Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-03-05 12:49:05

Jailo
Člen/ka

práce na ŽL versus DPP

Dobrý den, jsem zaměstnána na hlavní pracovní poměr, ale zároveň mám již 4 roky živnostenský list. Zatím jsem ho nevyužila (podávám si sama daňové přiznání s nulovými příjmy). Původcovské služby, na které mám ŽL jsem doposud poskytovala na dohodu o provedení práce. Zajímalo by mě, co je pro mě výhodnější s ohledem na odvody - zda začít využívat ŽL nebo stále pracovat na dohodu s odvodem srážkové daně 15%. Moje roční výdělky jsou do 20 tis., měsíčně max. 2000 Kč.

Pokud bych začala využívat ŽL, musím platit zdravotní a sociální pojištění? Z tohoto portálu jsem pochopila, že nemocenské  a důchodové pojištění bych platit nemusela, ale u zdravotního pojištění si nejsem jistá. Také nevím, od kdy bych si mohla uplatňovat výdaje, pokud bych začala s ŽL. Musím někam hlásit, že jsem již začala ŽL využívat?

Děkuji předem za odpovědi.
Jana

Offline

 

#2 2014-03-08 22:46:12

Zdena
Moderátorka

Re: práce na ŽL versus DPP

Podle mého názoru je výhodnější pracovat na DPP do 10 tis. Kč měsíčně - příjem nepodléhá odvodům na ZP a SP. Pokud obnovíte živnost (nahlásíte na ŽÚ, jehož prostřednictvím můžete oznámit i na ZP a na OSSZ), tak z rozdílu příjmů a výdajů zaplatíte zdravotní pojištění. SP až při dosažení rozhodné hranice.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB