Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2013-12-06 09:15:03

olgina
Člen/ka

odesílání zboží na Slovensko

Dobrý den, chystáme se zahájit prodej zboží přes internetový obchod na Slovensko koncovým zákazníkům. Budeme jim vystavovat stejné doklady jako tuzemským zákazníkům? Tj. s vyčíslením DPH? A v přiznání DPH bude toto DPH vyčísleno na řádku 20 (§ 64) nebo ještě jinde nebo bude třeba nějaký další doklad pro FÚ? Předem děkuji za odpověď, případně i nějakou osobní zkušenost, kde by se mohl vyskytnout problém.

Offline

 

#2 2013-12-06 17:08:34

Zdena
Moderátorka

Re: odesílání zboží na Slovensko

Pokud pod pojmem koncový zákazník rozumíte slovenského neplátce, tak budete vystavovat stejné doklady, jako tuzemským zákazníkům, tedy s vyčíslením DPH. V přiznání bude toto DPH vyčísleno na ř. 1 nebo 2 jako tuzemské plnění.

Offline

 

#3 2013-12-07 11:10:23

olgina
Člen/ka

Re: odesílání zboží na Slovensko

Aha, takže v případě slovenského neplátce DPH FÚ nezajímá, že se zboží zasílá na Slovensko a v účetnictví se postupuje stejně jako u českých zákazníků neplátců?

A kdyby se náhodou objevil mezi slovenskými zákazníky nějaký plátce DPH, tak nám musí sdělit své DPH, které my asi musíme uvést na dokladu pro něj a potom bude figurovat na zmíněném řádku 20 (§ 64)? Je to tak správně?

Budeme fakturovat v Kč nebo budeme muset v eurech? (Devizové konto nemáme.)

A je potom třeba dokládat ještě nějaký další tiskopis na FÚ?

Moc děkuji za pomoc

Offline

 

#4 2013-12-07 17:46:06

Zdena
Moderátorka

Re: odesílání zboží na Slovensko

Při prodeji slovenským neplátcům se postupuje stejně, jako při prodeji českým zákazníkům (plátcům i neplátcům). Jediné, co si musíte hlídat, je slovenský limit, který je v současné době stanoven na 35.000 EUR. Pokud byste jej překročili, tak byste se museli registrovat k DPH na Slovensku.

Slovenský plátce by vám musel sdělit své DIČ, které si ověříte zde: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do
Pak můžete v ČR osvobodit podle § 64 ZDPH a prodat bez daně. Uvedete do řádku 20 přiznání a do souhrnného hlášení: http://jakpodnikat.cz/souhrnne-hlaseni-dph.php

Budete fakturovat v takové měně, na jaké se dohodnete. Nevím, zda bude slovenskému zákazníku vyhovovat fakturace v korunách. Zvažte eurový účet, například Fio banka má velmi zajímavou nabídku pro platební styk se Slovenskem: http://www.fio.cz/bankovni-sluzby/platebni-styk/cr-sr

Offline

 

#5 2014-03-25 20:25:56

korwin
Člen/ka

Re: odesílání zboží na Slovensko

A pokud chci tuto funkci udělat automaticky, tak mám prostě smůlu? Těžko to DIČ budu automatizovaně kontrolovat. Díval jsem se třeba na alfacomp.cz a ta prostě neřeší jestli prodávají plátci či neplátci DPH na slovensku. Políčko tam na to DIČ mají, ale 0 % DPH vám stejně nedají. Takže to dělají špatně? Nechápu jak by tím pádem mohl fungovat velký e-shop co prodává do celého světa. Představa, že tam někdo sedí a nějak kontroluje DIČ je dost šílená.

Offline

 

#6 2014-03-29 11:04:37

Cowarts
Člen/ka

Re: odesílání zboží na Slovensko

Toto ověřování http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do má jeden velmi závažný nedostatek. Údaje tam obsažené, zejména z ČR a východní Evropy obecně, mohou být třeba až 1 rok staré. Například. slovenský FÚ zruší plátci DPH registraci k 31.12. a jeho DIČo zmizí  z evropské databáze až na podzim následující rok. Nejedná se o žádné vyjímky, ale standardní praxi. Český prodejce DPH prodá tudíž zboží na Slovensko bez DPH v dobé víře, že kupující je plátce DPH a následná kontrola v ČR o pár měsíců později zjistí, že kupující byl ve skutečnosti v té době již neplátce DPH a měla se mu tedy účtovat česká DPH. Český FÚ tak DPH prodejci doměří spolu s pokutou.

A pak je tu druhý problém, totiž česká a slovenská DIČ ve skutečnosti nejsou výlučně DPH čísly, jako tomu je třeba v Německu nebo ve Velké Británii. V Česku a Slovensku jsou DIČ všeobecnými daňovými čísly.

V důsledku této situace se upouští od prodeje bez DPH a všem bez pardonu se účtuje DPH. Kupující, který je plátcem DPH v jiné zemi EU si potom DPH zaplacená z nákupu v jiné zemi reklamuje přes svůj finanční úřad.

Offline

 

#7 2014-04-04 00:28:32

korwin
Člen/ka

Re: odesílání zboží na Slovensko

A mohu tedy jako plátce DPH vystavovat EU příjemcům faktury s daní? Nebo tím něco porušuji?

Offline

 

#8 2014-04-08 20:41:47

JitkaK
Člen/ka

Re: odesílání zboží na Slovensko

paní Zdeno, prosím rozumím tomu dobře, že když FO, plátce DPH prodá zboží na Slovensko firmě, kt. je plátce DPH a její DIČ si ověřím, můžu vystavit fa bez DPH? Do faktury napíšu datum zdan. plnění a částku zapíšu do sazby 0% ? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#9 2014-04-08 22:41:40

Zdena
Moderátorka

Re: odesílání zboží na Slovensko

Ano, rozumíte tomu dobře. Musíte být schopni prokázat, že zboží opustilo ČR. Na fakturu uveďte, že jde o plnění osvobozené od daně (náležitost daňového dokladu podle § 29/2/a) ZDP), například: "Dodání zboží do jiného členského státu. Plnění osvobozené podle § 64 zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty."

Offline

 

#10 2014-04-09 08:06:47

JitkaK
Člen/ka

Re: odesílání zboží na Slovensko

Opět moc děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB