Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2010-11-10 10:31:13

jitkal55
Člen/ka

paušál na vlastní auto jednatele

Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o odpověď, zda když společník a jednatel s. r. o. ( plátce DPH ) používá svůj vlastní osobní automobil  k pracovním i soukromým účelům, náhrady účtuje podle ujetých kilometrů - základní náhrada plus náhrada za PHM podle vyhlášených cen a průměrné spotřeby automobilu, může i v tomto případě ( auto nezahrnuté do obchodního majetku a ani není v nájmu ) použít paušál 4.000,- Kč namísto dosavadní praxe.
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2010-11-11 15:40:25

Zdena
Moderátorka

Re: paušál na vlastní auto jednatele

V tomto případě nelze využít paušálního výdaje na dopravu.

Offline

 

#3 2010-11-11 15:45:24

jitkal55
Člen/ka

Re: paušál na vlastní auto jednatele

děkuji za odpověď, mám jen doplňující otázku - paušál nelze v tomto případě použít, protože společník, jednatel auto používá i soukromě? Kdyby ho používal jen služebně, místo náhrad by paušál mohl být uplatněn?
děkuji

Offline

 

#4 2010-11-11 15:58:12

Zdena
Moderátorka

Re: paušál na vlastní auto jednatele

Paušální výdaj na dopravu nelze využít hlavně proto, že společník a jednatel používá k pracovním účelům své soukromé vozidlo, z hlediska cestovních náhrad je tedy v pozici zaměstnance.

Paušální výdaj na dopravu může využít daňový poplatník, který je buď vlastníkem vozidla (s.r.o. není vlastníkem vozidla a i kdyby byla, tak nemá na paušál nárok, neboť vozidlo svěřila jiné osobě), nebo v případě, kdy má vozidlo v nájmu (daňovým poplatníkem je s.r.o., která nemá vozidlo v nájmu).

Offline

 

#5 2010-11-11 16:55:25

jitkal55
Člen/ka

Re: paušál na vlastní auto jednatele

V tom případě tedy nechápu, jak může využívat paušál na auto PO, když auto ve firmě ( ať už zahrnuté v majetku či pronajaté ) nemůže použít ani společník, jednat, ani zaměstnanec, jak píšete. Kdo ho za PO může používat? Toto je již hypotetický dotaz, protože se nevztahuje na můj původní dotaz. Přesto prosím o zodpovězení a ještě jednou děkuji za odpověď.

Offline

 

#6 2010-11-11 17:10:31

Zdena
Moderátorka

Re: paušál na vlastní auto jednatele

Auto v majetku firmy nemůže být svěřeno k užívání jiné osobě, to znamená, že jiná osoba (společník, zaměstnanec) nesmí používat firemní auto pro své soukromé účely. Pokud je firemní auto využíváno jen pro firemní účely, tak není problém uplatnit paušál.

Offline

 

#7 2014-03-04 21:28:28

cacenka
Člen/ka

Re: paušál na vlastní auto jednatele

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na obdobnou situaci. Jednatel, společník vlastní osobní automobil, který by chtěl používat pro podnikatelskou činnost. Jaké má možnosti uplatnění si cestovních nákladů? Může "využít" ustanovení §24 odst. 2 písm. k bod 3 ZDP? tzn. že si uplatní výdaje ve výši sazby základní náhrady za 1 km platné pro daný rok a náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty (stanovená průměrná cena nebo cena z dokladu o nákupu PHM)? Jak s DPH, uplatní z dokladů za nákup PHM... která z variant je případně výhodnější? Stravné popř. kapesné se na jednatele, společníka předpokládám nevztahuje, jelikož není v zam. poměru.

Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#8 2014-03-12 16:36:55

spiritjan
Člen/ka

Re: paušál na vlastní auto jednatele

Dobrý den, můžete mi prosím napsat kde najdu základní náhrady plus náhrady za PHM podle vyhlášených cen??? děkuji Jan

Offline

 

#10 2014-03-29 15:06:44

Helena71
Člen/ka

Re: paušál na vlastní auto jednatele

Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o odpověď. Jeden ze společníků sdružení FO si pořídil do os. vlastnictví osobní automobil a používal ho i pro potřeby
sdržení. Může si uplatnit výdaje paušálem 4.000,- Kč měsíčně (používá i pro soukromou potřebu), nebo nelze a bude muset vést knihu jízd a
uplatňovat náhrady?
A jsou pak tyto výdaje výdaji celého sdružení (dělí se 50%) nebo jen výdaji společníka-vlastníka vozidla?
Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB