Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-03-06 10:29:47

LucYnka9
Člen/ka

HPP + OSVČ

Dobrý den,

Předem Vám děkuji za tento web. Je skvělý.
Přítel je zaměstnancem a jako vedlejší činnost má živnost řemeslnou, kterou si zřídil v únoru 2012. Bude uplatňovat paušál, což je 80 % z příjmů. Mám na Vás pár dotazů:
1.    Pokud uplatňuje výdaje paušálem (80%), tak tam spadá i výdaj za zřízení živnosti, placení účtů za telefon apod.?
2.    Sociální a zdravotní pojištění za něj odvádí zaměstnavatel. Musí i přesto podat na sociální a zdravotní pojišťovnu nějaké dokumenty?
3.    Pokud si v daňovém přiznání uplatní životní a penzijní pojištění, je pravda, že by si v budoucnu peníze nemohl vybrat dříve, než skončí smlouva? Nebo pokud by si to uplatnil a následně smlouvu vypověděl dříve, tak by musel zaplatit, co si uplatnil?
4.    Co se týká uplatnění výdajů na vzdělávání ? je tam limit 10.000,- Kč, co si může uplatnit, ale jsou tam určité podmínky a ne všechno se může uplatnit. Zjistím někde, které např. školení, kurzy apod. se uplatnit dají?
5.    A poslední dotaz ? když práce byla provedená v prosinci, ale faktura byla vystavena až v lednu, tak toto spadá už do roku 2013, že? Jen se chci ujistit, aby tam nebyl nějaký problém, že je to fakturováno za práce, které proběhly v prosinci 2012.
Předem Vám moc děkuji. Kdyby jste měla nějakou webovou stránku, kde je pěkně popsáno uplatňování paušálu a daňového přiznání, tak bych byla moc ráda, kdyby jste mi něco doporučila. Na internetu je toho spousta, ale nevím, zda tomu můžu na 100% věřit.

Ještě jednou moc děkuji.

Pěkný den,

Lucie

Offline

 

#2 2013-03-06 21:36:05

Zdena
Moderátorka

Re: HPP + OSVČ

1. Pod paušál 80% spadá úplně všechno, nic navíc nejde uplatnit. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php

2. Musí podat přehledy o příjmech a výdajích OSVČ. Formuláře si můžete stáhnout na stránkách své ZP a na stránkách ČSSZ.

3. Pokud si uplatní nezdanitelné části daně na životní a penzijní pojištění a předčasně ukončí smlouvy, pak bude muset dodaňovat částky,  o které si v minulých letech snížil základ daně (nesplnil podmínky _ zpětně ztratí nárok na odečty)

4. Zřejmě máte na mysli úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání podle zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Školení a kurzy se uplatnit nedají. Jde o činnosti, které jsou zveřejňovány v Národní soustavě kvalifikací, můžete zjistit zde:  http://www.narodni-kvalifikace.cz/

5. Pokud uplatňujete paušální výdaje, tak sledujete PŘÍJMY, nikoliv vystavení faktury. Příjem bude v roce 2013. (Problém by asi nastal při změněně způsobu uplatňování výdajů, kdy se dodaňují pohledávky, ale to nemusíte nyní řešit. Pokud byste chtěli přejít na uplatňování prokázaných výdajů, pak je vhodné mít na konci roku zaplacené všechny pohledávky).

Stručný návod k vyplnění daňového přiznání najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/danove-prizna … krokem.php

Offline

 

#3 2013-03-07 07:20:20

LucYnka9
Člen/ka

Re: HPP + OSVČ

Dobrý den paní Zdeno,

jste skvělá!!! Děkuji!!

Pěkný den,

Lucie

Offline

 

#4 2013-03-18 12:51:43

Efa11
Člen/ka

Re: HPP + OSVČ

Dobrý den,

měla bych otázku ohledně vedlejší pracovní činnosti.

Momentálně jsem zaměstnanec a chtěla bych mít i vedlejší činnost. Jde mi o to že mám v plánu změnit v budoucnu moje hlavní zaměstnání a chtěla bych vědět jaké komplikace by to mělo na moji živnost-jestli bych to například mohla pozastavit, kdyby se mi nepodařilo přestoupit ze dne na den do jiné práce. A musel být například na pracovním úřadě.

Hezký den, Eva
Omlouvám se zda jsme otázku položila příliš komplikovaně ale jsem v tom úplný nováček.

Offline

 

#5 2013-03-18 17:28:04

Zdena
Moderátorka

Re: HPP + OSVČ

Pokud byste chtěla změnit zaměstnání a nejste si jistá, že se Vám podaří přestoupit ze dne na den, tak raději ještě PŘED ukončením pracovního poměru oznamte na OSSZ a na zdravotní pojišťovně přerušení samostatné výdělečné činnosti. Pokud nebudete zároveň s podnikáním i zaměstnaná (a stačí 1 den v měsíci), tak by se samostatná výdělečná činnost změnila na hlavní s povinností minimálních odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Pokud budete přihlášená na OSSZ jako OSVČ, tak vás nezaregistrují na úřadu práce.

Offline

 

#6 2013-07-08 08:41:11

Lemur
Člen/ka

Re: HPP + OSVČ

Dobrý den, přidavám se k tomuto tématu jako nováček, ať zbytečně nezakládám další. Právě jsem obdržela zprávu od VZP, že ode mne nemají doložený přehled( posílám jim stejný jako na ossz) a v příloze mailu mi paní poslala úplně jiný přehled, s hlavičkou VZP, což nechápu, je toto opravdu nutné? Proč u nich platí jiný? Dokonce jsem četla v novinách, že už by měli spolupracovat, ať se zamezí tolika papírování, není to pravda? Letos nemám žadné faktury, mohu tedy ( pokud to opravdu musím vyplnit) opět nasázet všude nuly? Díky moc za vaši odpověď i názor, díky moc. Lenka

Offline

 

#7 2013-07-08 10:58:40

Zdena
Moderátorka

Re: HPP + OSVČ

Zdravotní pojišťovny mají jiné přehledy o příjmech a výdajích, než správa sociálního zabezpečení. Aby toho nebylo málo, tak každá zdravotní pojišťovna má své vlastní formuláře:-)

Rozdíl je hlavně v tom, že zdravotní pojištění vypočítáváte z rozdílu příjmů a výdajů, kdežto sociální pojištění vypočítáváte z daňového základu a to jsou dva odlišné pojmy. Vyměřovací základy pro výpočet pojistných a tím i výše pojistného se tedy mohou lišit.

Na OSSZ odevzdáváte formulář, který je sice nazvaný Přehled o příjmech a výdajích OSVČ, ale žádné příjmy ani výdaje v něm neuvádíte. Vítejte v Kocourkově:-)

Zřejmě jste četla o jednotném inkasním místu. Pokud mám správné informace, tak by mělo být spuštěno od 1.1. 2015, ale kdo ví, jaký zákon bude platit zítra, natož za rok a půl.

Vyplňte Všeobecné zdravotní pojišťovně jejich formulář a nasázejte tam nuly.

Offline

 

#8 2013-07-10 09:50:22

Lemur
Člen/ka

Re: HPP + OSVČ

Děkuji Vám mnohokrát, děkuji. Krásné slunečné dny.

Offline

 

#9 2013-12-09 19:15:15

andy60
Člen/ka

Re: HPP + OSVČ

Dobrý den,
pracuji na HPP a v listopadu 2013 jsem si na vedlejší činnost založila ŽL. S vedlejší výdělečnou  činností začnu určitě až od nového roku, od 2.1.2014. Do kdy jsem povinna se registrovat na FÚ, OSSZ a zdravotní pojišťovně.
A nevznikne mi povinnost za listopad a prosinec 2013 podávat DAP, i přesto, že nebudu mít s vedlejší činnosti žádné příjmy? Děkuji moc za laskavost

Offline

 

#10 2013-12-09 19:37:07

jaromira
Člen/ka

Re: HPP + OSVČ

Dobrý večer,

registraci proveďte až při zahájení činnosti.
Pokud nebudete mít z vedlejší činnosti příjem ( budete mít pouze příjmy z HPP ) a nebudete mít povinnost podat DAP z jiných důvodů, tak můžete požádat o roční zúčtování zaměstnavatele a DAP nepodávat

Offline

 

#11 2014-03-29 09:41:23

Motlochová
Člen/ka

Re: HPP + OSVČ

Jsem důchodkyně, jsem zaměstnaná a jsem i OSVČ. V roce 2012 mi při vyúčtování jsem neměla povinnost platit daň. Mám hypotéku, úvěr ze stavebního spoření a životní pojištění. Jelikož úroky ani živ. poj. jsem za rok neuplatnila jako nezdanitelné částky daně, mohu je použít zpětně při podání daňového přiznání za rok 2013? Děkuji Marie Motlochová

Offline

 

#12 2014-03-29 13:56:06

Marie66
Člen/ka

Re: HPP + OSVČ

Bohužel ne. O úroky z úvěru a životní pojištění za rok 2012  lze snížit základ daně pouze za příslušný rok, tedy 2012.
Pokud je to významná částka, můžete podat dodatečné DAP za rok 2012.

Offline

 

#13 2014-04-03 12:26:16

gk75@email.cz
Člen/ka

Re: HPP + OSVČ

Dobrý den,jsem osvč,jako kadeřnice. Bohužel budu muset pozastavit činnost.Ale slyšela jsem,že můžu pracovat i bez živnostenského listu,pokud roční příjem nepřekročí 20 000 kč. Chtěla bych pouze vypomáhat při dovolené,což by bylo asi 5 týdnů v roce.Děkuji za odpověd.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB