit na daňovém portálu zde: https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idp … =252247043
po odeslání se nabídne tisk "Potvrzení podání učiněné datovou zprávou neopatřené el. podpisem", které si vytisknete, podepíšete a do 5 dnů doručíte na FÚ.
Počítejte s tím, že od chvíle, kdy poprvé podáte výpis z evidence, budete muset činit i ostatní podání tzn. i přiznání k DPH elektronicky. Při odesílání přiznání můžete postupovat stejně, jako u výpisu z evidence. Vyplníte na stránkách daňové správy (buď ručně, nebo si načtete soubor ze svého programu), odešlete a do 5 dnů doručíte na FÚ podepsané potvrzení o odeslání (E tiskopis).

Používám datovou schránku a jsem s ní spokojená. Odesílám buď ze své schránky (na základě plné moci), nebo mi klient poskytne přístupové údaje do jeho schránky.

Offline

 

#3 2014-05-07 18:21:20

Adrijana
Člen/ka

Re: Zboží - SK DIČ

Paní Zdeno, mohu se Vás ještě dotázat, v případě, že tyto spotřebiče (jedná se o vestavnou myčku a troubu) budou součástí zakázky výroby a montáže kuchyně, tak na ně nemohu uplatnit sníženou DPH? Domnívala jsem se, že když dodám spotřebiče v zakázce, podléhá této snížené sazbě celá zakázka.



Zdena napsal(a):

Dobrý večer, paní Adrijano. Při pořízení zboží z jiného členského státu přiznáte DPH na řádku 3 (spotřebiče jsou v základní sazbě) a zároveň si můžete uplatnit nárok na odpočet na ř. 43. Souhrnné hlášení nepodáváte, podal je slovenský dodavatel zboží.

Kvůli výpisu z evidence z titulu přenesení daňové povinnosti si nutně nemusíte vyřizovat elektronický podpis ani zřizovat datovou schránku. Výpis můžete vyplnit na daňovém portálu zde: https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idp … =252247043
po odeslání se nabídne tisk "Potvrzení podání učiněné datovou zprávou neopatřené el. podpisem", které si vytisknete, podepíšete a do 5 dnů doručíte na FÚ.
Počítejte s tím, že od chvíle, kdy poprvé podáte výpis z evidence, budete muset činit i ostatní podání tzn. i přiznání k DPH elektronicky. Při odesílání přiznání můžete postupovat stejně, jako u výpisu z evidence. Vyplníte na stránkách daňové správy (buď ručně, nebo si načtete soubor ze svého programu), odešlete a do 5 dnů doručíte na FÚ podepsané potvrzení o odeslání (E tiskopis).

Používám datovou schránku a jsem s ní spokojená. Odesílám buď ze své schránky (na základě plné moci), nebo mi klient poskytne přístupové údaje do jeho schránky.

Offline

 

#4 2014-05-07 20:48:14

Zdena
Moderátorka

Re: Zboží - SK DIČ

Pořízení: kdybyste spotřebiče kupovala v tuzemsku, vyptával by se Vás prodejce, na co je hodláte použít, a podle toho by Vám je prodal buď se základní, nebo se sníženou sazbou?

Dodání: při dodání kuchyňské linky se spotřebiči včetně montáže uplatníte režim PDP, takže nemusíte řešit sazbu DPH.

Offline

 

#5 2014-05-07 22:26:16

Adrijana
Člen/ka

Re: Zboží - SK DIČ

Paní Zdeno, moc se omlouvám, ale asi jsem se do toho zamotala :-(

myslela jsem, že nárok na DPH uplatním v základní sazbě - tj. vypočtu 21% z ceny, kterou jsem zaplatila v Kč, uvedu v DP,jak jste mi psala  a zároveň uskutečním zd. plnění, vystavím fakturu, kde vyfakturuji  společně s tou kuch. linkou spotřebiče se sníženou sazbou(výroba, dodání, montáž,instalace) je to pro neplátce DPH, soc. bydlení - dům  - tudíž nemohu použít režim PDP
nebo prostě musím ty spotřebiče oddělit a odvést základní sazbu daně a zároveň si jí i idnárokovat v základní sazbě?


Zdena napsal(a):

Pořízení: kdybyste spotřebiče kupovala v tuzemsku, vyptával by se Vás prodejce, na co je hodláte použít, a podle toho by Vám je prodal buď se základní, nebo se sníženou sazbou?

Dodání: při dodání kuchyňské linky se spotřebiči včetně montáže uplatníte režim PDP, takže nemusíte řešit sazbu DPH.

Offline

 

#6 2014-05-07 23:35:16

Zdena
Moderátorka

Re: Zboží - SK DIČ

Omlouvám se, spojila jsem Vaše dva dotazy v jeden. Domnívala jsem se, že budete fakturovat kuchyňskou linku v režimu PDP.

Pořízení spotřebičů tak, jak jsem psala, řádky 3 a 43 přiznání. Při dodání kuchyňské linky včetně vestavných spotřebičů s montáží budete fakturovat se sníženou sazbou.

Offline

 

#7 2014-05-12 08:15:21

Adrijana
Člen/ka

Re: Zboží - SK DIČ

Paní Zdeno, moc děkuji za vysvětlení.
Adrijana

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB