Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-06-17 21:11:42

milisekh
Člen/ka

rodičovská dovolená

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, na pár otázek. Jsem na rodičovské dovolené. Variantu jsem si vybrala krátkou, takže do 2 let věku dítěte (zbývá necelého půl roku). Ale s dětma budu muset zůstat doma do 3,5 let - závislá na manželovi.
A nyní se mi dostalo příležitosti malého přivýdělku cca 2 000 kč měsíčně jako účetní. A  nevím, zda-li si mám uzavřít živnost či pracovat na dpp(jako adm.pracovnice).
1. Co by pro mě bylo výhodnější - živnost nebo dohoda?

Jestliže bych si uzavřela živnost - nyní na rodičovské dovolené bych nemusela platit sociální ani zdravotní - do dvou let věku dítěte nebo do tří let věku dítěte? jsem státním pojištěncem dle vybrané varianty nebo mám možnost zůstat doma do 3 let věku dítěte a případnou živnost mít jako vedlejší prac.činnost a po celou dobu neplatit zálohy na soc. a zdrav.poj.?

Děkuji za odpovědi

Milisekh

Offline

 

#2 2013-06-20 22:30:02

Zdena
Moderátorka

Re: rodičovská dovolená

Jednodušší bude dohoda o provedení práce. Jestliže podepíšete u zaměstnavatele prohlášení k dani, tak dostanete 2 tisíce čistého a dál se nemusíte o nic starat.
Pokud si vyřídíte živnost, tak budete OSVČ vedlejší jen tak dlouho, dokud budete pobírat rodičovský příspěvek. Dovolená u zaměstnavatele s tím nemá nic společného.

Offline

 

#3 2013-10-10 17:31:25

lolin
Člen/ka

Re: rodičovská dovolená

Dobrý den, nejsem si jista, zda bylo zodpovězeno zcela, mám podobný dotaz, prosím o odpověď více konkrétněji. Lze tedy , pokud tazatelka má zkrácenou mateřskou dovolenou ( 2 roky ) být dále na rodičovské dovolené do  3-4 letech dítěte a přivydělávat si dohodou, t.j zdravotní i soc. neplatí, pokud má přerušenou živnost a platí je stát, nebo musí být rodič registrovaný na ÚP?? Lze podat výpověď z PP z důvodu vrácení se na rodičovskou dovolenou bez nároku na přispěvek na péči o dítě? Děkuji velmi

Offline

 

#4 2015-12-29 09:30:45

JANAA
Člen/ka

Re: rodičovská dovolená

Dobrý den, žena na rodičovské dovolené podá žádost o ukončení pracovního poměru dohodou, to jsem si jistá, že může (nechce ve firmě po RD pracovat), jaké to pro ni ale má důsledky, nebo má počkat až na skončení RD? Děkuji.

Offline

 

#5 2015-12-29 23:00:38

Zdena
Moderátorka

Re: rodičovská dovolená

Dobrý večer, napadá mě, že kdyby otěhotněla a nestihla nastoupit na další MD v ochranné lhůtě 180 dnů od rozvázání pracovního poměru, tak jí nevznikne nárok na PPM.

Offline

 

#6 2015-12-30 09:49:24

JANAA
Člen/ka

Re: rodičovská dovolená

Dobrý den, děkuji za radu, paní Zdeno, krásný den.

Offline

 

#7 2023-02-08 16:35:14

Re: rodičovská dovolená

Dobrý den, paní Zdeno
prosím o radu, snacha do 23.5.2022 pobírala mateřskou DVZ 1.049 Kč, dále ji zaměstnavatel v červenci proplatil dovolenou cca 60 tis.Kč. Od 24.5.2022 pobírá rodičovskou. Má nárok na měsíční slevu na poplatníka 2.570,- od 6-12/2022 ?? V případě, že ano, podat Přiznání za rok 2022, nebo mohu v DP syna uplatnit slevu na manželku za tyto měsíce.
Omlouvám se, opět prosím o radu. Sice bych také na nějaké dotazy věděla odpověď, ale mám obavu a tak se pouze ptám.
Velice si Vašich stránek vážím, obdivuji Vás jednak za Vaše znalosti a dále jak bez nároku na honorář pomáháte druhým.
Zdravím Lída

Offline

 

#8 2023-02-09 14:51:18

Zdena
Moderátorka

Re: rodičovská dovolená

Dobrý den, paní Lído. Snacha má nárok na slevu na poplatníka za celý rok 2022. Může si podat daňové přiznání, nebo (a to bude pohodlnější) požádat zaměstnavatele do 15. 2. 2023 o roční zúčtování záloh.

Syn si nemůže uplatnit slevu na manželku, neboť její roční příjmy za rok 2022 přesáhly částku 68 tis. Kč. Do vlastních příjmů manželky se započítává mateřská (nemocenská dávka) a proplacená dovolená.

Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, která se do vlastních příjmů nepočítá, takže jestli snacha bude mít letos pouze rodičovský příspěvek, tak by si syn mohl uplatnit slevu na vyživovanou manželku v daňovém přiznání za rok 2023.

Děkuji za pochvalu a přeji hezké dny:-)

Offline

 

#9 2023-02-09 18:52:39

Re: rodičovská dovolená

Paní Zdeno, velice děkuji
Lída

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB