Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-01-08 03:00:45

guru
Člen/ka

Evidence pohledávek a paušální výdaje.

Dobrý den,

1. mám pár zakázek do roka , všecky platby byli zaplacený do data splatnosti . Kdy vzniká pohledávka ? Od vystavení faktury k službě , nebo po splatnosti.
Když zákazník nechce fakturu, co mám zapsat jako pohledávku , typ dokladu ? Když u nevystavěné faktury není splatnost .

Offline

 

#2 2014-01-08 23:10:07

Zdena
Moderátorka

Re: Evidence pohledávek a paušální výdaje.

Kdy vzniká pohledávka? To by asi bylo na dlouhou (a možná zbytečnou) diskusi:-) Snad se shodneme na tom, že vzniká nejpozději dnem vystavení faktury, pokud není ve smlouvě sjednáno jinak. Určitě nevzniká až po datu splatnosti faktury.

Když zákazník nechce žádný doklad, tak si můžete tyto pohledávky vést v nějakém seznamu třeba v tabulce v Excelu. Nebo si pro sebe vymyslete nějaký typ dokladu, třeba B nebo BD jako bez dokladu.

Offline

 

#3 2014-01-08 23:52:45

guru
Člen/ka

Re: Evidence pohledávek a paušální výdaje.

Stačí tedy v excelu napsat datum , název , cena . nemusím dělat něco jako je faktura?

Jsem myslel, že i fakturu zapíšu jako pohledávku a pak potvrdím zaplacení , datum.

Když zákazník mi nedal adresu a nechtěl fakturu, co mám jako v excelu napsat, neznámí zákazník ?

Offline

 

#4 2014-01-09 00:27:50

Zdena
Moderátorka

Re: Evidence pohledávek a paušální výdaje.

Jasně, stačí v Excelu datum, název, cena.

U faktur záleží, kdy byly zaplacené. Jestli hned při poskytnutí služby nebo prodeje zboží, tak ani nevznikla pohledávka. Můžete je ale zapsat jako pohledávky a potvrdit zaplacení, je to celkem jedno.

U zákazníků, kteří nechtěli fakturu, snad znáte jméno, nebo jak si Vás objednali? Ale klidně můžete napsat anonymní zákazník. Neznámému člověku byste asi nečekal s platbou, zřejmě zaplatil hned při poskytnutí služby /prodeji zboží/, takže pohledávka nevznikla. V tomto případě stačí seznam příjmů.

Offline

 

#5 2014-01-09 04:57:12

guru
Člen/ka

Re: Evidence pohledávek a paušální výdaje.

Když zákazník zaplatí třeba u faktury do 5 dní, už se jedná o pohledávků ?

K neznámému zákazníkovy, stačí tedy jak vedu evidenci příjmu , takže nic navíc nemusím .

Offline

 

#6 2014-01-09 13:36:43

Zdena
Moderátorka

Re: Evidence pohledávek a paušální výdaje.

Když zákazník zaplatí později, tak už se jedná o pohledávku.
K neznámému zákazníkovi, který zaplatil okamžitě, nic navíc nemusíte, stačí seznam příjmů.

Offline

 

#7 2014-01-09 18:51:15

guru
Člen/ka

Re: Evidence pohledávek a paušální výdaje.

Při vystavení faktury nejde hned zaplatit, většinou to trvá 1-3 dny, dle banky .

Offline

 

#8 2014-01-09 19:14:31

Zdena
Moderátorka

Re: Evidence pohledávek a paušální výdaje.

Proč by nešlo hned zaplatit? Existují faktury placené v hotovosti.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB