Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-03-24 11:07:35

ToVy
Člen/ka

Vyřazení auta z OM u neplátce DPH

Zdravím,

mohl bych poprosit o radu, začal jsem se v tom motat.

V roce 2011 bylo koupeno auto za cca 180tis. Ani v roce 2011 ani v roce 2012 nebyly uplatňovány odpisy.
v roce 2012 bylo auto bouráno a následně prodáno za 155tis.

Chápu správně, že 155tis bude zdanitelný příjem a že 180tis, což je stále zůstatková cena auta, protože nebylo odepisováno, je nákladem?

Projeví se to nějak speciálně v daňovém přiznání? Nebo prostě jen v daňovém přiznání zvýším příjmy o 155tis a výdaje o 180tis? Trochu mě v DP mate oddíl E v příloze jedna. Úpravy podle §5a23. Možná to s tím nemá co dělat, ale mám prostě nějaké dilema, že když bylo koupeno auto v 2011 bylo 180tis nedaňovým výdajem, v roce 2013 by se ale měl stát daňovým výdajem. Trošku mi to hapruje s těmi doklady. Stačí k tomu třeba nějaký záznam o vyřazení auta z OM, který by jako sloužil jako daňový výdaj.

Děkuji

Offline

 

#2 2014-03-24 12:53:28

jaromira
Člen/ka

Re: Vyřazení auta z OM u neplátce DPH

Taky zdravím,

ano 155 tis.bude daňový příjem a 180 tis.daňový výdaj. Já uvádím v PeDe příjem z prodeje ke dni inkasování platby a výdaj ( tj. ZC) dávám jako uzávěrkovou operaci ( zápis na konci peněžního deníku bez pohybu peněz), takže se mi projeví v DAP v ř.101 a 102. Tabulku E k těmto účelům( ZC, odpis) nevyužívám, je to zbytečně komplikované a i pro vyplnění přehledů pro OSSZ a ZP nepřehledné.

Při zakoupení vozidla jste zavedl kartu majetku (pokud né, tak zaveďte zpětně): název, typ, odkaz na doklad od koupě, datum a cenu, odpisový plán, při prodeji poznačte na kartě datum a č.dokladu a tím je auto vyřazeno z OM a současně z něj bude patrná ZC, t.j.kupní  ( na kartu poznačte, že odpisy nebyly uplatněny).

Offline

 

#3 2014-03-25 10:26:42

ToVy
Člen/ka

Re: Vyřazení auta z OM u neplátce DPH

Zdravím a děkuji,

takhle jsem si to nějak myslel, jen jsem měl problém s tím, že v daňové evidenci je de facto podloženo peněžně, musí dojít k příjmu nebo výdaji, aby se to prokázalo, v účetnictví bych se na to neptal, tam by to bylo jednoduché :-)

Moc díky, za rychlou odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB