Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-02-07 17:26:32

HankaS
Člen/ka

OSVČ na mateřské

Dobrý den přeji. Mám opět jeden specifický dotaz.
Manželka vnuka je OSVČ na mateřské dovolené. Před nástupem na mateřskou pracovala v rámci své živnosti v kosmetickém salonu. Teď má možnost v rámci nově uzavřené živnosti pracovat doma.
Dočetla jsem se, že vlastní výdělečná činnost není v době mateřské možná.
Lze ji vykonávat třeba při eventuelním krácení mateřské? Děkuji za odpověď. S pozdravem Hanka

Offline

 

#2 2014-02-07 22:17:50

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ na mateřské

Pobírá peněžitou pomoc v mateřství (z nemocenského pojištění OSVČ) nebo už má rodičovský příspěvek?

Offline

 

#3 2014-02-08 05:49:48

HankaS
Člen/ka

Re: OSVČ na mateřské

Zdeno, dobrý den. Manželka vnuka pobírá peněžitou pomoc v mateřství. Alespoň si to tak myslím, protože malé je 7 měsíců.

Offline

 

#4 2014-02-08 16:35:40

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ na mateřské

Dobrý den, Hanko. PPM se poskytuje 28 týdnů, takže mamina už by mohla mít rodičovský příspěvek, nebo jej začne pobírat v nejbližší době.

V době, kdy pobírá PPM (dávka z nemocenského pojištění OSVČ), nesmí osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Pokud vykonává, tak přichází o nemocenské dávky.

V době, kdy pobírá rodičovský příspěvek, může neomezeně podnikat.

Offline

 

#5 2014-02-09 06:02:39

HankaS
Člen/ka

Re: OSVČ na mateřské

Zdeno zdravím Vás a moc děkuji za odpověď. S mladými to probereme a podle vaší rady se zachováme. Přeji hezkou neděli. Hanka

Offline

 

#6 2014-03-12 13:07:47

MichaelaP2
Člen/ka

Re: OSVČ na mateřské

Dobrý den, mám už 4 roky pozastavený ŽL, který jsme provozovala jako vedlejší činnost. Momentálně jsem na rodičovské dovolené a smlovu na hlavní pracovní poměr mám do konce tohoto roku. Mohu si teď otevřít ŽL,abych nepřišla o rodičovský příspěvek. A jaké poplatky budu muset kde hradit? Ještě dotaz, zda po otevření ŽL mohu vést jen příjmy a výdaje a v roce 2015 je uplatnit do daň přiznání za 2014 pouze paušálně. Děkuji Pokorná

Offline

 

#7 2014-03-12 13:12:26

MichaelaP2
Člen/ka

Re: OSVČ na mateřské

Dobrý den, ještě jsem se chtěla zeptat, jak je to když si otevřu ŽL na rodičovské dovolené a chci nakupovat zboží z USA nebo Číny. Zda musím zboží dani a clít? Popřípadě jak postupovat s tímto zbožím, abych si ho mohla dát do výdajů? Děkuji Pokorná

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB