Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-01-27 11:06:51

kacabajda
Člen/ka

výdaje 40%

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když má podnikatel výdaje paušálem a je to akademický malíř, uplatňuje 40% paušální výdaje a má 4 děti, za r.2013 nemůže uplatnit slevu na děti a manželku, ale někdo mi tvrdil, že v §35a a c je stanoveno, že pokud má výdaje paušálem méně než 50%, tak může, ale myslím, že si to plete s tou vyjímkou při zaměstnání, že pokud je ZD při paušálních výdajích nižší než 50% celkového ZD, pak ano, může. Je to tak správně? Podle mě žádná vyjímka u paušálu 40% není. Děkuji.

Offline

 

#2 2014-01-27 16:57:34

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje 40%

V § 35ca ZDP je stanoveno, že pokud uplatní u dílčího základu daně podle § 7 (podnikání a jiná samostatná činnost - tedy i akademický malíř), nebo podle § 9 (pronájem) výdaje procentem z příjmů, a tyto dílčí základy tvoří víc než polovinu jeho celkového daňového základu, tak nemůže uplatnit slevu na manželku a zvýhodnění na děti.

Příklady:
celkový daňový základ je tvořen jen z příjmů z jiné samostatné výdělečné činnosti, u kterých uplatnil paušál (40%) = žádná sleva na manželku, žádné zvýhodnění na děti

celkový daňový základ 480 tis. Kč je součtem dílčího základu daně z příjmů ze závislé činnosti, (superhrubá mzda činila 300 tis. Kč) + z dílčího základu daně podle § 7 (příjmy 300 tis. Kč, paušální výdaje 120 tis. Kč, dílčí základ daně 180 tis. Kč). Dílčí základ daně z příjmů, u kterých byly uplatněny paušální výdaje, tvoří pouhých 37,5% z celkového daňového základu, můžete uplatnit slevu na manželku a daňové zvýhodnění na děti.

Kopíruji ustanovení § 35ca ZDP:
Uplatní-li poplatník u dílčího základu daně podle § 7 výdaje podle § 7 odst. 7 nebo u dílčího základu daně podle § 9 výdaje podle § 9 odst. 4 a součet dílčích základů, u kterých byly výdaje tímto způsobem uplatněny, je vyšší než 50 % celkového základu daně, nemůže
a) snížit daň podle § 35ba odst. 1 písm. b),
b) uplatnit daňové zvýhodnění.

Offline

 

#3 2014-02-23 18:32:00

marie388
Člen/ka

Re: výdaje 40%

Dobrý den, prosím o radu -
podnikatel má příjmy ze zaměstnání, dále pak má příjmy z podnikání - akademický malíř a pak má příjmy z pronájmu. U podnikání uplatňuje skutečné výdaje
a u pronájmu skutečné výdaje. teď se mi jedná o přehledy na sociální. Musí k tomu dodat na sociálku potvrzení ze zaměstnání,že zakládá účast na nemocenské pojištění?
Já si myslím, že ano, ale on mi tvrdí, že to po něm nikdy nikdo nechtěl. Děkuji M.

Offline

 

#4 2014-02-24 00:18:12

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje 40%

Potvrzení ze zaměstnání nemusí dodávat, sociálka si to může zjistit sama.
Tady najdete tabulku s přehledem důvodů výkonu vedlejší činnosti a kdy je povinnost dokládat:
http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/dr … isteni.htm

Příjmy z pronájmu podle § 9 ZDP nepodléhají odvodům na SP a ZP a neuvádějí se v přehledech o příjmech a výdajích OSVČ.

Offline

 

#5 2014-02-24 14:27:29

marie388
Člen/ka

Re: výdaje 40%

Dobrý den, moc děkuji. M.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB