Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-05-13 08:35:10

majahra
Člen/ka

pořízení auta i pro soukromé - co nejméně papírování

Dobrý den,
jsem FO, plátce DPH čtvrtletní.
Chápu dobře, že v případě, že si pořídím auto do OM, které chci používat i pro soukromé účely a chci si co nejvíce zjednodušit papírování, takže nepovedu evidenci soukromých a služebních jízd, pak:
- koupě automobilu - neuplatním DPH
- pohonné hmoty - neuplatním DPH, uplatním výdaje paušálem 4000 Kč/měsíc
- zaplatím silniční daň ve všech měsících
- u oprav si do výdajů uplatním 80 % ze základu, DPH neuplatním
- odpis použiji 80 %

Šlo by to takto? Už nemusím nikde pak nic dalšího vést?
Vím, že to pro mě nebude úplně výhodné....ale výhoda by byla, že nemusím vést knihu jízd :-)

Offline

 

#2 2013-05-13 11:22:53

Zdena
Moderátorka

Re: pořízení auta i pro soukromé - co nejméně papírování

Ano, takhle by to šlo.

Kdybyste auto prodávali, tak je napřed vyřaďte z OM (nebyl uplatněn nárok při pořízení, takže při vyřazení pro soukromé účely není nutné odvádět DPH, § 13 odst. 4 a 5 ZDPH) a následně prodejte jako osobní majetek.

Offline

 

#3 2013-05-29 09:31:29

olgina
Člen/ka

Re: pořízení auta i pro soukromé - co nejméně papírování

majahra napsal(a):

Dobrý den,
jsem FO, plátce DPH čtvrtletní.
Chápu dobře, že v případě, že si pořídím auto do OM, které chci používat i pro soukromé účely a chci si co nejvíce zjednodušit papírování, takže nepovedu evidenci soukromých a služebních jízd, pak:
- koupě automobilu - neuplatním DPH
- pohonné hmoty - neuplatním DPH, uplatním výdaje paušálem 4000 Kč/měsíc
- zaplatím silniční daň ve všech měsících
- u oprav si do výdajů uplatním 80 % ze základu, DPH neuplatním
- odpis použiji 80 %

Šlo by to takto? Už nemusím nikde pak nic dalšího vést?
Vím, že to pro mě nebude úplně výhodné....ale výhoda by byla, že nemusím vést knihu jízd :-)

Dobrý den, budu kupovat auto, které budu používat i na soukromé účely. Z výše uvedeného se domnívám, že není důvod neuplatňovat DPH - samozřejmě pouze 80 % z celkové pořizovací ceny.  Respektive ze zálohy a potom z každé splátky úvěru. Jak je to prosím správně?

Děkuji

Offline

 

#4 2013-06-05 22:09:41

Zdena
Moderátorka

Re: pořízení auta i pro soukromé - co nejméně papírování

Pokud jste schopni prokázat, že auto bylo po dobu 5 let používáno z 80% pro podnikání, tak není důvod neuplatňovat DPH.
DPH si uplatníte na základě daňových dokladů, které budete mít k dispozici, nikoliv ze splátek úvěru.

Offline

 

#5 2013-06-17 07:45:33

olgina
Člen/ka

Re: pořízení auta i pro soukromé - co nejméně papírování

Zdena napsal(a):

Pokud jste schopni prokázat, že auto bylo po dobu 5 let používáno z 80% pro podnikání, tak není důvod neuplatňovat DPH.
DPH si uplatníte na základě daňových dokladů, které budete mít k dispozici, nikoliv ze splátek úvěru.

Děkuji. DPH jsem si tedy uplatnila v tomto čtvrtletní z 80 % celkové ceny bez DPH.
Ještě mám jeden dotaz - Silniční daň platím celou sazbu nebo taky 80 %?
Moc děkuji za rady.

Offline

 

#6 2013-06-17 08:49:05

Zdena
Moderátorka

Re: pořízení auta i pro soukromé - co nejméně papírování

Celou sazbu. Ale zřejmě jste koupili nové auto, takže si uplatníte snížení sazby podle § 6/6 zákona o dani silniční. Do daňových výdajů si uplatníte celou částku, kterou na silniční dani zaplatíte, tento výdaj se nekrátí.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB