Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-03-17 16:00:12

Rozalie
Člen/ka

OSVČ jako vedlejší činnost

Dobrý den paní Zdeno, jsem OSVČ  s ročním ziskem  68268,- Kč. Po celý rok jsem platila zálohy na SP a ZP v  min.výši.  (1748,- a 1890,- Kč).
Zároveň jsem měla  po celý rok příjmy od jednoho zaměstnavatele na dohodu o pracovní činnosti. Příjem 156000,- . Mám potvrzení o zdan. příjmech - o odvedení pojištění  53040,- a daní 41380,- zaměstnavatelem.  Na OSSZ a na ZP jsem nenahlásila podnikání jako vedlejí činnost, ale je vedená jako hlavní.
Můj dotaz zní, zda mám nyní, když zpracovávám přehledy, možnost zaškrtnout OSVČ na vedlejší činnost a tím pádem mi vychází
přeplatek  záloh na ZP, které jsem zaplatila.  Nebo když jsem tuto skutečnost nenahlásila, nemám již možnost vrácení záloh na ZP. Dělá to 12 tis. což je velký rozdíl :(.  Nebo práce na dohodu  o prac. čin. není možné považovat za hlavní činnost a postupuji  správně tak, že je skutečně podnikání jako hlavní činnost a dohoda, přesto, že je z ní odvedeno SP a ZP je jako vedlejší čninnost?

Moc děkuji za radu R.

Offline

 

#2 2014-03-17 19:15:57

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ jako vedlejší činnost

Dobrý večer, paní Rozalie.

V přehledu pro OSSZ můžete zaškrtnout vedlejší činnost. Podmínka, že vedlejší činnost musí být včas nahlášena, už několik let neplatí. Na OSSZ jste považována za OSVČ vedlejší za předpokladu, že jste nebyla přihlášená k (dobrovolnému) nemocenskému pojištění OSVČ a měla jste zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců. DPČ s odměnou nad 2.499,- Kč měsíčně tuto podmínku splňuje.

Pokud za Vás zaměstnavatel odváděl každý měsíc zdravotní pojištění alespoň z minimální mzdy, tak v těchto měsících nemusíte respektovat minimální vyměřovací základ pro OSVČ a zaplatíte pojistné jen ze skutečných výdělků.

Offline

 

#3 2014-03-17 19:49:28

Rozalie
Člen/ka

Re: OSVČ jako vedlejší činnost

Moc Vám děkuji za pozitivní zprávu :) a přeji příjemný večer. Díky
R.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB