Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-03-15 17:06:39

Kvetiinka
Člen/ka

Fotovoltaika

Dobrý den paní Zdenko, ráda bych se ujistila že věci dobře rozumím, prosím tedy kontrolu mého rozhodnutí.
F.O., plátce dph provozuje fotovoltaickou elektrárnu namontovanou na střeše domu v podnikatelově majetku zařazeném do podnikání (2 ks elektráren) a jednu má namontovanou na svém soukromém domě, nezařezeném do podnikání.
Faktury mám rozdělené na techologickou a stavební část. Jde o tři elektrárny, které jsou různě namontovány na střeše.
Technologickou část budu odpisovat rovnoměrně měsíčně, 240 měs (od následujícího měsíce po zařazení ), každou elektrárnu extra,  protože každá byla zařazena jindy. Jde mi však o tu stavební část. U domu k podnikání dochází k technickému zhodnocení, protože se tam ještě dělají různé stavební úpravy, měla by se budovat cesta....Zatím nebylo vydáno kolaudační rozhodnutí. Resp. bylo zažádáno, ale bylo to zamítnuto a bude se to řešit následující rok 2014 (problém řeším v roce 2013). Mám tedy stavební část u obou elektráren nechat zatím na účtě 042 a až bude zkolaudováno, tak i s ostatními úpravami udělat technické zhodnocení? Nebo mám rovnou udělat technické zhodnocení podnikatelské budovy ještě letos? A co se stavební částí na budově v soukromém vlastnictví? To mám odpisovat také? Mám začít hned v roce 2013 nebo nemám odpisovat, když jde o soukromý majetek?
Moc, moc děkuji za radu.

K.

Offline

 

#2 2014-03-16 22:44:04

Zdena
Moderátorka

Re: Fotovoltaika

TZ budovy vložené do podnikání bych udělala už letos, pokud částka dosáhne limitu pro TZ.

Stavební část na budově v soukromém vlastnictví neodpisujte, jde o soukromý majetek.

Offline

 

#3 2014-03-17 05:17:40

Kvetiinka
Člen/ka

Re: Fotovoltaika

Děkuji paní Zdenko, a je problém, když bych to začala odpisovat až příští rok? U soukromého majetku jsem právě myslela, (někde jsem to četla), že i odpis soukromého domu v případě fotovoltaiky mohu použít jako náklad. Děkuji K.

Offline

 

#4 2014-03-17 19:18:59

Zdena
Moderátorka

Re: Fotovoltaika

Dobrý den, myslím, že nebude problém, když to necháte na 042 a začnete odpisovat až po kolaudaci.

U soukromého domu lze použít odpis pouze v případě, že poplatník vloží dům do obchodního majetku. Z ročního odpisu lze daňově uplatnit jen tu část, která odpovídá poměru využití domu pro podnikání a pro soukromé účely. Těch pár centimetrů střechy za to nestojí:-)

Offline

 

#5 2014-03-17 19:32:58

Kvetiinka
Člen/ka

Re: Fotovoltaika

Moc děkuji za radu :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB