Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-09-24 18:03:29

Jacob
Člen/ka

"Podnikání" s Adsense

Dobrý den, nejprve bych chtěl poděkovat za tak užitečný web, spoustu jsem se toho tu dočetl, nicméně v tom co všechno musím dělat při podnikání s Adsense nemám úplně jasno. A tak budu rád, když mi někdo potvrdí, že vše chápu správně. Body A a B myslím, že chápu správně, a míním se na to optat u příslušních úřadů, ale zbytek vůbec nevím.

Zařídil jsem si volnou živnost. Jelikož jsem student, tak mě zaregistrovala paní pouze na finančák, s tím že sociálku a zdravotku si obejdu s potvrzením o studiu. Jako student tak
A) u soc poj:
1) nebudu první rok platit zálohy
2) po skončení roku podám Přehled příjmů a výdajů -> do konce dubna
3) zaplatím sociální ze zisku jen pokud bude vyšší než hranice (kolem 60 tisíc), když nebude tak dokonce příští rok neplatím zálohy
B) u zdrav. poj:
1) neplatím zálohy
2) do dubna podám Přehled OSVč a doplatím zdravotní za minulý rok a zjistím výši záloh, které od té doby budu platit, dle dalšího zisku buď   doplatím zdravotní nebo dostanu zpět

C) u finančního úřadu:
1) nevím zda musím nějak zařizovat, že si budu uplatňovat výdaje paušálem (tedy 60%), nebo to normálně poté vyplním až s přiznáním
2) nevím do kdy musím prokázat, že jsem student -> až při podání přiznání?

D) musím se stát identifikovanou osobou k DPH a budu podávat poze souhrnné hlášení (jelikož nebudu do zahraničí prodávat, ale bude mě pouze přicházet nějaký příjem)
    1) souhrnné hlášení budu podávat po skončení daného měsíce do 25. dne, i když mi google nic nevyplatil a to musím zřejmě udělat na základě něčeho, takže vystavím fakturu za ten měsíc (s jakým kurzem?)
    2) pak se ale bude příjem lišit (kurz, neplatná kliknutí) -> co s tím? Nějaké opravné hlášení?
    3) hlášení vyplňuji online a jelikož nemám el. podpis ani dat. schránku, vytisknu si potvrzení a dodám finančnímu úřadu

E)
1) Musí mít faktura razítko?
2) K fakturám si budu tisknout daný příjem z účtu (můžu mít normálně svůj studentský) -> jenže opět mi nebude sedět faktura a příjem, takže budu vydávat nějaké opravné daňové doklady?
3) A evidenci příjmů můžu mít normálně v notýsku, psát tam budu vystavené faktury a příjem platby, nic víc není nutné (někde jsem četl, že je pro tyto účely dobré využívat KNIHU VYDANÝCH FAKTUR, bude mi stačit?)

Předem děkuji za jakoukoliv odpověď a myslím, že bude užitečná i pro jiné studenty, kteří si přivydělávají na svých webech.

Offline

 

#2 2013-09-24 22:16:47

Zdena
Moderátorka

Re: "Podnikání" s Adsense

A)
1) správně
2) ano. Ale lepší je odevzdat hned s přiznáním, jinak je reálné riziko, že na přehledy zapomenete. Vím, že přehledy mnohdy leží už od února nebo března vyplněné v šuplíku a podnikatel si na ně vzpomene v září, když jej urguje OSSZ nebo zdravotní pojišťovna:-)  Spolu s přehledem doložte potvrzení o studiu
3) pozor, zisk je třeba rozpočítat na počet měsíců podnikání. Pokud zahájíte činnost v září 2013, tak můžete vykázat zisk 20.704,- Kč a pak nebudete doplácet pojistné a v příštím roce nebudete muset platit zálohy. Jestliže vykážete daňový základ vyšší, tak zaplatíte pojistné za rok 2013 (z celého vyměřovacího základu, nikoliv pouze z částky, která přesahuje rozhodnou hranici) a po podání přehledu za rok 2013 budete až do dalšího přehledu platit zálohy. Jestliže budete mít daňový základ roku 2014 pod rozhodnou hranicí, tak se Vám zaplacené zálohy vrátí. Ale kdo ví, jak se bude v roce 2014 vypočítávat pojistné, zákony se neustále mění.

B) ano, jak píšete

C)
1) není třeba nic vyřizovat, stačí vyplnit do daňového přiznání
2) stačí až při podání přiznání. Možná nebudete muset nic dokládat, daňovou povinnost může pokrýt základní sleva na poplatníka, takže slevu na studenta nebudete potřebovat.

D)
3) ano

E)
1) nemusí, razítko (dokonce ani podpis) není povinnou náležitostí žádného dokladu
2,3) Nemusíte si ke každé faktuře tisknout výpis z účtu. Stačí, když si vytisknete výpis za celý rok a na něm vyznačíte příjmy z podnikání. Tento výpis může sloužit jako evidence příjmů. Nebo si povedete v notýsku seznam vystavených faktur, příjmy plateb poslouží jako evidence příjmů, nezaplacené faktury budou evidencí pohledávek. Kniha faktur plní stejný účel, jako zápisy v notýsku.

Offline

 

#3 2013-09-24 22:30:55

Jacob
Člen/ka

Re: "Podnikání" s Adsense

A) 3) Takže tu hranici kolem 60.000 jste rozpočítala na tři měsíce, chápu to správně? A září se nepočítá? Jinak rozhodně nebudu mít zisky nikterak veliké.

D) 1,2) Tohle je asi velký oříšek, že?

Jinak děkuji moc za odpovědi, které jste mi poskytla.

Offline

 

#4 2013-09-25 00:07:24

Zdena
Moderátorka

Re: "Podnikání" s Adsense

A)3) Rozhodná částka pro rok 2013 činí 62.121,- Kč. Z ní se odečítá 5.177,- Kč za každý měsíc, kdy jste ještě nepodnikal. Do podnikání se počítají i měsíce, ve kterých jste podnikal jen část měsíce, například při zahájení podnikání 25.9.2013 se do podnikání započítá i září. Jestliže podnikáte od září, tak od celkové částky odečtete 8 * 5.177,- Kč za leden až srpen a dostanete se na 20.705,- Kč. Musíte o korunu snížit, protože při dosažení rozhodné hranice už vznikne povinná účast na důchodovém pojištění.

D)
1)  Přepočet cizí měny na Kč provádíte buď denním kurzem ČNB
http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devi … i_kurz.jsp
nebo pevným kurzem, který si stanovíte předem na určité období (vychází též z kurzů ČNB)
http://www.jakpodnikat.cz/cizi-mena.php

2) Příjem pro daň z příjmů se klidně může lišit. Pokud použijete denní kurzy, tak ke dni zdanitelného plnění (přepočítáváte pro účely souhrnného hlášení) bude jiný kurz, než ke dni připsání peněz na účet, kdy přepočítáváte pro účely daně z příjmů. Kurzové rozdíly, které vzniknou mezi vystavením faktury a její úhradou, se v daňové evidenci nijak neřeší. Máte pohledávku např. 10 EUR (a je jedno, jakou hodnotu v Kč měla při svém vzniku), na účet přijde 10 EUR, pohledávka je v plné výši uhrazena.

Kdy se dozvíte přesnou částku, kterou Google pošle, abyste mohl vystavit daňový doklad ve správné výši? Oříšek je podle mého názoru v případném rozdílu v EUR, například za neplatná kliknutí. Pokud vystavíte daňový doklad na určitý, zřejmě odhadovaný objem plnění a následně zjistíte, že měl být nižší, tak byste musel vystavovat opravné daňové doklady a dělat následná souhrnná hlášení. Kdyby to mělo být každý měsíc, tak se asi zblázníte a berňák z toho také nebude nadšený. Zkuste se dohodnout se svým správcem daně na nějakém přijatelném postupu.

.... a dejte když tak vědět, jak jste dopadl, ostatní členy diskusního fóra to určitě bude zajímat.

Offline

 

#5 2013-09-25 07:12:50

Jacob
Člen/ka

Re: "Podnikání" s Adsense

Jste úžasná! Určitě dám vědět, snad se mnou budou chtít diskutovat :D.

Offline

 

#6 2013-09-25 16:25:42

Jacob
Člen/ka

Re: "Podnikání" s Adsense

No tak na finančáku paní v kanceláři pro DPH nevěděly, říkaly že je to novinka, tak že se v tom taky ještě moc neorientují.

Ale.. Bylo mi řečeno, že musím každý měsíc podávat Přiznání k DPH /Pouze řádek 21/ a to Souhrnné hlášení (ale to už +- jsem věděl) a prý identifikovaná osoba mi poběží ode dne vystavení faktury (řekli mi to v téhle kanceláři a pak i na registračním /ale paní volala kvůli tomu do kanceláře kde jsem byl předtím/.

Co se týče změny částky kvůli neplatnému kliknutí, tak bych podle nich měl nejspíše vydávat opravdné daňové doklady a Následná souhrná hlášení, která se týkají měsíců zpětně. Ale jistí si tím nebyly a daly mi číslo na kolegyni z kontrolního, která by měla tohle vědět, bohužel teď je na dovolené.

Sečteno, podtrženo ... Jestli budu muset vydávat ty opravné doklady, tak se z toho zblázním :D.

Offline

 

#7 2013-09-25 19:00:58

Zdena
Moderátorka

Re: "Podnikání" s Adsense

Pokud budete pouze poskytovat služby do EU, tak podle mého názoru nemusíte podávat daňová přiznání, stačí souhrnná hlášení. Vycházím z ustanovení § 101/6 zákona o DPH, podle kterého je identifikovaná osoba povinna do 25 dnů po skončení zdaňovacího období, VE KTERÉM JÍ VZNIKLA DAŇOVÁ POVINNOST, podat daňové přiznání. Vám daňová povinnost nevzniká (nebudete nic platit, přenášíte daňovou povinnost na příjemce služby), tak nevidím důvod k podání přiznání.

Doufejme, že kolegyně z kontrolního navrhne nějaký rozumný postup nebo neotřelý pohled na den, kdy se považuje služba za uskutečněnou:-) Vždyť s tímto problémem se musí potýkat všichni, kteří poskytují službu AdSense.

Offline

 

#8 2013-09-28 10:49:49

Jacob
Člen/ka

Re: "Podnikání" s Adsense

Zdravím, jen chci dát vědět, že problém - "Přepočet na CZK" vyřešen, nevím sice od kdy, ale dnes jsem koukal, že v administraci Adsensu mám všechny částky v CZK.

Offline

 

#9 2013-10-21 19:45:10

Jacob
Člen/ka

Re: "Podnikání" s Adsense

Zdravím, budu podávat první souhrnné hlášení (přiznání k DPH tedy vyplňovat nebudu, ačkoliv nevím proč mě do toho paní se mi na tom finančáku snažili pomoci "nutili", konkrétně řádek 21, ale přepokládám, že tam to vyplňuje plátce).

A tady na webu jsem četl, že to potvrzení souhrnného hlášení (jelikož nemám el. podpis) mám zaslat do pěti dnů od podání. A na financnisprava.cz čtu ze to musím poslat ve lhůtě podání (tj. 25 dnů). Takže to musím stihnout do 25 dnů, a do 5 dnů od podání, pokud jsem to podával 20tého (abych na t měl opravdu těch 5 dnů) rozumím správně? Jinak předpokládám, že když to budu posílat poštou, tak je rozhodné datum odeslání? A tudíž to mohu ten 25. den odeslat poštou. Nebo se mýlím a musí to mít na finančáku přesně 25. den?

Děkuji :)

Offline

 

#10 2013-10-21 21:31:54

Zdena
Moderátorka

Re: "Podnikání" s Adsense

Do 5 dnů po odeslání SH by měli mít na finančáku potvrzení. Je to podobné, jako kdybyste poslal nějaké přiznání a zapomněl jste je podepsat. Nepodepsané přiznání neberou na vědomí, jako kdyby nebylo podáno. Podle mého názoru to musí mít na finančáku přesně 25. den.

Offline

 

#11 2013-10-21 21:48:43

Jacob
Člen/ka

Re: "Podnikání" s Adsense

Dobře děkuji :)

Offline

 

#12 2013-12-01 14:04:28

Jacob
Člen/ka

Re: "Podnikání" s Adsense

Opět zdravím,

tak nakonec jsem byl donucen podávat i daňová přiznání s tím, že vyplním pouze řádek 21.

Dále jsem se chtěl zeptat, jestli chápu správně, že musím podat SH a DP i za měsíc ve kterém jsem nepřekrocil hranici pro vyplacení od Googlu (ta činí 2 000 Kč), tedy SH a DP třena na 1600 Kč, ačkoliv je nedostanu v daném výplatním odbdobí (které bývá následující měsíc).

Offline

 

#13 2013-12-02 00:21:50

Zdena
Moderátorka

Re: "Podnikání" s Adsense

Správně by mělo být podáno SH i za měsíc, ve kterém jste nepřekročil hranici pro vyplacení. Pohyb peněz nehraje z pohledu DPH roli (z pohledu daně z příjmů ano). Pokud jste uskutečnil zdanitelné plnění, tak jste povinen je přiznat. V administraci byste měl vidět cenu služby. Je otázka, zda to někdo bude kontrolovat.

Offline

 

#14 2013-12-02 09:43:29

Jacob
Člen/ka

Re: "Podnikání" s Adsense

Google předpokládám musí také něco takového předkládat a pak to musí pasovat k sobě?

Jinak děkuji za odpověď :)

Offline

 

#15 2013-12-02 19:25:43

Zdena
Moderátorka

Re: "Podnikání" s Adsense

Ano, Google by měl ve svém přiznání k DPH vykázat přijetí služby z jiného členského státu EU a přiznat daň v Irsku. Pochybuji, že by při počtu poskytovatelů služby AdSense pasovalo jeho přiznání na souhrnná hlášení z ostatních členských států.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB