Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-03-25 16:42:43

zpetrovsky
Člen/ka

Auto v podnikání

Dobrý den začínám s vedením auta v majetku jako fyzická osoba. Auto mám koupené na IČO musím mít zákonnou pojistku také na IČO?

Offline

 

#2 2013-03-25 16:50:20

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

Nemusíte. Auto nemuselo být koupené na IČO, v TP také nemusí být uvedeno IČO. Pouhé uvedení identifikačního čísla na faktuře nebo v TP ještě neznamená, že jste auto vložil do obchodního majetku. Obchodním majetkem se stane až ve chvíli, kdy jej poprvé uvedete ve své daňové evidenci a tam je můžete uvést i když bude koupené na jméno a příjmení.

Offline

 

#3 2014-01-15 15:25:01

Johny7
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Dobrý den,

odepsaný osobní automobil zařazený v obchodním majetku jsem daroval osobě zařazené do první příbuzenské skupiny (darování nemá vliv na můj základ daně z příjmů fyzických osob, nabyvatel je od darovací daně osvobozen). V technickém průkazu byl držitel změněn. Je možné tento automobil nadále ponechat v obchodním majetku, platit za něj silniční daň (jako daňový výdaj), uplatňovat výdaje (skutečné či paušální) a odpočet DPH (při vedení knihy jízd) spjaté s jeho provozem?

Pokud v průběhu měsíce změním automobil, jež využívám k podnikání (a nebudu je využívat současně), jak se toto projeví v silniční dani? Zaplatím 1/12 příslušné roční sazby za jedno či obě vozidla?

Předem moc děkuju.

Offline

 

#4 2014-01-16 18:48:57

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

V obchodním majetku můžete mít jen věci, které vlastníte. Darováním jste automobil vyřadil z OM.

Zaplatíte 1/12 roční sazby za obě vozidla.

Offline

 

#5 2014-01-21 09:59:37

Johny7
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Dobrý den,

děkuju. Automobil jsem pořídil v době, kdy nešlo uplatnit odpočet DPH na vstupu (u aut bez mřížky). Po celou dobu podnikání jsem plátcem DPH. Pro moji jistotu: nyní, při darování, nebudu odvádět DPH na výstupu (z ceny obvyklé)? Jinými slovy: darování se neobjeví v přiznání k DPH? Děkuju moc.

Offline

 

#6 2014-01-21 18:27:57

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

Jestliže jste neuplatnil nárok na odpočet při pořízení, tak nemusíte odvádět DPH při vyřazení. Darování se neobjeví v přiznání k DPH.

Offline

 

#7 2014-02-19 23:39:10

Michal Z.
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Dobrý den, uvažuji o nákupu osobního auta na živnost a tak bych se rád zeptal na všechny povinnosti a výhody či nevýhody, které tato varianta nabízí.
SVČ mám jako vedlejší (hlavním zdrojem příjmů je zaměstnání), plátce DPH, vedu daňovou evidenci a náklady uplatňuji paušálem.
Na co všechno bych neměl zapomenout a na co si dát pozor v souvislosti s daní silniční, DPH, paušálem na dopravu, jak je to s vedením knihy jízd v případě, že chci auto využívat i pro soukromé účely, možností odpočtu DPH na pohonné hmoty atd. apod.
Děkuji

Offline

 

#8 2014-02-26 14:56:08

mavr
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Dobrý den, prosím info jak účtovat pořízení automobilu do podnikání u plátce DPH - pořízení  v průběhu roku , auto po havárii bylo prodáno za zůstatkovou cenu a také  došlo k výplatě pojistného plnění při škodné události pojišťovnou - zajímalo by mě, jak se zaúčtuje příjem z pojišťovny, a jak příjem za prodej vraku. Automobil byl také využíván z 20% k soukromým účelům. Děkuji

Offline

 

#9 2014-02-28 21:04:49

blasisi
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Dobrý den,prosím o radu jak mám udělat odpis koupeného auta (3,5t )za rok 2013 .Auto koupené za 119 000,00Kč
bez DPH (majitel nebyl plátce DPH ) ,ale v říjnu 2013 prodáno za 100 000,00Kč s DPH.
Děkuji

Offline

 

#10 2014-02-28 22:38:25

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

Pokud jste auto koupili i prodali v roce 2013, tak dáte do příjmů prodejní cenu (bez DPH) a do výdajů cenu, za kterou jste auto koupili. Odpisy hmotného majetku neděláte, auto jste neměli v majetku k 1.1. ani k 31.12.2013.

Offline

 

#11 2014-03-22 14:23:28

Lenka K
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Dobrý den,

prosím, měla bych dotaz ohledně automobilu. Kupuji auto jako OSVČ, plátce DPH. Pro to, abych mohla uplatnit nárok na odpočet bude faktura na IČ, DIČ. Poté zařadím do obchodního majetku. Je prosím i v tomto případě, že auto musí být na IČ, potřeba mít pojistku a v TP uvedeno IČ a DIČ?

Předem moc děkuji

Offline

 

#12 2014-03-22 15:35:43

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

V TP i na pojistce může být RČ.

Offline

 

#13 2014-03-22 17:37:24

Lenka K
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Děkuji moc za odpověď. A nebude vadit, že si budu uplaňovat daňové výdaje (silniční daň, pojistné, atd.) a nebude v dokladech firma, ale jenom jméno a RČ?

Offline

 

#14 2014-03-22 18:08:46

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

Jste fyzická osoba, nikoliv firma.
Pokud máte obavy, že to bude někomu vadit, tak si dejte uvést IČ a DIČ.

Offline

 

#15 2014-03-24 15:48:52

marie388
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Dobrý den, jsem zaměstnána, dále mám příjmy z pronájmu § 9, uplatňuji tam skutečné výdaje.
Přemýšlím, když bych si zaplatila silniční daň, mohu paušál na auto uplatňovat do výdajů. Děkuji M.

Offline

 

#16 2014-03-24 17:26:49

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

Můžete uplatnit paušální výdaj na dopravu. Nemusíte platit silniční daň.

Offline

 

#17 2014-03-24 22:53:07

Bláža
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Dobrý den,
prosím o radu - koupila jsem auto ke dni 15.06.13 a zařadila do obchodního majetku.
Mám na sebe psané ještě jedno auto. Můžu si uplatnit plný paušál na výdaje za auto - 5000,- Kč za ty měsíce, kdy jsem měla obě auta?
To druhé na soukromé a to nové na služební pojížďky. Nebo raději jen 4000,- Je pak nutné krátil odpis - 80% a všechny další náklady?
Pokud bych uplatnila 5000 měsíčně musím si psát knihu jízd? Nejsem plátce dph, dph z benzínu si neuplatňuji.
Děkuji za pomoc.
Bláža

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB