Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-09-09 02:55:18

c0in
Host

Více živností?

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně pár živností. Jsem studentem VŠ, ale nějaký ten pátek přemýšlím o otevření živnosti. Nejvíce mě zaujala právě živnost č. 56. Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály. Mám maturitu z "průmyslovky" a jsem studentem s oborem informatika, proto bych chtěl nabízet hostingové služby. Ale chtěl bych to mít formou eshopu, kde bych vlastně lidem chtěl nabízet i věci třeba do PC, nebo co mě baví nejvíce je sestavování PC podle přání apod.. A tam se mi nejvíce zamlouvají živnosti 48. Velkoobchod a maloobchod a 49. Zastavárenská činnost a maloobchod s použitým zbožím. + třeba taky Výroba a opravy elektrických strojů a přístrojů a elektronických zařízení pracujících na malém napětí a výroba elektrického vybavení.  Proto bych můj dotaz směřoval jestli je možné si vzít více živností, nebo si musím vybrat jednu živnost, ve které bych vlastně podnikal. A pokud bych si mohl vzít více živností najednou, jak by to bylo s financemi. Co všechno bych vlastně musel platit, protože v tuto chvíli kdy studuji VŠ tak bych neměl živnost jako hlavní pracovní činnost, nebo se mílím?

Děkuji za vysvětlení

 

#2 2008-09-09 13:46:22

Re: Více živností?

To, co nazýváte "živností" není živnost, ale obor živnosti volné, která se nazývá "Výroba, obchod a služby".

Těch oborů je celkem 80, jejich seznam najdete v živnostenském zákoně.

Zajdete na městský úřad, zaplatíte 1000 Kč registrační poplatek a můžete si vybrat třeba všech 80 oborů.

Offline

 

#3 2008-09-09 14:54:10

c0in
Host

Re: Více živností?

Děkuji za odpověď, chápu špatně jsem se vyjádřil. Přečetl jsem si stránku jakpodnikat.cz, ale pořád mě zůstává nezodpovězená jedna otázka. Spíše bych si ji chtěl potvrdit a upřesnit. Pokud si vyřídím ŽL a protože studium je mojí hlavní činností, stane se moje výdělečná činnost - činností vedlejší. Tzn. pokud to chápu dobře, tak zdravotní platím jen z dosaženého zisku(nemusím platit zálohy) a to na konci roku. Socialní tedy nemusím platit vůbec, pokud můj zisk nepřekročí 51.744 Kč za rok. A daň platím vždy do určitého termínu po skončení roku a to v daňovém přiznání. Jestli to tedy dobře chápu, veškeré věci se platí ročně(za rok) a daň platím ze zisku?


Děkuji za odpověď

 

#4 2008-09-09 18:19:23

Zdena
Moderátorka

Re: Více živností?

Studente, dovolte, abych vám doporučila zajímavé stránečky:-)
http://www.pripravy.estranky.cz/stranka … ocvicovani

A nyní k vašemu dotazu. Zdravotní pojištění: v prvním roce podnikání zálohy neplatíte, v dalších ANO, ale jen podle skutečné výše příjmů a výdajů v předešlém roce. Po dobu studia (do 26, resp. do 28 let věku) jste nezaopatřeným dítětem a zdravotní pojištění za vás platí i stát, proto nemusíte odvádět minimální pojistné. Po prvním roce podnikání sestavíte přehled o příjmech a výdajích, ve kterém si vypočítáte výši pojistného za uplynulý rok, které jednorázově uhradíte. V tomto přehledu si vypočtete i výši zálohy na následující rok, může to být třeba jen deset korun měsíčně. Tuto zálohu byste měl platit až do dalšího podání přehledu. U zdravotních pojišťoven není problém zaplatit si zálohy na rok dopředu jednou částkou.
Sociální pojištění: při zahájení podnikání nemusíte platit zálohy v případě, že své OSSZ hned při zahájení doložíte potvrzení o studiu. Zjednodušeně: kdo na OSSZ neprokáže, že je OSVČ vedlejší, ten je pro ně hlavní a platí zálohy v minimální výši 1.596,- Kč měsíčně. Pokud jim potvrzení o studiu dodáte později, tak jsou schopni vyměřit vám penále za měsíce, kdy nevěděli o vašem studiu a proto vám předepisovali zálohy v plné výši. Pokud potvrzení nedodáte vůbec, tak jste byl OSVČ hlavní a zaplatíte minimální pojistné za každý měsíc podnikání bez ohledu na skutečnou výši příjmů. Jo, jo, úřad je úřad:-)  Pokud budete mít všechna lejstra v pořádku a rozdíl příjmů a výdajů bude nižší, než hranice povinné účasti na pojištění (pozor! jestli začnete podnikat od října, pak je vaší hranicí 12.936,- Kč, tři dvanáctiny z roční částky), pak nebudete platit žádné pojistné za rok 2008, ani zálohy v roce 2009.
Přiznání k dani z příjmů se podává jednou za rok, pokud vám vůbec vznikne daňová povinnost, pak platíte daň do 31.3. následujícího roku (pokud byste měl daňového poradce, tak do 30.6. následujícího roku). Častější platby daně z příjmů by vám hrozily až v případě, že byste si vypočetl daň z příjmů vyšší, než 30 tis. Kč.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB