Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-12-10 16:08:47

Keert
Člen/ka

Přerušení živnosti

Dobrý den,

před pár dny jsem přerušil živnost a chtěl bych se zeptat na dvě věci.

1. Můžu po přerušení živnosti hned zrušit podnikatelský účet nebo je tam nějaká zákonná lhůta třeba pro kontrolu apod.? Předpokládám že ne, ale raději se chci ujistit. Žádné další platby už na něj nepřijdou.

2. Živnost jsem ukončil 1.12.2012. V době provozu živnosti jsem vystavil fakturu (1.9.2012) se splatností 14 dní. Ovšem faktura byla zaplacená až po splatnosti a zároveň i ukončení živnosti (5.12.2012). Je to problém? Jsem neplátce DPH. Fakturu budu dávat do přiznání za rok 2012 do součtu všech příjmů z podnikání že?

Děkuji.

Editoval Keert (2012-12-10 16:09:58)

Offline

 

#2 2012-12-10 16:34:22

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti

1. Účet můžete hned zrušit.

2. Faktura uhrazená po přerušení činnosti by správně měla být zapsaná v tabulce E jako úprava základu daně, ale klidně jí přičtěte k příjmům z podnikání, z hlediska daně z příjmů to vyjde nastejno.

Offline

 

#3 2013-02-20 11:33:59

Keert
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti

Dobrý den,

mám k tomuto ještě dotaz. Živnost jsem přerušil od 1.12.2012. Tzn., že všechny neuhrazené faktury k tomuto datu jsou pohledávky?

Nakonec tady mám 2 faktury, které byly uhrazeny až v prosinci 2012 (až po přerušení živnosti) a obě dohromady jsou v hodnotě cca 30 000 kč. Pokud bych je teda podle vaší rady dal do součtu všech příjmů, tak z nich odečítám 60 % výdaje. Pokud je dám ale do tabulky E, tak tam už se z této částky žádné výdaje neodečítají je to tak? Hodnota faktur se přičítá až k rozdílu příjmy - výdaje.  Tím pádem pokud bych dal tyto faktury do součtu příjmů, platil bych vlastně menší daň z příjmu a to by byla chyba. Chápu to správně?

Editoval Keert (2013-02-20 11:35:11)

Offline

 

#4 2013-02-20 19:19:13

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti

Podnikání jste definitivně ukončil, nebo jenom přerušil? Pokud byste do 2.4.2013 začal znovu podnikat, tak nemusíte dělat úpravy základu daně. Uhrazené faktury byste dal do příjmů bez ohledu na to, že byly zaplacené až po přerušení.

Pokud jste úplně skončil s podnikáním, nebo jste je přerušil na delší dobu, tak je třeba upravit základ daně ke dni předcházejícímu ukončení nebo přerušení činnosti.

Máte pravdu, při psaní původní odpovědi mě nenapadlo, že uplatňujete výdaje procentem z příjmů. Pohledávky mají být uvedeny v tabulce E a nelze k nim uplatnit výdaje, takže pokud byste je zahrnul mezi příjmy, tak byste vypočítal nesprávně nižší daň.

Offline

 

#5 2013-02-21 08:12:34

Keert
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti

Podnikání je jen přerušeno, ale obnovení do 2.4.2013 nejspíš nebude. Takže pohledávky dám do tabulky E. Co tam potom uvést na volné řádky? Na každý řádek jednotlivé faktury zvlášť nebo jen napsat "pohledávky" a celkovou částku? Nebo třeba Faktura č. xxx a částka?

Ještě bych se chtěl zeptat na podnikatelský účet. Používal jsem ho výhradně na podnikání. Každý měsíc tam naskočila do plusu nějaká drobná částka (kladné úroky z uložených peněz). Jejich součet dávám do přiznání jako příjem z kapitálu. Pokud jsem ale ukončil podnikání od 1.12.2012, ale podnikatelský účet jsem nezrušil (naskočily mi tam ještě úroky za prosinec, kdy už jsem měl ukončenou živnost), budu tu částku za prosinec uvádět do přiznání taky (do součtu příjmů z kapitálu)? Nebo všechno co už je po ukončení podnikání se neuvádí a to včetně těchto kladných úroků na podnikatelském účtu?

Děkuji za pomoc.

Offline

 

#6 2013-02-21 21:25:05

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti

Do tabulky E se píše do jednoho řádku, stačí text "pohledávky" nebo "pohledávky k 31.12". Pokud jste plátcem DPH, tak uvedete pohledávky bez DPH.
Prosincové úroky bych připočítala k příjmům z kapitálového majetku. 
Na odevzdání daňového přiznání máte ještě dost času, tak s tím vyčkejte, možná do konce března obnovíte činnost a nebudete muset provádět úpravy základu daně. V tom případě byste faktury, zaplacené do 31.12.2012 dával do příjmů z podnikání bez ohledu na to, že jste měl přerušenou živnost.

Offline

 

#7 2013-03-03 11:07:51

Keert
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti

Dobrý den,

mám ještě dotaz. Našel jsem informaci, že při ukončení nebo přerušení podnikání (výdaje paušálem) se upraví základ daně o

- cenu nespotřebovaných zásob,
- výši pohledávek (s výjimkou pohledávek vyjmenovaných v § 24 odst. 2 písm. y) ZDP),
- hodnotu zaplacených záloh

Žádné zásoby nemám, pohledávky jsou nezaplacené faktury k datu ukončení činnosti, ale co znamenají ty zaplacené zálohy?

Konkrétně v mém případě...od 1.12.2012 ukončená činnost. Jenže 6.9.2012 jsem vystavil zálohovou fakturu na prodej webových stránek, která byla ve výši poloviny prodejní ceny. Uhrazná byla 20.9.2012. Po zaplacení této zálohy jsem vystavil konečnou fakturu na zbytek ceny, kde byla odečtená zaplacená záloha. Tady ta druhá konečná faktura měla datum splatnosti 20.10.2012, ale zaplacená byla až po přerušení činnosti 6.12.2012.

Můžete mi prosím vás ještě poradit jak to tam mám zapsat? Vůbec si s tím nevím rady. :( Tu první zálohovou fakturu (zaplacenou v pořádku ještě v době činnosti) teda dávám normálně do součtu příjmů (ř.101 př. 1)?? Nebo se to vztahuje k té úpravě daně (řádky 105 nebo 106 př. 1) a dávám ji spolu s finální fakturou do tabulky E?

A ještě jeden dotaz. V příloze 1 v tabulce C musím vyplnit datum přerušení činnosti. Tam se uvádání až den, kdy už je činnost ukončená nebo poslední den činnosti?

Hledal jsem o tomto informace v pokynech, ale nic tam k tomu není.

Děkuji za radu.

Editoval Keert (2013-03-03 12:08:30)

Offline

 

#8 2013-03-03 21:03:05

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti

Tu první (zálohovou) fakturu, která byla uhrazená 20.9.2012, dejte normálně do součtu příjmů, jak píšete. V pohledávkách bude jen zbytek ceny z konečné faktury.

Pokud jde o úpravu základu daně o hodnotu zaplacených záloh, tak to jste buď objevil chybné informace, nebo jste špatně četl, a je tam napsáno: s výjimkou ..... a zaplacených záloh. Myslí se tím situace, kdy jste někomu zaplatil zálohu a do té doby, než ji vyúčtuje, za ním máte pohledávku. Funguje to i opačně: dostanete zálohu, a dokud ji nevyúčtujete, tak máte závazek. Tyto případy se ale nedodaňují.

Do tabulky C bych zapsala poslední den činnosti.

Offline

 

#9 2013-03-04 08:17:17

Keert
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti

Já jsem vycházel přímo ze zákona o daních z příjmů:

"3. v případech, kdy poplatník uplatňuje výdaje podle §7 odst. 7 nebo podle §9 odst. 4, o cenu nespotřebovaných zásob, o hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem [s výjimkou pohledávek uvedených v §24 odst. 2 písm. y)] a zaplacených záloh."

Ale asi jsem to špatně pochopil.

Jinak je v pořádku, že do přehledu pro zdravotní pojišťovnu se ta výše pohledávek uvedená v tabulce E daňového přiznání nijak neuvádí? A to ani v případě, že byly pohledávky z podnikání uhrazené do konce roku 2012 (ale už po ukončení činnosti)? Uvádí se tedy jen příjmy a výdaje z řádku 101 a 102 přílohy 1? A do přehledu pro ČSSZ se to počítá celé včetně těch pohledávek (ř. 113 př. 1 - dílčí základ daně)?

Děkuji za pomoc. Snad už je to vše. :)

Editoval Keert (2013-03-04 08:19:51)

Offline

 

#10 2013-03-04 09:21:51

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti

Je to tak, jak píšete.
Pochopit ustanovení  § 23/8 ZDP považuji za téměř nadlidský výkon:-)
Do přehledu pro OSSZ se to počítá celé proto, že pojistné na SP vypočítáváte z daňového základu, a úpravy základu daně jsou součástí daňového základu.
Do přehledu pro VZP se uvádějí jen příjmy a výdaje z řádku 101 a 102, protože pojistné vypočítáváte z rozdílu příjmů a výdajů (nikoliv z daňového základu). Pokud byly pohledávky uhrazené v době, kdy jste měl přerušenou činnost, tak už to nebyl příjem ze samostatné výdělečné činnosti a nemusíte z něj zaplatit pojistné na ZP. Alespoň to tak vyplývá ze zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění.
Není nad jednoduché a srozumitelné zákony:-)

Offline

 

#11 2013-03-05 14:05:42

Keert
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti

To máte pravdu. Místo aby se všechno zjednodušovalo, tak se mi zdá, že je to spíš naopak. :/

Ještě mě napadla jedna věc...v přehledu pro zdravotní pojišťovnu v 2. části - "Prohlášení pojištěnce" je možnost zatrhnout "V roce 2012 pro mne nebyl stanoven minimální vyměřovací základ v měsících...."

Pokud jsem přerušil činnost od konce listopadu a v prosinci jsem byl na ÚP, mám tam zatrhnout ten 12 měsíc a jako důvod "a", což je plátcem pojistného stát? Nebo se tato sekce ani v tomto případě nevyplňuje (vztahuje se to jen na dobu podnikání)?

Platil jsem od začátku roku do toho listopadu minimální zálohy. Vyšel mi přeplatek 2 kč. Pokud už nepodnikám a nebudu obnovovat činnost ani v roce 2013, co potom teda zatrhnout k tomu přeplatku? Použít na úhradu příštích záloh už to nepůjde. Vrací se i takto nízké přeplatky?

Díky.

Editoval Keert (2013-03-05 16:52:15)

Offline

 

#12 2013-03-05 19:47:26

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti

Přehled se vyplňuje jen za období podnikání. Uvedete, že jste podnikal 11 měsíců (ř. 4), z toho jste byl 11 měsíců pojištěn u VZP (ř.  5).

Vrací se i nízké přeplatky. Nechala bych jim to na budoucí zálohy, k promlčení nároku na vrácení přeplatku dojde až za 10 let.

Offline

 

#13 2014-03-03 10:16:53

Květule
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti

Dobrý den, prosím o radu, v dubnu 2013 jsem přerušila živnost, ale v účetnictví mám nezaplacené pohledávky od firmy, která je insolvenčním řízení. Můžete mi prosím poradit jestli musím pohledávky zdanit a nebo jestli nemusím? A v případě jestli nemusím, tak do jakého řádku v přiznání fyzických osob to mám napsat? Děkuji moc.

Offline

 

#14 2014-03-03 21:26:23

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti

Obnovíte činnost do 1. 4. 2014? Přihlásila jste pohledávky do řízení?

Offline

 

#15 2014-03-03 21:56:44

Květule
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti

Ne neobnovím a jsem přihlášená do řízení.

Offline

 

#16 2014-03-04 00:12:16

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti

Podle mého názoru jde o pohledávku podle § 24/2/y) bod 2. ZDP, kterou nemusíte dodaňovat. Pokud vedete daňovou evidenci, pak tuto pohledávku nebudete nikam do přiznání zapisovat.

Offline

 

#17 2014-03-04 10:15:45

Květule
Člen/ka

Re: Přerušení živnosti

Moc děkuji za odpověď, prostě ji nechám dál v daňové evidenci a nebudu nic tedy řešit?

Offline

 

#18 2014-03-04 22:08:31

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení živnosti

Ano.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB