Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2011-02-07 02:54:38

Američanka
Člen/ka

Adsense help in English please??

Dobry Den!! I do speak intermediate Czech but I really can't speak well enough for this kind of topic so I am hoping someone here might be able to help me in English, because several accountants I've spoken to have given me very different answers. :-(

Firstly, I didn't know Adsense users were required to pay VAT from 2010, so I am very behind. I feel like an idiot. :( My situation is that I sold text content to an American website and I earn a 60% share of the adsense earnings it makes. I don't own the site, and I'm not even an employee of that company. I was told this might fall under "copyright laws" when it comes to taxation, but I don't know...

My questions are:

1. I don't make 1,000,000 kc from Adsense in 1 year (I wish!!) so I wondering what sort of penalty fine I will have to pay? Do they fine you a percentage of what you earned, or is it a percentage of what you would've had to pay? Very big difference there!!

2. Do you only charge Google Ireland 20% VAT when you exceed 1 million CZK? I have seen things saying you can write 0% on the invoice but that seems odd to me??

3.  Is this new VAT law just a formality that only matters if you actually exceed 1 million CZK?? Do I just send them invoices that don't really charge anything?

4. If I have to invoice Google Ireland even if I make less than 1 million, please explain how I do this and how much I tax them for, and how it gets paid. Am I liable for it at the end of the year if Google doesnt pay it?? Do I have to pay it from my own account every few months?

Thank you so much, I will be so grateful if anyone can help me in English. :))

Dekuji Vam moc krat!!

Hezky vecer. :)

Offline

 

#2 2011-07-14 22:55:38

JiriDobrovolny
Člen/ka

Re: Adsense help in English please??

Hi,
I am not sure how it is with american people who live in Czech Republic, but I will try to briefly describe you my "VAT steps" with Google Adsense. I´ve discussed it with financial office and they agree with this.

1) if you have "Zivnostensky list" and if you have an income from Google Adsense (or other foreign service), you have to be registered to VAT.
2) as for Google Adsense, you have to do once per year (till 25th of January) so called "Souhrnne hlaseni", you have to fill in special formulary where you just report your income (whole amount) from last year
3) you have to create annual invoice with the same amount which you fill in "Souhrnne hlaseni", but it´s not needed to send it to Google Ireland! It´s just for you and your accounting.

One more note - Google Adsense is foreign service, so you have to pay 0% VAT......

That´s all :-)
Regs,
Jiri

Offline

 

#3 2013-09-19 08:35:47

Radka XX
Člen/ka

Re: Adsense help in English please??

Dobrý den, mám prosbu, OSVČ-plátce DPH v roce 2010 zakoupila vůz kat. N1 od soukromé osoby, neuplatnila tedy DPH na vstupu. Jak má OSVČ postupovat nyní při prodeji  - musí být DPH na výstupu.

Děkuji předem.

Offline

 

#4 2013-09-19 10:46:13

Marie66
Člen/ka

Re: Adsense help in English please??

Podle mého názoru prodá vozidlo bez DPH. Pokud by ale prodejní cena byla při prodeji vyšší :-), musí OSVČ uvést DPH z částky převyšující kupní cenu.

Offline

 

#5 2013-09-21 22:37:51

Zdena
Moderátorka

Re: Adsense help in English please??

Vyřadit do osobního užívání (bez dopadů do DPH) a prodat jako soukromý majetek. Při prodeji z OM zatížit daní, DPH z celé prodejní ceny.

Offline

 

#6 2013-09-25 11:31:10

Radka XX
Člen/ka

Re: Adsense help in English please??

Paní Zdeno děkuji moc,já jsem pořád pracovala s tím, že i vyřazení z OM je zd. plnění, je to tedy tím že na vstupu DPH nárokováno nebylo a pak to není par. 13 ZDPH? Omlouvám se a děkuji.
R.

Offline

 

#7 2013-09-25 18:58:57

Zdena
Moderátorka

Re: Adsense help in English please??

Vyřazení z OM do osobního užívání je zdanitelným plněním podle § 13/4/a) ZDPH za předpokladu, že při pořízení nebo při technickém zhodnocení majetku byl uplatněn nárok na odpočet daně. Pokud nebyl uplatněn, tak při vyřazení nemusíte odvádět DPH.

Kopíruji ustanovení § 13/5 ZDPH:
(5) Použitím hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce se pro účely tohoto zákona rozumí trvalé použití obchodního majetku plátcem pro jeho osobní spotřebu nebo jeho zaměstnanců, trvalé použití pro jiné účely než související s uskutečňováním jeho ekonomických činností, a poskytnutí obchodního majetku bez úplaty, POKUD BYL U TOHOTO MAJETKU NEBO JEHO ČÁSTI UPLATNĚN ODPOČET DANĚ.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB