Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-05-21 09:10:17

evaz
Člen/ka

reverse charge - OSVČ - zednické práce

Dobrý den,
může OSVČ zedník v Německu poskytující službu (stavební práce) pro plátce DPH uplatnit trv. reverse charge? Nebo se vždy musí přihlásit k DPH v Německu? Jak je to u stavebních prací, platí pro ně reverse charge?
Děkuji moc za odpověď.

pěkný den
E.Z.

Offline

 

#2 2013-05-21 23:58:35

Zdena
Moderátorka

Re: reverse charge - OSVČ - zednické práce

Pokud vím, tak u prací spojených s nemovitostí může vůči německému plátci uplatnit reverse charge (stejně, jako v ČR nebo na Slovensku, ale úprava DPH ve vztahu k nemovitostem není ve všech státech EU jednotná), raději si to ověřte u odběratele.

V Německu existuje srážková daň ve stavebnictví, pročtěte článek zde:
http://www.exportdosrn.cz/article/sr%C3 … C4%9Bmecku

Offline

 

#3 2013-05-22 09:51:28

evaz
Člen/ka

Re: reverse charge - OSVČ - zednické práce

Dobrý den paní Zdeno,
moc děkuji za odpověď. S odběratelem je trochu těžká řeč, je to Marokánec, žijící v Německu.
O té srážkové dani jsem také slyšela, ale prý se to týká pouze stavebních firem né jednotlivých živnostníků - OSVČ. Moc tomu nerozumím, ale vycházím z tohoto:
Tato daň je upravena v zákoně o dani z příjmu (EStG) v par. 48. Podle tohoto zákona je odběratel stavebních prací, pokud se jedná o právnickou osobu, povinen ze všech faktur, které jsou mu dodavatelem stavebních prací předloženy k proplacení, srazit srážkovou daň ve stavebnictví ve výši 15 % a tuto daň odvést příslušnému finančnímu úřadu. - tady se píše o odběrateli, né dodavateli. A píší tam o právnické osobě.
Ale moc děkuji, zkusím si ještě k tomu něco najít. Každá rada drahá.
Moc oceňuji snahu pomoci na tomto portálku, už několikrát mi to hodně pomohlo.
Děkuji
Eva Z.

Offline

 

#4 2013-05-22 20:51:00

Zdena
Moderátorka

Re: reverse charge - OSVČ - zednické práce

Jestli Marokánec podniká jako FO, tak nebude srážet daň. Dívala jsem se na netu, jestli by se nedaly najít nějaké užitečné informace, ale většinou jsou tam nabídky firem, které vás v Německu zaregistrují, podají přiznání, zajistí německého daňového poradce atd, ovšem za úplatu. Návod, jak postupovat, když si chcete všechno zařídit sami, jsem neobjevila.

Offline

 

#5 2013-05-23 10:37:51

evaz
Člen/ka

Re: reverse charge - OSVČ - zednické práce

Paní Zdeno, moc děkuji za Vaši snahu, také jsem hledala, ale neúspěšně. Marokánec prý má v Německu firmu registrovanou a je plátce DPH. Já ty papíry od něho zatím neviděla. Tak snad bude vše v pořádku. Přítel už má z Německa špatné zkušennosti. Už narazil na podvodníky a vychytrálky. Nakonec se vždy na to raději vykašlal a nešel do toho. Tohle prý vypadá, že by mohlo být v pohodě, ale také nevíme. Když bude nejhůř budeme to muset vyřešit dodatečně. Snad nebudou pak sankce.

Offline

 

#6 2013-05-23 10:44:08

Zdena
Moderátorka

Re: reverse charge - OSVČ - zednické práce

Daň sráží odběratel, takže Marokánec snad ví, jaké má povinnosti. Na srážkovou daň z příjmů jsem upozornila hlavně proto. aby přítel nebyl překvapený, kdyby nedostal zaplacenou celou fakturovanou částku.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB